Rīgas Juglas vidusskolas dalība Baltijas valstu Nordplus projektā Lietuvā

Rīgas Juglas vidusskolas dalība Baltijas valstu Nordplus projektā Lietuvā

Rīgas Juglas vidusskolas četri skolēni – Mare Martinova (5.a kl.), Olivers Tomass Švāns, Rasa Martinova (6.b kl.), Kate Brikmane-Buklovska (6.a kl.) – un latviešu valodas, literatūras skolotāja Ieva Križevica pabija Lietuvā (Garļavā, Kauņā, Viļņā, Šauļos), lai kopā ar vēl 3 skolām (Latvija, Lietuva, Igaunija) realizētu Nordplus Jauniešu izglītības projektu „Uzņēmīgs skolēns digitālā laikmetā”.

Projekta dalībnieki piedalījās mācību stundās, filmiņu veidošanas darbnīcā, angļu valodas nodarbībā iepazina lietuviešu nacionālos ēdienus, bet mājturības un tehnoloģijas stundās cepa maizi un gatavoja papīru, lai uz tā vēlāk rakstītu pateicības vēstulīti lietuviešu ģimenēm, kas uzņēma mūs savās mājās.

Ģeogrāfijas stundā atkārtoja Eiropas valstis, meklējot gan kartē, gan atsaucot atmiņā, kā valsts nosaukumi skan angļu, latviešu, lietuviešu, igauņu, krievu, vācu, franču valodā. Vēstures stundas ekspedīcijā pa Garļavu iepazina nozīmīgākos kultūrvēstures pieminekļus pilsētā. Projekta dalībnieki apskatīja Kauņu un tās vecpilsētu, Vītauta Dižā Universitāti, lai iepazītos ar vienu no labākajām ierakstu mācību studijām Baltijā, apmeklēja IT kompāniju "Devbrige", kur iepazinās ar dažādām programmēšanas valodām, arī Kauņas Tehnoloģijas universitātē skolēni varēja praksē izmēģināt dažādas programmēšanas valodas, lai radītu savu mājas lapu, kas visiem izcili izdevās.

Kauņā apmeklēja arēnu "Žalgiris", lai nākamā dienā daži projekta dalībnieki ar viesģimenēm apmeklētu basketbola spēli, kurā "Žalgiris" uzvarēja Madrides spēlētājus, par ko projekta dalībnieki gavilēja, uzskatot, ka uzvara ir arī mūsējā. Kauņas pilsētā projekta dalībnieki izmēģināja lazertaga tehnoloģijas iespējas, lai komandas darbā, veiksmīgi sadarbojoties, "izdzīvotu" līdz nākamai projekta dienai.  

Projektā iesaistītie visu četru skolu pārstāvji apskatīja Lietuvas galvaspilsētu Viļņu, kur ne tikai baudīja skaistās rudens krāsas, bet tās meklēja arī Viļņas tehnoloģijas mācību centra organizētās nodarbībās, iepazīstot dizainera profesiju, radot savu lappusi žurnālam, kā arī iepazina radio dīdžeja darba specifiku, apmeklējot "Radio Nano" staciju un piedaloties runas mākslas nodarbībā. Viļņā apmeklēja Lietuvas prezidenta pilī izveidoto moderno Valsts iepazīšanas centru, kurā skolēni iepazina Lietuvas vēsturi, kā iegūst Lietuvas pilsonību, uzzināja par to, kas veido Lietuvas ekonomiku, varēja mēģināt paši nokārtot naturalizācijas eksāmenu utt.

Visas ekskursijas laikā skolēni papildus gida stāstījumam aktīvi izmantoja planšetes, lai papildus uzzinātu informāciju par stāstīto, dzirdēto. Projekta dalībnieki apmeklēja arī Viļņas Naudas muzeju, kur piedalījās muzejpedagoģijas programmā "Ceļojums pa naudas pasauli". Baltijas valstu pārstāvēto četru skolu ceļojums projektā "Uzņēmīgs skolēns digitālā laikmetā" noslēdzās Šauļos, kur iepazina šokolādes vēsturi fabrikā „Rūta”, kas ir vairāk nekā simts gadu veca šokolādes fabrika Lietuvā. Projekta dalībnieki ne tikai uzzināja, no kurienes ir cēlusies šokolāde, bet arī paši gatavoja šokolādes konfektes saviem tuviniekiem, kas jau gaidīja dalībniekus mājā. 

Nordplus Jauniešu izglītības projekta „Uzņēmīgs skolēns digitālā laikmetā” 2.posms Lietuvā 13.10.-18.10. ir noslēdzies, lai turpinātos atskaites posms un mājasdarbu gatavošana nākamai tikšanās reizei jau nākamgad Igaunijas pilsētā Pērnavā.

Paldies projekta dalībniekiem par zinātkāri, atraktivitāti, uzdrošināšanos sešas dienas būt prom no savām ģimenēm un iepazīt citu zemi, kultūru, citas ģimenes tradīcijas, nakšņojot un uzturoties ģimenēs. Paldies lietuviešu ģimenēm, kuras uzņēma latviešu un igauņu bērnus, gādāja, rūpējās un izklaidēja, kad kopīgās dienas aktivitātes bija noslēgušās. Paldies skolas administrācijai, pedagogiem, skolēnu vecākiem par atbalstu, uzticēšanos, sapratni.

Ieva Križevica, Projekta koordinatore un vadītāja Latvijā.

Galerijas