Notikušas apmācības “Kopdarbs: dokumentācija un projektu īstenošana” skolēnu pašpārvaldēm

Notikušas apmācības “Kopdarbs: dokumentācija un projektu īstenošana” skolēnu pašpārvaldēm

Lieliska iespēja satikties un iepazīties, padalīties pieredzē, uzzināt ko jaunu, uzzināt par iespējām sadarboties un iesaistīties projektos. Tā martā notikušās apmācības vērtē skolēnu pašpārvalžu konsultanti no Rīgas izglītības iestādēm. Apmācības kā iespēju pilnveidot zināšanas un dalīties pieredzē novērtē gan jauni, gan jau pieredzējuši konsultanti.

Šoreiz apmācību fokusā bija divas lielas tēmas: pašpārvalžu dokumentācija un to likumiskais pamatojums, kā arī projektu īstenošana kopā ar jauniešiem. Pasākuma pirmajā daļā RD IKSD Jaunatnes nodaļas galvenā speciāliste – eksperte dalījās ar informāciju, kādas ir noteiktās pašpārvaldes lomas, uzdevumi, kāds ir to tiesiskais regulējums. Paši apmācību dalībnieki dalījās savā pieredzē, strādājot ar pašpārvaldēm to trijās darbības jomās: skolēnu, administrācijas un pedagogu interešu saskaņošana, skolēnu aktīva iesaistīšanās mācību un audzināšanas darbā, sabiedriskā darba organizēšanā atbilstīgo iemaņu un prasmju apgūšana. Rīgas 49. vidusskolas direktors Imants Mednis dalījās pieredzē un ieteikumos, ko ņemt vērā akreditācijas procesā un cik nozīmīga ir skolēnu reāla iesaiste.

Skolēnu pašpārvalžu konsultanti uzzināja arī par dažādām iespējām kopā ar skolēniem īstenot idejas un piesaistīt tām finansējumu. Sanita Lāce no RD IKSD Projektu un sabiedrības integrācijas nodaļas pastāstīja par iespējām pašpārvaldēm tai skaitā iesaistīties plašākā apkaimes attīstībā, iesaistoties konkursā “Apkaimju aktivitāšu atbalstam”. Šajā konkursā atbalstāmas Rīgas iedzīvotāju pilsoniskās līdzdalības veicinošas aktivitātes, kā brīvprātīgais darbs, vietējās kopienas interešu aizstāvība, iedzīvotāju līdzdalības kopienas veidošanā u.c. Līga Siliņa, nodibinājuma “Baltijas Reģionālais fonds” jauniešu studijas vadītāja, dalījās ieteikumos un principos, kas jāievēro, iesniedzot un realizējot skolēnu pašpārvalžu projektus. Skolēnu pašpārvalžu sadarbības projektu konkursā tiek atbalstītas savstarpējās sadarbības aktivitātes, kā neformālās mācīšanās, āra dzīves aktivitātes, iesaiste brīvprātīgajā darbā, radošā pašizpausme u.c. Projekti šajā konkursā jāiesniedz līdz 24. aprīlim, 8. aprīlī tiek organizēta darbnīca “Projektu darbnīca: no idejas līdz projektam”, lai palīdzētu šos projektus sagatavot. Vairāk lasi: www.izglitiba.riga.lv/finansesanas-konkursi. Visbeidzot Brigita Medne, jaunā Rīgas Skolēnu domes konsultante un jaunatnes darbiniece darbā ar skolēnu pašpārvaldēm, dalījās savā pieredzē un zināšanās par starptautiskajiem projektiem programmās “Erasmus+: Jaunatne darbībā” un “Eiropas Solidaritātes korpuss”, kurās jaunieši, kā arī atbalsta personas var īstenot sev interesējošas starptautiskas idejas kompetenču attīstīšanai.

Pasākuma otrajā daļā dalībnieki varēja iepazīties ar vienu no līdzdalības konceptiem – R.Hārta “Līdzdalības kāpnes” – un izvērtēt, cik lielā mērā skolēni tiek iesaistīti un iesaistās pašpārvalžu darbā un skolas dzīvē. Pirmie trīs pakāpieni – manipulācija, dekorācija un formalitāte – liecina par ne-līdzdalību, savukārt augstākais līmenis šajā konceptā ir jauniešu iniciētas, bet kopā ar pieaugušajiem īstenotas idejas, kurās atbildība un pienākumi tiek dalīti vienlīdzīgi. Vairāk par līdzdalības kāpnēm uzzini, meklējot pēc to nosaukuma vai jautājot Brigitai Mednei, bmedne3@edu.riga.lv.

Paldies pašpārvalžu konsultantiem par dalību, ekspertiem par iedvesmošanu un zināšanām, kā arī Eiropas Savienības mājai par draudzīgo uzņemšanu!

Aicinu droši vērsties par dažādiem ar pašpārvaldēm, līdzdalību, sadarbību un citiem svarīgiem jautājumiem, rakstot Brigitai Mednei bmedne3@edu.riga.lv.

Galerijas