Foto

Kampaņā “Zini naudas li(ī)kumus” pievēršas jauniešu informēšanai par finanšu noziegumiem

2022. gada martā Finanšu izlūkošanas dienests (FID) ikgadējā kampaņā “Zini naudas li(ī)kumus” pievēršas jauniešu informēšanai par finanšu noziegumiem, riskiem un rīcību, lai no tiem izvairītos. Pandēmijas laikā pieaugusi finanšu noziedznieku aktivitāte un pastiprinājušies centieni tajos iesaistīt jauniešus, tāpēc kampaņas laikā notiek tiešsaistes lekcijas skolotājiem un vidusskolēniem, diskusijas medijos, kā arī izstrādāti metodiskie materiāli un izglītojoši video.

Naudas atmazgāšana ir finanšu noziegums, kam ir būtiska ietekme ne tikai uz personu individuāli, bet arī uz visu sabiedrību. Naudas atmazgāšana kopā ar noziegumiem, kas rada “netīro” naudu ilgtermiņā degradē valsts, sabiedrības un mūsu katra individuālo attīstību un labklājību. Vienīgie cilvēki, kas iegūst no naudas atmazgāšanas, ir paši noziedznieki. Plašāk Finanšu izlūkošanas dienesta video. 

Metodiskais materiāls skolotājiem  "Kas ir naudas atmazgāšana. noziegums ar sekām"

Naudas mūlis ir persona, kura nodod (elektroniski vai skaidrā naudā) no trešās personas saņemtu netīru / krāpniecisku naudu citai personai, saņemot par to komisijas maksu. Jaunieši, kas kļūst par naudas mūļiem, ir tikai organizētās noziedzības redzamā daļa. Patiesībā noziegumi tiek veikti organizētās grupās, uzturot slēptus saziņas veidus. Grupu dalībnieki savstarpēji netiekas un pat nezina iesaistīto personu patiesos datus. Plašāka informācija, kā jaunieši tiek vervēti krāpnieciskām darbībām un padomi, kā no tām izvairīties, Finanšu izlūkošanas dienesta izglītojošajā video. 

Metodiskais materiāls skolotājiem "Kā nekļūt par naudas mūli. Jauniešu vervēšana krāpnieciskām darbībām"

Pikšķerēšana jeb fišings ir viens no populārākajiem kiberuzbrukuma veidiem ar nolūku nozagt lietotāja datus, paroles vai kredītkaršu numurus. Pikšķerēšana izpaužas krāpniecisku e-pastu vai banku sms (īsziņu) veidā. Taču šāda veida krāpšanu var iemācīties atpazīt pēc vairākām raksturīgām pazīmēm. Kā nekļūt par upuri vai finanšu noziedznieku, plašāk Finanšu izlūkošanas dienesta video! 

Metodiskais materiāls skolotājiem "Kā nekļūt par naudas mūli. krāpšanas pamanīšana digitālajā vidē"

Telefonkrāpšana jeb vikšķerēšana ir viens no izplatītiem finanšu noziedzības veidiem, kas ir krāpšana pa telefonu un kurā krāpnieki mēģina pierunāt upuri izpaust personisko, finanšu vai drošības informāciju vai panākt naudas pārskaitīšanu.

Jaunieši var palīdzēt saviem tuviniekiem izvairīties no iesaistīšanās krāpnieciskās darbībās, pamanot netipiskus jautājumus telefonsarunas gaitā vai nestandarta lūgumus saistībā ar naudas pārskaitījumiem vai skaidras naudas nodošanu svešām personām. Plašāk par to video! 

Metodiskais materiāls skolotājiem "Kā brīdināt tuviniekus?"

Katram noziegumam ir sekas. Būtiski apzināties, ka iesaistīšanās naudas atmazgāšanā jeb noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā ir nelikumīga un par to paredzēta kriminālatbildība ne tikai tās organizētājiem un profesionālajiem legalizētājiem, bet arī tiem, kas tajā iesaistās

Metodiskais materiāls skolotājiem "Finanšu noziegumu ietekme uz karjeru un privāto dzīvi - nesabojā nākotni!"

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit