Andreja Upīša muzejs ielūdz uz sarunu ar rakstnieci Ilzi Jansoni

30. septembrī plkst. 18.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā (Brīvības ielā 38–4) notiks tikšanās ar rakstnieci Ilzi Jansoni, tādējādi turpinot šosezon aizsākto sarunu ciklu ar romānu un literatūrzinātnisko monogrāfiju sērijas „Es esmu...” autoriem.

Sarunu ciklā iecerēts atskats uz konkrētajiem rakstnieku romāniem, to tapšanas apstākļiem, tajos aprakstītajām kultūrvēsturiski nozīmīgajām personībām un citām intriģējošām niansēm. Sarunu vadīs Mg. phil. Arnis Koroševskis.

Pēc viena no pamanāmākajiem un nozīmīgākajiem notikumiem jaunākajā latviešu literatūrā – vēstures romānu sērijas „Mēs. Latvija, XX gadsimts” (2014–2018) – tās iniciatori 2018. gadā nolēma spert nākamos soļus ar vēl jo iespaidīgāka literāra projekta īstenošanu. Šoreiz, lai radītu Latvijas kultūras vēsturē unikālu un līdz šim nebijušu literatūras un literatūrzinātnes mijiedarbes projektu, vienkopus pulcēti ne tikai dažādu paaudžu un literārās pieredzes rakstnieki, bet arī literatūrzinātnieki, kuru redzeslokā nonākušas 13 Latvijas kultūras vēsturē nozīmīgas personības – sākot ar Annu Brigaderi un beidzot ar Ilzi Šķipsnu.

2020. gadā sērijā tika publicēti pirmie literātu darbi – Andra Zeibota romāns „Krauklis”, Ingas Gailes romāns „Rakstītāja”, Laimas Kotas romāns „Cilvēks ar zilo putnu”, bet 2021. gadā līdz šim publicēts Andra Akmentiņa romāns „Meklējot Ezeriņu”, Ilzes Jansones romāns „Laika rēķins” un Māra Bērziņa romāns „Nākotnes kalējs”.

Šoreiz sarunā tiksimies ar rakstnieci un teoloģi Ilzi Jansoni, kuras romāns „Laika rēķins” (2021) veltīts vienai no spilgtākajām, taču nepelnīti reti pieminētajām trimdas latviešu autorēm – Ilzei Šķipsnai (1928–1981). Ilze Šķipsna uzskatāma par pirmo latviešu modernā romāna autori, turklāt bez pievēršanās rakstniecībai viņa bijusi arī poliglote, ceļotāja, antropoloģe un bibliotekāre. Šī ir Ilzes Jansones sestā prozas grāmata.

Jau oktobra sākumā Andreja Upīša memoriālajā muzejā gaidāma nākamā tikšanās – ar rakstnieku un dzejnieku Andri Zeibotu.

Pasākumu, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, klātienē var apmeklēt tikai ar derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Līdzās sertifikātam jāuzrāda personu apliecinošs dokuments.

Sarunu būs iespējams vērot arī attālināti, pieslēdzoties interneta translācijas tiešsaistei. Biļetes ir iespējams iegādāties muzejā vai ar pārskaitījumu pirms pasākuma laika – katras iegādātās biļetes īpašnieks saņems unikālu saiti ar pieeju video tiešraides translācijai.

Pasākuma norises vieta: A. Upīša memoriālais muzejs Rīgā (Brīvības ielā 38-4).
Pasākuma norises laiks: 30. septembris, 18.00-19.30.
Ieejas maksa: 5 eiro.

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums. Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

Vairāk informācijas: Arnis Koroševskis, e-pasts: arnis.korosevskis@memorialiemuzeji.lv.