Foto

Latvijas Universitāte svin savu simtgadi

28. septembrī Latvijas Universitāte svin 100. gadskārtu kopš Latvijā tika dibināta nacionālā augstskola. Septembra izskaņa tiks pavadīta krāšņos sarīkojumos, atzīmējot Latvijas lielākās augstskolas simtgadi.

2019. gads Latvijas Universitātē tika pavadīts simtgades zīmē, tomēr savu kulmināciju tā sasniegs tieši septembra izskaņā – 27., 29. un 30. septembrī.

27. septembrī – doktoru promocijas ceremonija un lielkoncerts

27. septembris tiks aizvadīts piesātinātu notikumu virpulī. Simtgades svinības sāksies plkst. 10.00 LU Muzeja zālē (415. telpā) Raiņa bulvārī 19, kur tiks atklāta īpaša izstāde, kā arī notiks jubilejas izdevuma prezentācija. Izstādes “Gadsimta students” centrā ir Latvijas Universitātes studenti 100 gadu gaitā, kas ir skaitliski lielākā Universitātes pārstāvju grupa. Izstāde ir veidota kā stāsts par pieredzi, kas gūta lekcijās un eksāmenos, korporācijās un mākslinieciskajos kolektīvos, praksēs un lauka darbos. Izstādes apmeklētāji ir aicināti padomāt: “Kas studenta ikdienā ir mainījies un kas palicis nemainīgs, kopš Latvijas Universitāte pirmo reizi vēra durvis studentiem 1919. gadā?

Savukārt izdevums “MĒS. Latvijas Universitāte no vēstures nākotnei” būs veltīts LU vēsturei, dzīvei studiju un zinātnes jomā, kā arī universitātes, sabiedrības un valsts attiecībām dažādos politiskajos laikmetos.

Plkst. 12.00 Lielajā aulā notiks doktoru promocijas ceremonija, kurā 35 jaunie doktori saņems LU goda zīmes: apliecinājuma rakstu, doktora šalli un doktora sudraba nozīmi. Svinīgi godināt jaunos doktorus ir pasaules universitāšu prakse, kas Latvijas Universitātē šogad norisināsies jau 11. reizi.

Plkst. 14.00 simtgades svinības turpināsies ar LU pastmarku prezentāciju Mazajā aulā. Par godu LU simtgadei Latvijas Pasts izdevis divas LU īpašās simtgades pastmarkas un aploksni, kuras veidojis mākslinieks Ģirts Grīva. Pasākuma laikā būs iespēja iegādāties pirmās dienas zīmogotu marku.

LU gadsimta jubilejas centrālais notikums būs lielkoncerts un balle Gadsimta nakts “Carpe Noctem”. Uz svinībām aicināti visi, kas izjūt piederību LU un tās vērtībām. Svinībās kopā ar vairāk nekā 500 LU dziedātājiem un dejotājiem uzstāsies Latvijas labākie mūziķi – sabiedrībā iemīļoti solisti un mūzikas grupas. 

Gadsimta nakts svinības Arēnā Rīga norisināsies divās daļās: no plkst. 19.00 līdz 21.00 notiks lielkoncerts, bet no plkst. 21.30 līdz 02.00 balle. Iegādāties biļetes uz pasākumu var www.bilesuparadize.lv vai klātienē – LU galvenajā ēkā, Raiņa bulvārī 19, (125. telpa) vai LU Zinātņu mājas bibliotēkā, Jelgavas ielā 3.

Bet tiem, kas vēlēsies atraktīvā veidā uzzināt par LU pētījumiem un zinātnieku darbu, Akadēmiskā centra Dabas māja un Zinātņu māja būs atvērta ikvienam Zinātnieku nakts apmeklētājiem.

29. septembrī – ekumēniskais dievkalpojums

Rīgas Doma baznīcā svētdienā, 29. septembrī, plkst. 10.00 notiks ikgadējais ekumeniskais dievkalpojums, kas šogad būs veltīts LU simtgadei.

