Andreja Upīša muzejs aicina uz izstādi "Laimes lācis"

Andreja Upīša memoriālajā muzejā (Rīga, Brīvības iela 38–4) no 16. jūnija līdz 14. septembrim apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas studentu un absolventu ilustrāciju izstāde “Laimes lācis".

Andreja Upīša stāstam "Sūnu ciema zēni" šogad aprit 80! Pirmais stāsta slavenā tēla – Laimes lāča – uznāciens plašākai publikai notika jau 1923. gadā ar Andreja Upīša tāda paša nosaukuma lugu jeb reālu pasaku 5 cēlienos Latvijas Nacionālajā teātrī un izdevumu mazā grāmatiņā. Taču šodien tik pazīstamo un iemīļoto veidolu Laimes lāča tēls ieguva pirms 80 gadiem – 1940. gadā, kad tika izdots A. Upīša patiesīgs stāsts jaunatnei "Sūnu ciema zēni". Laimīgs bijis ne vien lāča, bet arī stāsta liktenis, kas vairākkārtīgi publicēts dažādos izdevumos, tā kļūstot nozīmīgs daudzām bērnu un pieaugušo lasītāju paaudzēm. Gadiem ejot, Laimes lāča tēls ir folklorizējies un kļuvis par sugas vārdu, ko Latvijā zina, pazīst un piemin visi. Laimes lāča idioma ir tautas mutvārdu daiļradē iesakņojies jēdziens, kuru bieži turpinām piesaukt vai meklēt, atceroties Andreja Upīša stāstā iekodēto atziņu, ka laimi atnesošais lācis mīt katrā pašā. 

Par godu stāsta “Sūnu ciema zēni” apaļajai jubilejai 15 Latvijas Mākslas akadēmijas studenti un absolventi apvienojušies ilustrāciju izstādē, attēlojot savu izpratni un redzējumu par Laimes lāča būtību. Dažādās tehnikās realizētās ilustrācijas vēsta par neskaitāmajām Laimes lāča tēla variācijām, raugoties no katra mākslinieka skatpunkta un dzīves pieredzes. Kāda Laimes lācis ir aizmidzis, cita veidots no plastmasas iepakojumu atspiedumiem, vēl kādam tā ir sajūta, kas piedzīvota, atrodoties ceļojumā un notverot šķietami nenotveramu pilnības sajūtas mirkli. Jaunie un pieredzējušie mākslinieki savus darbus radījuši laikā, kad Laimes lāci, iespējams, ieraudzīt ir visvieglāk – pavadot laiku pandēmijas radīto ierobežojumu izolācijā, kas ļāvusi koncentrēties sevis pētīšanai un intensīvam radošam darbam. Mākslinieku skatījums ir ierosinājums sava Laimes lāča meklējumiem un pārdomām ierastajā ikdienas darba dunā.

Izstādē piedalās: Sandra Alksne, Ieva Baumgarte, Rūta Briede, Dina Danosa, Dagne Devjatnikova, Evija Freidenfelde, Lotta Harjo, Renāte Kloviņa, Rebeka Lukošus, Jēkabs Noviks, Alise Rudēvica, Anita Rupeika, Elīna Skrapce, Baiba Tropa, Ilona Valaine-Blekte, Ričards Znutiņš-Znutāns

Izstādes veidotāji pateicas Latvijas Mākslas akadēmijas rektoram Kristapam Zariņam un Grafikas katedrai par atbalstu.

Plakāta autore – Anita Rupeika.

Ieejas maksa: 2.00 EUR. A. Upīša memoriālais muzejs, Rīga, Brīvības ielā 38–4.

Darba laiks: no 1. jūnija līdz 31. augustam 10.00–17.00, trešdienās 12.00–19.00, slēgts – svētdienās, pirmdienās.

Vairāk informācijas: Ilze Puķe, +37167289767; +37129265417; ilze.puķe@memorialiemuzeji.lv

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums. Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

Andreja Upīša memoriālajā muzejā (Rīga, Brīvības iela 38–4) no 16. jūnija līdz 14. septembrim apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas studentu un absolventu ilustrāciju izstāde “Laimes lācis.”

Galerijas