Rīgas Rīnūžu vidusskolas pedagogu pieredze Bulgārijā Erasmus+ programmas projektā

Rīgas Rīnūžu vidusskolas pedagogu pieredze Bulgārijā Erasmus+ programmas projektā

Erasmus + projekts Nr. 2017-1-LV01-KA101-035212 „Our way to the Eco school” ir Eiropas Savienības finansēts projekts, kurā, šajā gadījumā, bija paredzēta dalīšanās pieredzē vides izglītībā, realizējot skolā pasaules populārāko vides izglītības modeli - Ekoskolas programmu.

Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un arīdzan populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau sešpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas gandrīz 200 izglītības iestādes, bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk kā 49 000 skolas. Skolas līdzdalība Ekoskolu programmā norisinās caur pārvaldes sistēmas izveidošanu un darbību, kā arī skolas regulāru darbu ar apkārtējās vides jautājumiem. Zaļais Karogs ir Ekoskolu programmas simbols. Tas tiek piešķirts skolām, kuras ir parādījušas vislabāko sniegumu, ieviešot Ekoskolu programmas prasības. Tā ir atzīta un prestiža vides kvalitātes zīme, ar ko lepojas skolas visā pasaulē. Programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu.

Rīgas Rīnūžu Ekoskolas 12 gadu bagātā pieredze dod iespēju iepazīstināt arī citus kolēģus par Ekoskolu programmas realizāciju Latvijā, lai izplatītu un paplašinātu dalību Eiropas valstu skolas Ekoskolu programmā, veiktu dažādus pētījumus par apkārtējo vidi, skolu, savu pilsētu un arī māju. Mūsu skolai šis projekts ir liels pārbaudījums, kā arī prieks dalīties ar citām skolām savā pieredzē. 

Šogad 16.-23.aprīlī  Rīgas Rīnūžu vidusskolas skolotāju komanda sešu cilvēku sastāvā piedalījās pieredzes apmaiņas programmā Erasmus + projekta ietvaros Bulgārijā, Velingradā,  “St.St.Kirill un Metodiy” skolā. Tā bija nedēļa ar darbu un iespaidu pilnām dienām. Ceļš līdz Velingradai aizņēma divas dienas ar pieturu Sofijā, kur projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu.

18.aprīlī notika tikšanās ar skolotājiem Velingradas  “St.St.Kirill un Metodiy” skolā, kuras laikā uzņemošā skola sarūpēja projekta atklāšanu un kultūras programmu Velingradā. Velingrada  ir brīnišķīga maza pilsēta, kas atrodas Rodopu kalnu ziemeļu daļā, apmeklējām brīnišķīgo Laperuzas nacionālo parku, Velingradas kultūrvēsturisko muzeju. Vakarā notika pārrunas ar projektā iesaistītajiem skolotājiem par projekta gaitu, mērķiem un uzdevumiem.

19. aprīlī aktīvs darbs risinājās skolā, kur notika tikšanās ar aktivākajiem skolēniem un skolotājiem. Projekta dalībnieki prezentēja savu darbu, klausījās un diskutēja par Ekoskolu kustību un sasniegumiem vides jomā. Ar skolotājiem dalījāmies pieredzē par vides izglītības īstenošanu caur mācību priekšmetu saturu. Skolēniem un pedagogiem organizējām izglītojošās darbnīcas, kas sasaistītas ar visām deviņām Ekoskolu tēmām: atkritumi, enerģija, ūdens, transports, veselīgs dzīvesveids, iestādes vide un apkārtne, mežs, klimata pārmaiņas un pārtika.

20. aprīlī skolas skolēni tika iesaistīti novērtēt atkritumu problēmu savā skolā un tās apkārtnē, atrast problēmas un atbilstoši tām piedāvāt risinājumus un izveidot rīcības plānu turpmākai darbībai. Skolēni un skolotāji aktīvi piedalījas skolas vides novērtējumā, jo vides novērtējums ir svarīgs un neatņemams elements Ekoskolu programmas realizācijā.

Šīs vizītes laikā, pieredzes apmaiņas, diskusiju un meistarklašu formā, Velingradas skolas skolotājiem tika sniegta informācija un mūsu skolas metodiskie materiāli, kuri palīdz skolēniem un skolotājiem iesaistīties Ekoskolu programmas kustībā. Tika pārrunāti nākamie plāni un darbības soļi, kas palīdzētu Velingradas skolai pievienoties Ekoskolu kustībai. Velingradas skola kļuva par mūsu skolas sadarbības partneri vides jomā un ceram uz sadarbību arī starp skolu Ekopadomes skolēniem.
 

Violetta Liepiņa
Rīgas Rīnūžu vidusskolas
Ekoskolas koordinatore, ģeogrāfijas skolotāja