Laura Veļa. Ievainotā atmiņa

Laura Veļa. Ievainotā atmiņa

No 2024. gada 28. septembra līdz 17. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) norisināsies Lauras Veļas personālizstāde “Ievainotā atmiņa”.

Izstāde veido telpu diskusijai par Latvijas iedzīvotāju deportāciju izraisītās traumas ietekmi uz mūsdienu sabiedrību. Nosaukums “Ievainotā atmiņa” cēlies no divu jēdzienu savienošanas: “sociālā atmiņa” – kā izpratne par vēsturiskiem notikumiem, sociālpolitiskiem procesiem un to interpretācija, savukārt “ievainojums” – atsauce uz fizisku traumu, kas noved pie izmaiņām ķermenī.

Projekta pamattēma ir saruna par kultūrtraumas mantošanu no paaudzes paaudzē. Pētnieki norāda, ka kultūrtraumu var pārmantot gan ģenētiski, gan caur audzināšanu ģimenē un sociālo telpu. Tās izpausmes ir ļoti dažādas: trauksme, depresija, nespēja tikt galā ar spēcīgām emocijām, kas noved pie emocionālas atsvešinātības jeb nejūtības, dusmas, pašiznīcinoša uzvedība un intensīvas bailes.

Termins “trauma” cēlies no grieķu valodas vārda traûma, kura nozīme ir ievainojums jeb brūce. Arī kultūrtrauma reizēm tiek saukta par prāta brūci, un ar to ir iespējams strādāt, pievēršoties dažādiem dziedinošiem rituāliem. Galvenais ir pārtraukt klusēšanu. Tāpat bīstami ir iestigt upura vai izdzīvotāja lomā, pārlieku identificējoties ar ciešanām un pagātni, neļaujot virzīties uz priekšu. Tādēļ ir nepieciešams izprast, atzīt, atcerēties un pārtraukt traumas nodošanu tālāk.

Caur personīgo pieredzi māksliniece Laura Veļa analizē ģimenē nodotos stāstus, atmiņas un apzinātās vai neapzinātās traumas. Viņas personālizstāde ir refleksija par to, kā cilvēks jūtas sabiedrībā, kurā viens no identitāti formējošajiem elementiem ir iegūtā kultūrtrauma no cilvēku deportācijām uz Sibīriju, un rosinājums dziedināt ievainoto kolektīvo atmiņu.

Par mākslinieci

Laura Veļa pēta identitātes un sociālās atmiņas jēdzienus, kurus izmanto par idejisko pamatu saviem mākslas darbiem. Viņa mācījusies klavierspēli, informācijas tehnoloģijas, attēlu apstrādi un gleznošanu. 2020. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra studijas glezniecības apakšnozarē, saņēmusi Borisa un Ināras Teterevu stipendiju, kā arī 2021. gadā ieguvusi Ziemeļvalstu un Baltijas Jaunā gleznotāja balvu. Laura Veļa šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijas profesionālās doktorantūras studiju programmā.

Izstādi atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds, maiznīca “Liepkalni”

Izstādes kuratore:
Agnese Zviedre, izstāžu kuratore / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 357 529, E: Agnese.Zviedre@lnmm.lv

 

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

28. septembrī
plkst. 12.00–13.00
Es un māksla I (bērniem): Atmiņu toņi portretā

Aicinām bērnus uz īpašu zīmēšanas nodarbību, kurā kopā ar muzejpedagoģi un mākslinieci Diānu Dimzu-Dimmi iepazīsim un izpratīsim emocijas, kas saistītas ar mūsu vēstures stāstiem un piedzīvoto.

Nodarbības pirmajā daļā aplūkosim mākslinieces Lauras Veļas personālizstādi “Ievainotā atmiņa” un izpētīsim darbu toņu nianses. Pārrunāsim to, kā mēs uztveram pagātnes stāstus un kā tie veido cilvēka attieksmi pret dažādām vērtībām. Īpaši pievērsīsimies tām sajūtām un notikumiem, kas mums likuši justies pieaugušiem.

Norises otrajā daļa, izmantojot autores krāsu paleti, ar grafīta zīmuļiem un krītiņiem radīsim oriģinālus emociju portretus.

Šī nodarbība palīdzēs bērniem izteikt savas domas un jūtas ar zīmējuma palīdzību, kā arī veidot dziļāku izpratni par mākslu un tās spēju attēlot gan sāpes, gan dziedināšanu.

Muzeja mākslas studija “Es un māksla I” aicina pirms- un sākumskolas vecuma bērnus iepazīties ar dažādu laiku mākslas darbiem un dziļāk izzināt mākslas valodu. Nodarbībās muzejā esošie eksponāti kļūst par izpētes objektu un tēmu zīmēšanas uzdevumiem. Skatoties, domājot un radot, iespējams uzzināt par mākslas tapšanas procesu, mākslas veidiem, autoru personībām un vēsturi. Paralēli programma palīdz bērniem nostiprināt manuālās prasmes, attīstīt novērošanas, koncentrēšanās spējas un komunikāciju grupā.

  • Mērķauditorija: ģimenes ar bērniem vecumā no 4 līdz 10 gadiem
  • Pasākuma valoda: latviešu (uzdevums var tikt izskaidrots arī angļu vai krievu valodā)
  • Norises vieta: LNMM galvenā ēka / Kupola zāle (5. stāvā)
  • Norises ilgums: 60 minūtes
  • Dalības maksa: bērniem līdz 18 gadu vecumam – 6,00 EUR; pieaugušajiem, senioriem – 8,00 EUR
  • Materiāli līdzņemšanai: eļļas pasteļu krītiņi, grafīta zīmuļi
  • Vietu skaits neierobežots
  • Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama
  • Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.lv, (+371) 67 324 461

29. septembrī
plkst. 12.00
Sarunas muzejā: Laura Veļa. Ievainotā atmiņa

Tikšanās un pastaiga ekspozīcijā ar mākslinieci Lauru Veļu un izstādes kuratori Agnesi Zviedri, kuras plašāk pastāstīs par projekta ideju un darbu tapšanas procesu.

Laura Veļa pēta ģimeņu stāstus un mantoto traumu dziļo ietekmi uz sabiedrību. Izstāde “Ievainotā atmiņa” ar Sibīrijas deportāciju sāpīgā mantojuma iedvesmotu mākslu rosina aizdomāties par to, kā vēsture veido tautas identitāti mūsdienās.

Ekspozīcija ir pārdomu ceļojums, kas ne tikai apkopo pagātnes rētas, bet arī piedāvā virzienu uz kolektīvās atmiņas dziedināšanu. Pasākuma laikā apmeklētāji varēs uzdot sev interesējošus jautājumus un dalīties pieredzē, izprotot sociālās atmiņas spēku.

Izglītības programma “Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija-stāstījums-diskusija muzeja ekspozīcijā, kas piedāvā unikālu iespēju daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt jaunākās izstādes un dažādus ar tām kontekstuāli saistītus jautājumus. Klausoties interesantā stāstījumā un iesaistoties diskusijā, ne vien apmeklētāji, bet arī sarunu īpašie viesi – mākslinieki, dizaineri, izstāžu kuratori, mākslas vēsturnieki, filozofi u.c. – sev un citiem atklāj daudz jauna par mākslas un kultūras vērtībām un aktualitātēm.

  • Mērķauditorija: jaunieši, pieaugušie, seniori. Aicināti visi interesenti!
  • Pasākuma valoda: latviešu
  • Norises vieta: LNMM galvenā ēka / Kupola zāle (5. stāvā)
  • Norises ilgums: 40–60 minūtes
  • Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas
  • Vietu skaits neierobežots
  • Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama
  • Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.lv, (+371) 67 324 461

7. novembrī
plkst. 11.00
Senioru rīti muzejā: Laura Veļa. Ievainotā atmiņa

Aicinām seniorus piedalīties pastaigā Lauras Veļas personālizstādē “Ievainotā atmiņa”. Šī būs lieliska iespēja iepazīt ekspozīciju un tās tematiku, klausoties atmiņu stāstos, kas atspoguļoti mākslinieces darbos.

