Atkārtoti izsludina konkursu 8.-12. klašu skolēniem “Atmasko dezinformāciju"

2. septembrī Latvijas Cilvēktiesību centrs atkārtoti izsludinājis konkursu 8.-12. klašu skolēniem “Atmasko dezinformāciju". Konkursa mērķis ir sekmēt skolēnu kritiskās domāšanas attīstību, vairojot izpratni par dezinformāciju un mācoties pārbaudīt faktus.

Aicinām skolu direktorus un pedagogus, īpaši sociālo zinību pedagogus izplatīt informāciju par konkursu skolēniem!

Ņemot vērā tēmas aktualitāti, aicinām izmantot šo konkursu kā iespēju, lai veicinātu skolēnu dažāda veida informācijas rūpīgu un mērķtiecīgu izziņu, analīzi un izvērtēšanu, kas ir viena no “Skola2030” definētajām caurviju prasmēm. Konkursā var piedalīties skolēnu komandas, tādēļ aicinām izvērtēt iespēju integrēt šo konkursu mācību procesā, piemēram, skolēniem izstrādājot zinātniski pētnieciskos darbus.

Konkursa “Atmasko dezinformāciju” nolikums ir pieejams šeit.

Dezinformācijas definīcija šī konkursa kontekstā ir nepatiesa, neprecīza vai maldinoša informācija, kas izveidota, pasniegta un virzīta ar mērķi tīši izraisīt kaitējumu sabiedrībai vai radīt peļņu.

Lai piedalītos konkursā, ir jāiesniedz konkursa darbs, kas sastāv no divām daļām:

a)      Apraksts vai stāstījums teksta vai video formātā, kas iekļauj vienu dezinformācijas piemēru par sabiedriski nozīmīgu jautājumu, kas ir publicēts medijos, sociālajos tīklos vai citās interneta vietnēs, patstāvīgi to pārbaudot un pierādot dezinformācijas faktu;

b)      Padomi citiem jauniešiem, kā atpazīt dezinformāciju, ņemot vērā veikto analīzi.

Stāstījumā ir jāapraksta konkrēts piemērs, jāraksturo dezinformācijas avots, tostarp norādot saiti un pievienojot ekrānšāviņu uz oriģinālo dezinformācijas avotu. Tāpat jāapraksta, kādā veidā informācija tika pārbaudīta, pamatojot savus secinājumus un norādot avotus informācijas pārbaudei.

Darbs ir jāiesniedz elektroniski kā teksta fails vai video, nosūtot to uz e-pastu: office@humanrights.org.lv līdz 31. oktobra plkst. 24.00. Darbam jāpievieno pieteikums brīvā formā, kur jānorāda dalībnieka (-u) vārds, uzvārds, skola, klase, e-pasta adrese un kontakttālrunis.

Video fails nedrīkst būt garāks par 15 minūtēm un tam ir jābūt izvietotam tīmekļa vietnē, no kuras to var lejupielādēt (piemēram, failiem.lv, google drive u.c.), nosūtot saiti uz to e-pastā kopā ar pieteikumu.

Darbā rezultāts nedrīkst pārkāpt vispārpieņemtās morāles un pieklājības normas, Latvijas likumus un būt pretējs konkursa mērķim.

Konkursā var piedalīties Rīgas 8.-12. klašu skolēni – individuāli vai komandā līdz 4 cilvēkiem. Viens dalībnieks (komanda vai indivīds) drīkst iesniegt vienu darbu.

Konkursa norises laiks ir no 2021. gada 2. septembra līdz 2021. gada 31. oktobrim (ieskaitot).

Konkursa noslēgumā tiks apbalvoti trīs labākie darbi. Uzvarētāji saņems dāvanu kartes uz izlaušanās spēli “Escape Room”. Balvu kopējais fonds ir 150 EUR.

Konkursa uzvarētāji tiks paziņoti līdz 2021. gada 12. novembrim Latvijas Cilvēktiesību centra mājas lapā un Facebook lapā. Balvas tiks nosūtītas uz uzvarētāju e-pastu.

Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu: office@humanrights.org.lv.

Konkursu organizē Latvijas Cilvēktiesību centrs projektā "Kopā pret dezinformāciju un naida runu", kuru līdzfinansē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

Ilustratīvs attēls: pixabay.com