Rīgas jaunieši Brēmenē izpelnās stāvovācijas

Rīgas jaunieši Brēmenē izpelnās stāvovācijas

Jau gandrīz 20 gadus Brēmenē norisinās projekts „Starptautiskais jauniešu simfoniskais orķestris”, ko organizē Brēmenes Mūzikas skola. Projektu atbalsta Vācijas Federālā ģimenes, senioru, sieviešu un jaunatnes lietu ministrija, Brēmenes pilsēta, kā arī vairākas sabiedriskās organizācijas.

Projekta laikā dažādu valstu jaunieši iegulda pamatīgu darbu, lai sagatavotu koncertprogrammu diriģenta Martina Lenca (Martin Lentz) vadībā. Šogad, laikā no 26. septembra līdz 7. oktobrim, 12 valstu jaunie mūziķi sagatavoja koncertprogrammu, kurā atskaņoja Gustava Holsta (Gustav Holst) opusa „Planētas” visas septiņas daļas, arī Ferenca Lista (Ferenc Liszt) un Klemensa Rinkovska (Clemens Rynkowski) skaņdarbus. Šajā laikā jaunieši, arī orķestra Latvijas dalībnieki, gan tikās mēģinājumos, lai iestudētu jauno koncertprogrammu, gan rīkoja draudzības vakarus, lai iepazītos ar vienaudžiem no citām valstīm un pārējos orķestra dalībniekus iepazīstinātu ar sevi, pastāstītu par Rīgu un Latviju. Projekts noslēdzās ar galā koncertiem Brēmenes lielākajā koncertzālē „Glocke”.

Šogad Latviju Starptautiskajā jauniešu simfoniskajā orķestrī pārstāv Rīgas mūzikas skolu apvienotā simfoniskā orķestra dalībnieki. Brēmenē jauno Rīgas mūziķu sniegums tiek ļoti labi novērtēts, tādēļ ar katru gadu pieaug uzaicināto dalībnieku skaits. Šogad orķestrī starp 12 valstu mūziķiem muzicēja 12 jaunieši no dažādām Rīgas mūzikas skolām: Beatrise Vilde (flauta), Roberts Grīnbergs (fagots), Nikola Valaine (vijole), Ilva Bāliņa (vijole), Jēkabs Bernāts (kontrabass), Čiro Federiko Tipaldi (trompete), Vadims Dmitrijevs (trombons), Rainers Vestmanis (trombons), Matīss Lektauers (mežrags), Elizabete Gulbe (arfa; vienīgā visā orķestrī, tātad arfas partija – simtprocentīgs Latvijas ieguldījums), Dāvis Šaliņš (tuba; arī vienīgā visā orķestrī), Klinta Kluce (alts). „Turklāt varam būt lepni, ka rīdziniekiem tiek uzticētas gan instrumentu solopartijas, gan instrumentu grupu koncertmeistaru pienākumi,” uzsver Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departamenta mūzikas un mākslas skolu programmas vadītāja Inese Rone.

I. Rone stāsta, ka Brēmene ir viena no senākajām Rīgas sadraudzības pilsētām un viens no ļoti nozīmīgiem šīs pilsētu sadarbības projektiem ir Rīgas mūzikas skolu audzēkņu dalība Starptautiskajā jauniešu simfoniskajā orķestrī Brēmenē.

„Mūsu topošie mūziķi parasti ir vieni no vecuma ziņā jaunākajiem mūziķiem simfoniskajā orķestrī, bet, gadu no gada piedaloties projektā, nezūd viņu atbildības izjūta, muzikalitāte un prasmes, kas kopumā liecina arī par Latvijas mūzikas izglītības sistēmas kvalitāti.

