Foto

Rīgas 25.vidusskolas audzēkņi jaunā Erasmus+ projektā "Ūdens ilgtspējība Eiropā"

Šajā mācību gadā uzsākām jaunu Erasmus+ K2 projektu "Ūdens ilgtspējība Eiropā " ar devīzi "Ūdens tā ir dzīvība". Šī projekta ietvaros audzēkņiem no Latvijas, Grieķijas, Itālijas, Dānijas, Portugāles un Turcijas paredzēts iepazīties ar ūdens apriti dabā, ūdens izmantošanu cilvēku dzīvē un tā iespējamiem apdraudējumiem, starp kuriem nozīmīgu vietu ieņem piesārņojums.

Decembrī sākās šī projekta pirmā aktivitāte Turcijas pilsētā Ušakā. No Rīgas 25. vidusskolas ceļojumā devās 12. klašu audzēkņu komanda kopā ar skolotājiem Gitu Šulci, Sigitu Bukovsku un Tālivaldi Meži. No Rīgas ceļojums sākās jau 2. decembra naktī, kad latviešu komanda satikās pie skolas, lai kopīgi dotos uz Rīgas lidostu un dotos pirmajā ceļojumā. Pēc trīs gariem, taču jautriem pārlidojumiem latvieši Izmiras lidostā satikās un iepazinās ar pārējo valstu dalībniekiem un jau uzsāka veidot pirmos kontaktus un centienus sadraudzēties savā starpā.

Lai gan galamērķī pie savām viesģimenēm nogurušie un jau nedaudz miegainie dalībnieki nonāca tikai pēc pusnakts, jau pirmā diena bija atnesusi daudz jaunu iespaidu un emociju. Visi ar nepacietību gaidīja nākamo dienu.

3.decembrī bija paredzēta projekta aktivitātes atklāšanas diena. Gan skolēni, gan skolotāji ieradās municipalitātes ēkā, kur turku audzēkņi kopā ar skolotājiem bija sagatavojuši krāšņus priekšnesumus. Sveicinot atbraucējus, viņi dziedāja, spēlēja mūzikas instrumentus un tautu tērpos dejoja savas nacionālās dejas. Pēc koncerta katra dalībvalsts iepazīstināja pārējos ar savu skolu un pilsētu un valsti. Kad oficiālā atklāšanas daļa bija beigusies, visi devās uz skolu, kur viņus gaidīja pusdienas un neliela ekskursija. Gaidot nākamās aktivitātes, skolēni paguva arī draudzīgi uzspēlēt volejbolu skolas pagalmā.

Nākamajā dienā bija paredzēts pamatīgāks pārbaudījums. Visi sasēdās autobusos un devās uz kanjoniem netālu no pilsētas. Tur bija ieplānots pārgājiens kalnos, lai apskatītu klinšu atsegumus un izbaudītu brīnišķīgos skatus, kā arī izpētītu pirms pieciem gadiem atklātas senas pilsētas drupas. Turpat kalnu pakājē notika arī neliela mācību stunda, kuras laikā tika analizēts blakus tekošās upes ūdens. Tika pētīts gan tā sastāvs, gan tīrība, gan skābums, salīdzinājumā ar tīru dzeramo ūdeni. Rezultātā tika secināts, ka upes ūdeni dzert tomēr drīkstēja.

Turpinot ūdens tēmas pētīšanu, 5.decembrī projekta dalībnieki devās uz ūdens ieguves vietu kalnos, kā arī apskatīja ezeru, kas varētu apgādāt cilvēkus ar tīru ūdeni mēnešiem ilgi. Taču galvenais notikums šajā dienā bija ūdens attīrīšanas centra apmeklējums. Šeit tika pastāstīts par ūdens attīrīšanas procesu. To visu bija iespēja arī apskatīt savām acīm, un jāatzīst, ka skats nebija visai pievilcīgs. Atlika tikai secināt, ka no ieguves vietas līdz dzeramam ūdenim krūzē ir ļoti tāls ceļš. Pēcpusdienā aktivitātes noslēdza pilsētas muzeja apmeklējums, kurā bija apskatāmas gan skaistas romiešu un grieķu statujas, gan seno cilvēku dzīvesveids un paražas.

Nākamajā dienā notika, vērienīgākā un aizraujošākā ceļojuma aktivitāte. Visi dalībnieki brauca uz Pamukkales termālajiem baseiniem kaļķakmens nogulumu klintīs. Ceļotājiem tika dota iespēja arī pašiem novilkt apavus, pastaigāt pa silto ūdeni un tādā veidā pat nedaudz sasildīties. Pa ceļam tika apmeklēta arī ala ar siltajiem avotiem, kur bija novērojams kas līdzīgs Pamukkales klintīm, tikai mazāks. Pēdējā aktivitātes diena tika aizvadīta turpat pilsētā. Rīts sākās ar dalīšanos divās grupās. Daļa audzēkņu un skolotāji devās uz mākslas nodarbību, kur ar eļļas krāsu un ūdens palīdzību veidoja dažnedažādus zīmējumus, bet otra daļa piedalījās nodarbībā par ūdens nozīmi cilvēka dzīvē, dabā, un visā pasaulē. Pēc laika grupas mainījās vietām. Tad atvadu pasākums vakarā.

Diemžēl ar to aktivitātes Ušakā bija galā. Jau nākamajā dienā agri no rīta latviešu un dāņu komandas devās mājupceļā, un pārējie viņiem drīz vien sekoja, sev līdzi vezdami daudz skaistas emocijas.

No šī brauciena mūsu skolas audzēkņi guva neatkārtojamu pieredzi un ieskatu pavisam citādā valstī un kultūrā, kā arī ieguva jaunus draugus un smēlās idejas nākamajai aktivitātei, kas notiks februāra sākumā Rīgā. Jau tagad esam sākuši plānot viesu uzņemšanu un gaidām viņus pie mums.

Rīgas 25.vidusskolas audzēkne Laura Bukēviča

 

Galerijas

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit