Pretī uzvarai ar Bēthovenu!

Ukrainas brīvības cīnītāju gara spēkam un izturībai veltītajā koncertprogrammā “Bēthovena Septītā un Silvestrova Serenāde” piektdien, 4. novembrī plkst. 19.00 uz Lielās ģildes skatuves tiksies Ukrainas Nacionālā kamerorķestra galvenā diriģente Natālija Ponomarčuka un Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga.

Koncertā dzirdēsim Ludviga van Bēthovena majestātisko septīto simfoniju un trīs mūsdienu ukraiņu komponistu – Valentīna Silvestrova, Leonīda Hrabovska, kā arī Oļeha Kivas opusus.  Solistes godā uz Lielās ģildes skatuves diriģente aicinās savu tautieti, soprānu Oksanu Nikitjuku.

Leonīda Hrabovska opusā Concerto Misterioso caur folkloras motīviem iekodēts veltījums ukraiņu gleznotājai Katerinai Bilokurai, kuras darbus reiz apjūsmojis Pablo Pikaso, bet rituālās skaņugleznas ornamentiem līdzās stāsies pasaules traģiskā skaistuma apjausma Oļeha Kivas un Valentīna Silvestrova nošurakstos.

Komentējot Ponomarčukas koncertprogrammai izvēlētos skaņdarbus, muzikoloģe Gunda Miķelsone teic: “Te pasaule, šķiet, apdzied pati sevi, cīnoties ar vēsturiskas aizmirstības tumsu. Tomēr bezcerīgu vilšanos allaž apspīdējusi cerības gaisma.”

To savulaik pieredzēja arī Napoleona armijas nomocītā Vīnes publika, pirmoreiz izdzirdot Ludviga van Bēthovena Septīto simfoniju. Arī šoreiz tā atgādinās mūžseno patiesību – pēc vistumšākās nakts nāks visgaišākais rīts.

Natālija Ponomarčuka (1969) ir viena no redzamākajām savas paaudzes ukraiņu diriģentēm. Plaša ir viņas radošās darbības ģeogrāfija dzimtenē, bieži radošas sadarbības projektos māksliniece dodas arī ārpus savas valsts robežām. 2001. gadā Natālija Ponomarčuka ieguva Ukrainas nopelniem bagātās mākslinieces titulu. No 2003. līdz 2020. gadam viņa bijusi Dnipro Akadēmiskā simfoniskā orķestra galvenā diriģente, no 2009. līdz 2011. gadam diriģējusi Ukrainas Nacionālo simfonisko orķestri, bet no 2007. līdz 2009. bijusi kamerorķestra “Київська камерата” mākslinieciskā vadītāja. Ponomarčuka regulāri sadarbojusies arī ar citiem nozīmīgiem Ukrainas orķestriem – Odesas Nacionālo simfonisko orķestri un Ļvivas Akadēmisko simfonisko orķestri. Kopš 2020. gada rudens viņa ir Ukrainas Nacionālās filharmonijas Kijivas kamerorķestra galvenā diriģente.

Kā viesdiriģente Natālija Ponomarčuka regulāri viesojusies daudzās koncertzālēs Eiropā: Madridē - Teatro Real, Auditorio Nacional un Teatro Zarzuela, Barselonas Palau de la Musica Catalana, Akoruņas Teatro Colon, Karalienes Sofijas mākslu pilī Valensijā, Bilbao koncertzālē, Sansebastjanas Kursaal, Santjago Auditorio de Galicia, Lisabonas Teatro Monumentale un Porto Casa da Musica, Milānas Sala Verdi Conservatorio, Varšavas Kongresu zālē, Saloniku koncertzālē un Prezidenta Simfoniskā orķestra koncertzālē Stambulā.

Ponomarčuka sadarbojusies ar tādiem orķestriem kā Brazīlijas Espiritu Santu štata simfonisko orķestri, Stambulas Valsts simfonisko orķestri, Bilkentas simfonisko orķestri un Prezidenta simfonisko orķestri, Saloniku Valsts simfonisko orķestri, kā arī Igaunijas Nacionālo simfonisko orķestri un Lietuvas Nacionālo simfonisko orķestri.

Diriģentes skatuves partneru vidū bijuši neskaitāmi starptautiski atzīti solisti: vijolnieki Dmitrijs Sitkoveckis, Letīcija Moreno, Valērijs Sokolovs, Aleksejs Semeneko, Dima Tkačenko un Benjamins Šmits, trompetisti Sergejs Nakarjakovs un Oto Zauters, pianisti Vadims Rudenko, Aleksejs Griņjuks un Lukāšs Vondračeks, čellisti Dominiks de Viljekūrs, Aleksandrs Kņazevs, Florians Egners, Lāzlo Fenjo, Deniss Severīns, altists Simonide Brakoni.

Savā dzimtenē Natālija Ponomarčuka tiek augsti novērtēta kā aizrautīga ukraiņu laikmetīgās mūzikas popularizētāja un interprete. Jevhēnijs Stankovičs, viens no redzamākajiem mūsdienu ukraiņu skaņražiem, raksturojot Ponomarčuku, uzsver: “Viņas stils ir dzelžaina disciplīna un pulsējoša enerģija. Viņai piemīt spēja iedziļināties tagadnes un pagātnes mūzikas radošajās idejās. Tieši šo īpašību dēļ ikviens ukraiņu komponists vēlas, lai tā mūziku atskaņo Ponomarčuka.”

Biļetes uz koncertu nopērkamas visas “Biļešu Paradīze” kasēs un tiešsaistes veikalā. Skolēniem, studentiem un pensionāriem tiek piemērota 50% atlaide.