Domāju, ka vairāki orķestra dalībnieki pēc piedzīvotā starptautiskajā orķestrī, iespējams, pieņem kādu ļoti svarīgu lēmumu, kas saistās ar mūziku viņu turpmākajā dzīvē. Svarīgs ir fakts, ka jaunieši dzīvo Brēmenes Mūzikas skolas simfoniskā orķestra dalībnieku ģimenēs, tādējādi var labi iepazīt viens otru kā mūziķi un arī uzlabot valodas prasmes. Saspringtajā mēģinājumu grafikā tiek atrasts laiks kopīgiem orķestra saliedēšanas pasākumiem, kuros katras valsts pārstāvji no orķestra iepazīstina ar sevi un zemi, no kuras nāk. Tā kā vairāki no mūziķiem, kas šogad devās uz Brēmeni, jau bija sasnieguši 18 gadu vecumu un tieši 6. oktobrī, Latvijas Republikas Saeimas vēlēšanu dienā, bijām Brēmenē, savu pilsoņa pienākumu piedalīties vēlēšanās jaunieši izpildīja Latvijas Goda konsulātā Brēmenē. Tur tikām ļoti laipni uzņemti, pacienāti un varējām pastāstīt par sevi un mūsu pozitīvo pieredzi Brēmenē. Tas vēlreiz apliecina mūsu jauniešu atbildības izjūtu arī citos aspektos. Priecājos, ka reizē ar pateicību par piedalīšanos Starptautiskajā jauniešu simfoniskajā orķestrī šogad jau esam saņēmuši uzaicinājumu arī 2019. gadā piedalīties šajā projektā,” stāsta I. Rone.

Šobrīd, saņēmuši jaunu iedvesmas devu, ieguvuši jaunas prasmes un pieredzi muzicēt orķestrī, jaunieši turpina savu izaugsmi Rīgas mūzikas skolu apvienotajā simfoniskajā orķestrī. Orķestrim uzticēts ļoti atbildīgs uzdevums – kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas jaukto kori „Sola” un solistiem Anniju Putniņu, Daumantu Kalniņu un Rihardu Mačanovski sagatavot Latvijas Republikas proklamēšanas 100. gadadienai veltītu svētku koncertu „Būsim lieli līdzi Saulei”. Tas notiks Rīgas kongresu nama lielajā zālē 18. un 19. novembrī, orķestra mākslinieciskais vadītājs – Kaspars Ādamsons.

Nozīmīga pieredze un jauki pārdomāts projekts

Nozīmīga pieredze gan profesionāli mūzikā, gan citu valstu kultūru un cilvēku daudzpusīgā atklāsmē – tā par darbību Brēmenes starptautiskajā simfoniskajā orķestrī stāsta vairāki jaunie talanti no Latvijas.

Vadims Dmitrijevs spēlē trombonu, patlaban studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas 2. kursā džeza mūzikas nodaļā, piedalījies daudzos muzikālos projektos, to vidū Baltijas mūzikas akadēmiju apvienotajā simfoniskajā orķestrī, tomēr atzīst, ka Brēmenē valda īpaša gaisotne: „Projekts ir ļoti jauki pārdomāts, ne velti notiek katru gadu un jau 19. reizi. Man ir laimējies piedalīties trīs gadus pēc kārtas. Tā ir iespēja iepazīties ar cilvēkiem no dažādām valstīm, dažādām kultūrām, iepazīt viņu muzikālās spējas, kopā strādāt. Tā ir viena no 21. gadsimta iespējām, kas nebija dota mūsu vecākiem, tādēļ to izmantot ir milzīgs prieks. Brēmenē ir interesanti, jo notiek arī kopīgi vakari, kad katras valsts pārstāvji iepazīstina ar savas valsts kultūru (dzied, dejo), tradīcijām, notiek arī kopīgas boulinga spēles vai izbrauciens ar laivu. Tas tiek darīts ar mērķi visus labāk vienot, jo uz orķestri sabrauc mūziķi vecumā no 14 līdz 28 gadiem.”

