Rīgas 25.vidusskola ERASMUS+ projektā „Ūdens ilgtspējība Eiropā”

2018.gada 1.septembrī Rīgas 25.vidusskolas audzēkņi uzsāka darbību jaunā projektā par ūdens ilgtspējību Eiropā. Brauciens uz Itāliju ir trešā mobilitāte projektā. Ūdens nozīme mūsu dzīvē, kā arī labākas un zaļākas pasaules veidošana visiem kopā ir aktualitāte mūsdienu pasaulē.

Braucienu uz Itāliju 2019.gada 17.martā uzsāka skolotāji Tālivaldis Mežis, Dainuvīte Spalle un skolas direktore Inga Nestere, kā arī pieci skolēni. Viesmīlīgie itāļi laipni sagaidīja katras dalībvalsts pārstāvjus no Dānijas, Portugāles, Grieķijas, Turcijas un Latvijas. Itāļu skolēni visas nedēļas garumā uzņēma viesus savās mājās. Visi ar patīkamu satraukumu gaidām pirmo darba dienu.

Pirmā diena sākās ar atklāšanas ceremoniju skolas Liceo Scientifico Alfred Nobel aktu zālē. Pasākumu vadīja skolas audzēkņi, parādot itāļu nacionālās dejas, atskaņojot pilsētas Torre del Greco himnu, kā arī aicināja katras valsts pārstāvjus iepazīstināt ar sevi, atklājot, cik liela un kāda nozīme piemīt jūrai viņu valstī. Pasākums noritēja patīkamā un brīvā gaisotnē, kur dalībnieki sāka viens ar otru iepazīties, izzināt citu valstu kultūru un tās bagātības.

Pirmais uztraukuma ledus bija lauzts. Otrajā dienā pulcēšanās notiek, lai dotos uz vienu no Itālijas nozīmīgākajiem dabas objektiem – Vezuvu. Vezuvs ir neaktīvs vulkāns, kas uzskatāms par vienu no bīstamākajiem pasaulē, jo tā tuvumā dzīvo vairāki miljonu iedzīvotāju, kā arī tas ir vienīgais vulkāns, kura izvirdums kontinentālajā Eiropā ir noticis pēdējo simts gadu garumā (pēdējo reizi 1944.gadā). Šobrīd tas ir neaktīvs, taču laupījis daudzu cilvēku dzīvības, kā arī izvirdumu rezultātā blakus tam ir radies tā saucamais „Jaunais” Vezuvs, kur ceļu līdz tā virsotnei projekta dalībnieki arī šķērsoja todien. Šodien Vezuva galvenās virsotnes augstums ir aptuveni 1281m. Šajā dienā tiek apskatīti arheoloģiskie izrakumi Pompejos un Herkulānā – drupas, senlietas, cilvēku kauli, kas liecina par vēstures klātesamību.

Trešā diena ļāva ielūkoties itāļu skolēnu mācību norises ikdienā. Diena iesākās ar skolēnu sagatavotu prezentāciju par koraļļiem un to nozīmi šajā pilsētā. Skolēni apmeklēja un iesaistījās tādās stundās kā fizika (eksperimenti un zināšanu pārbaude testa formā) un ķīniešu valoda, kurā ar lielu interesi mēģināja apgūt valodas pamatus. Turpmākajā dienas daļā tiek iepazīta regate – jahtas burāšana, kas ne tikai mums, latviešiem, ir jauna pieredze, bet arī pašiem itāļiem. Piedzīvojums, pieredze un zināšanas reizē.

Nākamais pieturpunkts – saulainā ceturtdiena Neapolē. Neapole ir viena no tūristu iecienītākajām pilsētām. Apmeklējam Nacionālo Arheoloģisko muzeju, kur atrodas izcila senlietu kolekcija, kas nāk no Pompejas agrākiem izrakumiem. Gleznas un skulptūras, marmors, mājsaimniecības piederumi, mozaīkas un daudzi citi dārgumi, starp kuriem atrodoties, tie uz brīdi ievelk šajos senajos gadsimtos, liekot iedomāties, kā tas bija un kā pasaule ir attīstījusies gadsimtu gaitā. Tālāk seko Neapoles vecpilsētas iepazīšana – brīnišķīga iespēja sajust vietējo cilvēku ikdienas garu. Tūristi, cilvēku darba dienas gaitas, vietējie dārzeņu, augļu un pastas tirdziņi, suvenīru bodītes, ātrās ēdināšanas vietas, kafejnīcas, restorāni, beķerejas, nebeidzamā satiksme – tas viss Neapoles šaurajās vecpilsētas ieliņās. Brauciens tiek noslēgts, viesojoties hidroelektrostacijā, kas kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem ir galvenais elektrības piegādātājs Itālijā. Uzzinām par to, kā elektroenerģija tiek radīta, izplatīta, kā arī gūstam ieskatu vēsturē. Pēc hidroelektrostacijas apskates dodamies uz iespaidīgo Karalisko Kasertas pili, kuru cēluši 18.gadsimta labākie arhitekti. Pils teritorijā atrodas milzīgs, elpu aizraujošais dārzs 120 ha platībā. Atrodoties uz dārza galvenā ceļa, tā priekšā paveras skats gluži kā pasakā – kalni, arkas, strūklakas, zaļojoša zāle, kā arī koki, caur kuru zariem saules gaisma trāpa tieši sejā. Cilvēki bauda atpūtu laiskojoties zālītē.

Sestdiena – tālais mājupceļa pārbrauciens, kas izved cauri tūristu iemīļotajiem Romas vēsturiskajiem un grandiozajiem objektiem – Romas kolizejs, Trevi strūklaka, Santi Vincenzo e Anastasio a Trevi baroka stila baznīca, Panteona baznīca, kas sākotnēji, 27.gadā p.m.ē, tika būvēta kā templis. Visu to savām acīm redzējām neilgajā laika posmā ceļā no Romas uz Latviju. Šie skaistie mirkļi tik īsi, ka aizver acis un atverot attopies savās mājās – Latvijā.

Šī iespēja piedalīties šādā projektā, kurā esi starp citiem cilvēkiem - tādiem kā tu (kas dzīvo citādākā kultūrā, piedzīvo citādāku mācīšanās pieeju, citā zemē, ar citu valodu), ļauj praktiski izmantot un turpināt attīstīt valodas prasmes, iepazīt cilvēkus – sadarboties, komunicēt, pavadīt laiku kopā un realizēt šī projekta uzdevumus un mērķus, kā arī izglītoties jomā, kas ir aktuāla mūsdienās – ūdens ilgtspējība, piesārņojums, apkārtējās vides saudzēšana. Iesaistīšanās programmā Erasmus+ ir nopietns solis ceļā uz panākumiem un attīstību. Jaunieši tiek aizrauti un ieinteresēti attīrīt vidi, kurā mēs dzīvojam. Un labāka nākotne taču balstīsies uz mūsu – jauniešu, pleciem.

Reportāžu rakstīja 12.klases skolniece Evelīna Grigaļūna

 

 

                                                                                   

Galerijas