Epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošana izglītības iestādēs 2021./2022.mācību gadā

Epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošana izglītības iestādēs 2021./2022.mācību gadā

2021. gada 20. augustā stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumos Nr.360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, kuros saskaņā 40.2 2.  apakšpunktu un 40.5 1.-5. punktiem ir noteikta kārtība par klātienes izglītības procesa nodrošināšanu.

 

Noteikumi par audzēkņu testēšanu

Izglītības iestādei ir pienākums organizēt testēšanu sadarbībā ar laboratoriju, kura veic Covid-19 testus. Izglītības iestādei ir tiesības nodot minēto izglītojamo datus (vārds (vārdi), uzvārds, personas kods, dzimums, deklarētās, reģistrētās vai personas norādītās dzīvesvietas adrese, kontaktinformācija – tālruņa numurs, elektroniskā pasta adrese, ja tāda ir, pilsonības valsts, dzimšanas datums, klase (kurss, grupa)) un pilngadīga vai nepilngadīga izglītojamā likumiskā pārstāvja elektroniskā pasta adresi attiecīgajai laboratorijai. Laboratorija testēšanas rezultātu ievada e-veselības sistēmā un nosūta pilngadīgam izglītojamam vai nepilngadīga izglītojamā likumiskajam pārstāvim uz viņa norādīto elektroniskā pasta adresi.

Ja nodarbinātie un izglītojamie neiekļaujas izglītības iestādes testēšanas grafikā, viņi ne vēlāk kā 48 stundu laikā pirms ierašanās izglītības iestādē Covid-19 testu veic patstāvīgi laboratorijā, kura sadarbojas ar attiecīgo izglītības iestādi. Pozitīva Covid-19 testa gadījumā laboratorija par to informē attiecīgo izglītības iestādi.
 

Audzēkņu sadarbspējīgo vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu pārbaude

Skolēnam atbildīgajai personai ir jāuzrāda sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai apliecinājums (papīra vai digitālā formā) par negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

Līdz ar to izglītības iestādei nav jākopē vai jāpārraksta sadarbspējīgajā vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātā vai apliecinājumā par negatīvu Covid-19 testa rezultātu iekļautā informācija.

Sadarbspējīgo vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai apliecinājumu par negatīvu Covid-19 testa rezultātu klases audzinātājs (vai cita atbildīgā persona) var pārbaudīt katru dienu.
 

Mutes un deguna aizsegu lietošana

Noteikumos ir minēti izņēmumu gadījumi, kad klātienes izglītības procesā un ārpus tā iekštelpās var nelietot mutes un deguna aizsegu:

  • nodarbinātie ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu;
  • izglītojamie ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu klātienes izglītības procesā mācību telpā (izņemot gadījumu, ja izglītības iestādes vadītājs, izvērtējot epidemioloģisko situāciju, ir pieņēmis ar dibinātāju saskaņotu pamatotu lēmumu par mutes un deguna aizsega lietošanu);
  • 1.–3. klases izglītojamie izglītības procesā mācību telpā (izņemot gadījumu, ja izglītības iestādes vadītājs, izvērtējot epidemioloģisko situāciju, ir pieņēmis ar dibinātāju saskaņotu pamatotu lēmumu par mutes un deguna aizsega lietošanu);
  • bērni, kuri nav sasnieguši septiņu gadu vecumu, un personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai;
  • personas, instrumenta spēles, vokālās vai dejas mākslas izglītības apguves procesā, ja personām pēdējo 72 stundu laikā pirms nodarbības ir veikts Covid-19 tests un tas ir negatīvs;
  • sporta stundās, treniņu (nodarbību) un sporta pasākumu laikā.
     
Vecāku pienākumi

Bez sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta vai negatīva testa, vai atteikuma lietot mutes un deguna aizsegu, izglītojamais nevarēs piedalīties klātienes mācībās.

Lai izmantotu Izglītības likuma 3.panta pirmajā daļā paredzētās tiesības uz izglītību, vecākiem ir tiesības savam bērnam izvēlēties mācību satura apguvi ģimenē, kas iespējama no 1. klases līdz 8. klasei (ieskaitot). Vecākiem, izvēloties mācību satura apguvi ģimenē, nav nepieciešams iesniegt ārsta izziņu vai psihologa atzinumu.

Vienlaikus svarīgi ir atcerēties, ka izglītība ģimenē nav attālinātās mācības - par mācību procesu un tā rezultātiem atbildību uzņemas paši vecāki, izglītības iestāde sniedz metodisko atbalstu un vienojas par iegūto zināšanu pārbaudi.

Ilustratīvs attēls: pixabay.com