Atbildot uz jautājumu, vai un kā izjūtama muzikālās izglītības kultūru atšķirība, Vadims atzīst, ka līmeņi tomēr ir atšķirīgi. „Latvijas bērnu un jauniešu izglītības un spēju līmenis salīdzinoši ir bijis un ir augsts. Ceru, ka būs arī turpmāk. Vienmēr ir prieks, ka uz mūsu valsts mūziķiem var paļauties, ka izdarīs savu darbu,” atzīst V. Dmitrijevs.

Vijolniece Ilva Bāliņa kā spilgtāko iespaidu no darbības Starptautiskajā simfoniskajā orķestrī norāda iespēju iepazīt, kā katrā valstī māca spēlēt instrumentus, kāda ir saskare ar kultūru, piebilstot, ka šogad Brēmenē bija jāapgūst ļoti nopietna un profesionāla programma. Uz jautājumu, kā komentē faktu, ka izraudzīta par koncertmeistari, viņa atbild: „Par koncertmeistari kļuvu tikai pēdējā mēģinājumā. Varbūt tāpēc, ka spēlēju droši un muzikālās partijas pārzināju labāk nekā iepriekšējā kolēģe.”

Kas nosaka rezultātu – laba izglītība, talants, darbaspējas? Ilva uzskata, ka liela loma ir pieredzei un praksei – cik daudz ir spēlēts, piemēram, viņa pati 10 gadus spēlē Juglas Mūzikas skolas orķestrī un bijusi arī koncertmeistare. Patlaban Ilvai ir 19 gadu, viņa mācās Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas 4. kursā un apgalvo – ja dara to, kas patīk, tad izdodas apvienot mācības, mēģinājumus un koncertus.

„Brēmenes projektā piedalos otro gadu, un ir vēlēšanās tur atgriezties, jo valda augsta profesionalitāte. Tas ir tas, ko dzīvē vēlos darīt,” atzīst I. Bāliņa.

Flautiste Beatrise Vilde, kas projektā piedalījās pirmo gadu, uzsver – esot pārsteidzis tas, cik draudzīgi un atvērti bijuši visi cilvēki, kas sabraukuši no 12 atšķirīgām valstīm, savukārt mēģinājumos varējusi izjust arī nacionālās īpatnības. Latvijas pārstāvji centās darīt visu pēc vislabākās sirdsapziņas, lai būtu apmierināti ar paveikto un sevi. No skolotāju un diriģentu puses tas tika novērtēts, mūs pamanīja, lai gan īpaši necentāmies izcelties.

„Latvijas pārstāvji centās darīt visu pēc vislabākās sirdsapziņas, lai būtu apmierināti ar paveikto un sevi. No skolotāju un diriģentu puses tas tika novērtēts, mūs pamanīja, lai gan īpaši necentāmies izcelties. Latviešiem uzticēja spēlēt vairākas solopartijas, arī man vienā skaņdarbā bija neliels solonumurs,” atklāj Beatrise. Arī viņa mācās J. Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas 4. kursā (kordiriģēšanas specialitātē) un piekrīt, ka darbošanās Brēmenes starptautiskajā simfoniskajā orķestrī un projektā, kas izturējis ilgu laika pārbaudi, bijis spilgts notikums.

Foto pieraksts

Starptautiskajā jauniešu simfoniskajā orķestrī koncertēja Rīgas mūzikas izglītības iestāžu jaunieši (no kreisās): 1. rindā – Dāvis Šaliņš, Roberts Grīnbergs, Vadims Dmitrijevs, Beatrise Vilde, Klinta Kluce, Ilva Bāliņa, Elizabete Gulbe un Nikola Valaine; 2. rindā – Rainers Vestmanis, Čiro Federiko Tipaldi, Jēkabs Bernāts (fotografēšanas brīdī nav klāt Matīss Lektauers).

 

Daiga Kļanska, Ilze Brinkmane - laikraksts "Izglītība un Kultūra"  

 

 

Galerijas