30. septembrī – starptautisks simpozijs un svinīgais koncerts

Plkst. 10.00 notiks LU Senāta svinīgā sēde, kā arī notiks LU goda doktoru, goda biedru un emeritēto profesoru godināšana. Senāta svinīgās sēdes dalībniekus uzrunās Valsts prezidents Egils Levits un izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Plkst. 13.00 Lielajā aulā sāksies starptautisks simpozijs "Universitāte un sabiedrība; jauns skatījums uz nacionālas valsts izaugsmi un vērtībām". Simpozija mērķis ir parādīt pirmās nacionālās institūcijas dibināšanas būtisko lomu Latvijas valstiskuma izveidē. Simpozijā piedalīsies draugi no Eiropas universitātēm, kuras 2019. gadā arī svin savas simtgades un viesi no citām valstīm. Simpozijs dos iespēju kopā ar sadarbības partneriem iezīmēt universitāšu lomu valsts un sabiedrības vērtību sistēmas veidošanā, diskutēt par pētniecības, inovāciju un izglītības kapacitātes attīstību un nostiprināt universitāšu tīklu lomu Eiropā.

Latvijas Universitātes svinīgais koncerts “CENTUM” 30. septembrī Latvijas Nacionālajā operā būs īpašs pateicības koncerts Universitātes lielākajiem draugiem un sadarbības partneriem. Koncerts sāksies plkst. 19.00.

Uz svinīgo koncertu Latvijas Nacionālajā operā tiks aicināti LU sadarbības partneri, draugi, atbalstītāji, diplomāti, goda biedri un goda doktori, lai parādītu Latvijas mūzikas pērles ārvalstu partneriem, kā arī, lai pateiktos Latvijas draugiem un kolēģiem par ilgstošu sadarbību vairāku gadu garumā.

1. oktobris – rektoru konference

1. oktobrī LU Akadēmiskā centra Zinātņu mājā notiks Eiropas galvaspilsētu universitāšu sadarbības tīkla (UNICA) rektoru konference “Sociālo un humanitāro zinātņu loma inovācijās”, kas būs kā turpinājums iepriekšējās dienas simpozijam.

Savukārt no 10. līdz 25. septembrim otrdienās un trešdienās plkst. 11.00 un 16.00 LU Muzejs organizē simtgades ekskursijas LU galvenajā ēkā Raiņa bulvārī. Apskatei būs pieejamas LU monumentālās telpas – Lielā aula, kas atklāta un iesvētīta LU 16 gadu jubilejā, un Mazā aula, kur notika svinīgais LU dibināšanas akts 1919. gada 28. septembrī, kā arī leģendārais Studentu karceris, kas glabā autentiskās liecības par studentu dzīvi 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Pieteikšanās ekskursijām.

Atbalstot LU Gadsimta pasākumus, jūs sniedzat dāvanu Latvijas Universitātei tās lielajā jubilejā un atbalstāt Universitātes centienus – būt vadošajai zinātnes universitātei Baltijas reģionā un ieņemt atzītu vietu starp Eiropas un pasaules pētniecības un inovāciju centriem. Savu dāvanu varat pasniegt LU fonda ziedojumu platformā.

Informāciju sagatavoja: LU Komunikācijas un inovāciju departaments, e-pasts: info@lu.lv 

Par Latvijas Universitāti

Latvijas Universitātes vairāk nekā 140 īstenotās studiju programmas ir akreditētas. Tās 13 fakultātēs un 21 institūtā strādā mūsu valsts vadošie speciālisti dabas, humanitārajās un sociālajās zinātnēs. Universitātes darbības mērķis ir kļūt par starptautiski atzītu Eiropas un pasaules nozīmes zinātnes universitāti, dodot ieguldījumu Latvijas tautsaimniecībā un sabiedrības ilgtspējīgā attīstībā.