Zolitūdes apkaimes kultūrvēstures iepazīšanas pārgājieni “Solitūdes pretstati”

Rīgas vasaras kultūras programmā Anniņmuižas apkaimes un radošās iniciatīvas biedrība “Riga Annenhof” piedāvā Zolitūdes kultūrvēsturiski izglītojošus pārgājienus.

Tajos ieskatīsimies Solitūdes un Zolitūdes sejās, un atklāsim, kā šie pretstati sadzīvo publiskajā ārtelpā, kādas pēdas atstājuši Rīgas vēsturē. Vai bijušās vientuļās un greznās Solitūdes atspulgi vēl pavīd realitātes toņos? Vai kultūrvēsturiskām vērtībām ir vieta esošo dzīvojamo masīvu iedzīvotāju apziņā?

Kultūrvēsturiski izglītojošie Zolitūdes pārgājieni pieejami videogida formātā no 28. jūlija līdz vasaras beigām. Videogida pārgājienus var veikt individuāli, jebkurā sev ērtā laikā. Dalība bez maksas.

Obligāta iepriekšēja pieteikšanās, aizpildot anketu: ej.uz/solitudes-pretstati.

Papildu informācija rigaannenhof@gmail.com.

Zoom out Zolitūde?

“Tas bija pirms vairāk nekā 30 gadiem, astoņdesmito gadu beigās. Mans tētis strādāja Rīgas lielpaneļu ēku celtniecības trestā par celtniecības darbu vadītāju un būvēja jauno Zolitūdes dzīvojamo masīvu. O, kāds gan lepnums tas bija bērnam – tētis, kurš var dabūt no būvlaukuma ceļamkrānu un iekāpt pa balkona logu, kad mūsu durvju šleperis dzīvoklim aizcirties. Un ko mamma domāja par Zolitūdi? Tas bija viņas sapnis – uz Zolitūdes masīvu “iemainīt” dzīvokli. Uz tā laika pašu modernāko 119. sēriju, uz “šiku” dzīvokli ar halli. Taču, ak vai, gandrīz neviens jau negribēja no Zolitūdes prom “mainīties”, dzīvokļi tur tika piešķirti vai nu sistēmas noteiktā kārtībā, vai sagaidot (neiespējami) kādu, kas no tā atsakās, - un tāpēc nekādi tas nevarēja izdoties.”

“Zoļiks. No sirds un no rajona. Nerakstītie likumi dzelzsbetona pasaulē. Vienādas mājas un vienādi cilvēki, kas pieraduši neizcelties ārpus pūļa. Tie gaida jaunu dienu, bet reti kas mainās – atnāk jauna diena un pagājušais no atmiņas izdzēšas.” - Šādu nospiedumu Zolitūdes portfolio atstāja uz 21. gadsimta sliekšņa radītā dziesma “Rajons” (Ozols feat. RDK)

Vēl jaunākos laikos Zolitūdes sejā neizdzēšamas rētas atstāja 2013. gadā notikušā lielveikala sabrukšana, aiznesot 54 cilvēku dzīvības. Par tiekšanos uz ambiciozu arhitektūru un par laikmetam raksturīgo nolaidību bija jāsamaksā nepanesami augsta cena no parasto iedzīvotāju “kabatas”.

Bet vai spējam “atzūmot” (zoom out) un saskatīt vēl citas Zolitūdes sejas? Kā cilvēki šeit dzīvojuši simtus gadus atpakaļ? Kādi notikumi šeit aizpildījuši cilvēku prātus, mājas, apkārtni?

Un kāda ir jūsu Zolitūde? Nāciet ieskatīties un izprast šo Rīgas apkaimi ar mums kopā!