Foto

Latvijas komandai medaļas starptautiskās fizikas un ķīmijas olimpiādēs

Iepriekšējā nedēļas nogalē noslēgušās divas starptautiskās mācību priekšmetu olimpiādes, kurās lielus panākumus guvuši Latvijas skolēni. No starptautiskās ķīmijas olimpiādes, kas notika Čehijā un Slovākijā, trīs skolēni atveduši sudraba un viens – bronzas medaļu. Savukārt no starptautiskās fizikas olimpiādes, kas norisinājās Portugāles galvaspilsētā Lisabonā, Latvijas skolēni pārveda trīs bronzas medaļas.

Sudraba medaļas Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē izcīnījuši Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 11. klases skolēni Olavs Rāciņš un Gustavs Jānis Mežciems, kā arī Daugavpils Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Māris Koniševs. Bronzas medaļu ieguva vēl viena Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas pārstāve – 11. klases skolniece Anna Marija Sumrova. Tādējādi pie medaļām tikuši visi Latvijas komandas pārstāvji.

Latvijas skolēnus uz starptautisko ķīmijas olimpiādi pavadīja Organiskās sintēzes institūta zinātniskais asistents Jānis Briška un Latvijas Universitātes (LU) Ķīmijas fakultātes 3. kursa students Nauris Narvaišs. J. Briška izsaka lielu pateicību visiem skolotājiem, kuriem izdevās sagatavot skolēnus tik veiksmīgam starptautiskam startam. J. Briška arī stāsta, ka starptautiskā ķīmijas olimpiāde šogad svinējusi 50. jubileju, līdz ar to pasākums bijis krietni grandiozāks nekā parasti.

Olimpiāde sākās Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā, kur notika atklāšanas ceremonija, kā arī tika risināti praktiskie un teorētiskie uzdevumi. Vēlāk dalībnieki pārbrauca uz Čehijas galvaspilsētu Prāgu. Praktiskajā kārtā skolēni veica oksidēšanas reakciju, pētīja luminiscējošas reakcijas ātrumu un testēja jonu saturu dažādos slovāku minerālūdeņos. Teorētiskajā kārtā skolēniem bija jāpēta čehu un slovāku zinātnieku radīti medikamenti un vielas, kas sastopamas sēnēs, kuras aug Slovākijā un Čehijā. Par spīti tam, ka olimpiādi organizēja divas valstis, olimpiādes process noritējis ļoti gludi un bez sarežģījumiem.

49. starptautiskajā fizikas olimpiādē,  kas no 21. līdz 29. jūlijam notika Lisabonā, Portugālē, bronzas medaļas nopelnīja Āgenskalna Valsts ģimnāzijas 11. klases skolēns Jānis Hūns, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 11. klases skolēns Ingvars Vitenburgs un 10. klases skolnieks Vilhelms Cinis. Savukārt atzinību ieguva Aizkraukles novada vidusskolas absolvents Mārtiņš Klevs. Latviju šajā olimpiādē pārstāvēja arī Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 10. klases skolēns Olivers Prānis.

Uz starptautisko fizikas olimpiādi devās skolēni, kuri vispirms bija labākie Latvijas Valsts fizikas olimpiādē un labākie no Latvijas komandas dalībniekiem ziemeļvalstu – Baltijas valstu fizikas olimpiādē.

Kopumā starptautiskajā fizikas olimpiādē piedalījās 396 skolēni no 87 pasaules valstīm.

Olimpiāde norisinājās divās kārtās, katrā no tām skolēni strādājuši piecas stundas bez pārtraukuma. Eksperimentālajā kārtā tika pētīta elastīgo materiālu tecēšana un iegūtas papīra tranzistoru raksturlīknes. Savukārt teorijas uzdevumi bija veltīti gravitācijas viļņiem, neitrīno daļiņām un dzīvo augu fizikālajiem modeļiem. Kā liecina informācija olimpiādes tīmekļa vietnē, absolūtais uzvarētājs bija jaunietis no Ķīnas, kura veikums bija labākais gan teorētiskajā, gan eksperimentālajā daļā.

Latvijas izlasi starptautiskajai fizikas olimpiādei sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru sagatavoja Latvijas Universitātes (LU) Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes mācībspēki, studenti un iepriekšējo gadu starptautisko olimpiāžu dalībnieki un laureāti. Kā stāsta viens no komandas mentoriem, LU asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs, kurš arī pavadīja skolēnus uz Lisabonu, sagatavošanas posmā visvērtīgākā šogad bijusi LU rīkotā treniņnometne kopā ar ASV un Austrālijas izlasēm, kas notika nedēļu pirms došanās uz Portugāli.

Publikācija sadarbībā ar laikrakstu "Latvijas avīze", autore Ilze Kuzmina


  
Fizikas olimpiādes dalībnieki. Attēlā no labās - viens no komandas mentoriem, LU asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejs 

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit