Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes “Madariņa” Konsultatīvā centra noslēguma seminārs: STEAM izglītības pieredzes apkopojums un skats nākotnē

Publicitātes attēls

Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes “Madariņa” Konsultatīvā centra noslēguma seminārs: STEAM izglītības pieredzes apkopojums un skats nākotnē

2025.gada 15. maijā Rīgas pirmsskolas izglītības iestādē "Madariņa" norisinājās mācību gada noslēguma seminārs, kas bija veltīts STEAM izglītībai pirmsskolā. Pasākums pulcēja vairāk nekā 30 Kurzemes rajona pirmsskolu iestāžu vadītāju vietniekus un metodiķus, lai apkopotu un izvērtētu 2024./2025. mācību gada īstenotos STEAM projektus.

Semināra mērķis bija ne tikai atskatīties uz paveikto, bet arī piedāvāt iespēju dalīties pieredzē un novērtēt sasniegto. Tāpat tika apspriesta turpmāka sadarbība profesionālo kompetenču pilnveidē, lai turpinātu nodrošināt kvalitatīvu izglītību pirmsskolā.

Pasākumu ieskandināja sirsnīgs muzikāls sveiciens – Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes “Priedīte” vijolnieku ansamblis mūzikas skolotājas Regīnas Āboliņas vadībā. Tam sekoja Konsultatīvā centra vadītājas sagatavots kopsavilkums par sešiem radošiem un izglītojošiem STEAM projektiem, kas īstenoti šajā mācību gadā. Šie projekti bija veltīti dabaszinātņu pamatu apguvei, aplūkojot tādas tēmas kā gaisma, skaņa, elektrība un magnētisms, šķidrumi, siltums un kustība. Projektu aktivitātēs iesaistījās ne tikai 33 Rīgas Kurzemes rajona pirmsskolu skolotāji un bērni, bet arī vecāki, kuri ar lielu atsaucību piedalījās gan eksperimentēšanā, gan citās projekta norisēs.

Laika posmā no oktobra līdz aprīlim mācību gada gaitā ik mēnesi norisinājās savstarpējas pirmsskolu tikšanās un tiešsaistes semināri MS Teams vidē. Tie sniedza iespēju dalībniekiem dalīties pieredzē, iepazīties ar kolēģu īstenoto projektu rezultātiem un smelties idejas turpmākajam darbam. Projekti bija ļoti veiksmīgi, jo tie rosināja bērnu izziņas procesus, attīstīja radošumu un kritisko domāšanu, kā arī palīdzēja skolotājiem pilnveidot  pieeju dabaszinātņu apguvei pirmsskolas vecuma bērniem no 1,5 līdz 7 gadiem. Pavasarī tika rīkoti klātienes semināri Rīgas Kurzemes rajona pirmsskolu mūzikas un sporta skolotājiem, kuri dalījās pieredzē un praktiski demonstrēja dažādus paņēmienus, kā integrēt digitālos rīkus savās nodarbībās. Semināri veidoja profesionālas diskusijas vidi un kalpoja kā iedvesmas avots jaunu mācību pieeju attīstīšanai.

Noslēguma semināra dalībniekiem bija iespēja piedalīties eksperimentu demonstrācijā, kuru vadīja SIA “Zinātnes Zona” pārstāvis. Dalībnieki iepazinās ar praktiskiem eksperimentiem un to integrēšanas iespējām pirmsskolas pedagoģiskajā procesā.

Semināra dalībniekiem bija iespēja piedalīties izklaidējošā viktorīnā, tās jautājumi ne tikai pārbaudīja dalībnieku zināšanas, bet arī piedāvāja iespēju ar humoru paraudzīties uz pētniecības procesiem. Piemēram, viens no jautājumiem par skaņas avotiem pirmsskolā lika dalībniekiem aizdomāties par to, kurš no tiem ir visgrūtāk noslāpējams, kas atgādināja par ikdienas izaicinājumiem skolotāju darbā.

Pasākuma noslēgumā kā simboliska un praktiska dāvana katrai iestādei tika pasniegta USB zibatmiņa ar apkopotu informāciju par mācību gada laikā realizētajiem projektiem – gan kā piemiņa, gan kā noderīgs resurss turpmākajam darbam, nodrošinot ērtu piekļuvi visiem materiāliem. Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes "Madariņas" flautistu ansamblis mūzikas skolotājas Anitas Vestmanes vadībā sniedza muzikālu sveicienu, radot vēl vienu patīkamu un sirsnīgu mirkli semināra noslēgumā.

Seminārs noslēdzās ar neformālām sarunām un kafijas pauzi, kur dalībnieki apsprieda nākamā gada ieceres un iespējamos projektus, īpaši izceļot mākslīgā intelekta (MI) izmantošanas iespējas pirmsskolā. Pasākums bija ne tikai lieliska iespēja apkopot paveikto, bet arī sniedza jaunas idejas un iedvesmu turpmākajiem soļiem, stiprinot sadarbību un daloties pieredzē starp pirmsskolām.

Liels paldies idejas autorei – bijušai Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes “Madariņa” Konsultatīvā centra vadītājai Ārijai Ansbergai, kuras redzējums un ierosme par STEAM pieejas attīstību pirmsskolā bija pamats šī projekta uzsākšanai un sekmīgai attīstībai.

Informāciju sagatavoja: Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes “Madariņa” Konsultatīvā centra vadītāja Daiga Goba