Savā projektā Laura Veļa piedāvā reflektēt par Latvijas vēstures traumu mantojumu un to ietekmi uz mūsdienu sabiedrību. Nosaukums “Ievainotā atmiņa” simbolizē sociālo atmiņu un fiziskos ievainojumus, atainojot, kā kultūrtraumas tiek nodotas no paaudzes paaudzē.

Pasākuma dalībnieki nesteidzīgā atmosfērā izzinās Lauras Veļas māksliniecisko rokrakstu, dalīsies domās un pieredzē, kā arī varēs uzdot sev interesējošos jautājumus.

Senioru rīti piedāvā interesentiem nesteidzīgā atmosfērā iedziļināties aktuālo izstāžu mākslas darbos un muzeja speciālista vadībā uzzināt gan par mākslinieku personību, gan sociālo fonu un mākslas kontekstu, kas ietekmējuši viņu daiļradi un izveidojuši attiecīgā autora rokrakstu.

  • Mērķauditorija: seniori. Norise pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem
  • Pasākuma valoda: latviešu
  • Norises vieta: LNMM galvenā ēka / Kupola zāle (5. stāvā)
  • Norises ilgums: 60 minūtes
  • Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas
  • Vietu skaits neierobežots
  • Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama
  • Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.lv, (+371) 67 324 461

16. novembrī
plkst. 11.30–13.30
Es un māksla II (pieaugušajiem): Vēstījums ar ziedu

Aicinām piedalīties radošā un dziļi personiskā mākslas darbnīcā ar muzejpedagoģi, gleznotāju Baibu Spranci, kurā iedvesmu gūsim no Lauras Veļas mākslas darbiem.

Vienā no izstādes gleznām autore izmanto nokaltušu ziedu kā emocionālu metaforu, kas atspoguļo sarežģītus cilvēku pārdzīvojumus. Šajā darbnīcā mēs paplašināsim zieda simbolisko nozīmi, radot zīmējumus, kuros emocijas, kas sakņojas katra dalībnieka personīgajā pieredzē, izteiks augi.

Nodarbības laikā izpētīsim, kā augi var kļūt par spēcīgu izteiksmes līdzekli, kas spēj atklāt mūsu iekšējo pasauli. Zīmēsim ar dažādiem materiāliem, iedziļinoties savās emocijās un pārdzīvojumos.

Muzeja mākslas studijas “Es un māksla II” nodarbībās aicinām apmeklētājus iepazīt mākslu caur personīgo pieredzi, pašiem veicot radošu uzdevumu un izprotot mākslas darbu saturu, tehniku, domāšanas principus un personības. Galvenā vērība tiek veltīta dažādu mākslas veidu izpratnei, veicinot personisku vērtējumu un individuālu skatījumu.

Aicināti visi interesenti!

  • Mērķauditorija: bērni no 10 gadu vecuma, jaunieši, pieaugušie, seniori.
  • Pasākuma valoda: latviešu (uzdevums var tikt izskaidrots arī angļu vai krievu valodā)
  • Norises vieta: LNMM galvenā ēka / Kupola zāle (5. stāvā)
  • Norises ilgums: 90–120 minūtes
  • Dalības maksa: bērniem līdz 18 gadu vecumam – 6,00 EUR; pieaugušajiem, senioriem – 8,00 EUR
  • Materiāli līdzņemšanai: eļļas pasteļu krītiņi
  • Vietu skaits neierobežots
  • Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama
  • Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.lv, (+371) 67 324 461

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
X: @LNMM_muzejs
INSTAGRAM: @makslasmuzejs
YOUTUBE: MĀKSLAS MUZEJI / LNMMvideos
#lnmm
#MansMuzejs

Galerijas