Izsludina konkursu 8.-12. klašu skolēniem “Atmasko dezinformāciju"

6. aprīlī Latvijas Cilvēktiesību centrs izsludina konkursu 8.-12. klašu skolēniem “Atmasko dezinformāciju". Konkursa mērķis ir sekmēt skolēnu kritiskās domāšanas attīstību, vairojot izpratni par dezinformāciju un mācoties pārbaudīt faktus.

Aicinām skolu direktorus un pedagogus, īpaši sociālo zinību pedagogus izplatīt informāciju par konkursu skolēniem.

Ņemot vērā tēmas aktualitāti aicinām izmantot šo konkursu kā iespēju, lai veicinātu skolēnu dažāda veida informācijas rūpīgu un mērķtiecīgu izziņu, analīzi un izvērtēšanu, kas ir viena no “Skola2030” definētajām caurviju prasmēm. Konkursā var piedalīties skolēnu komandas, tādēļ aicinām izvērtēt iespēju integrēt šo konkursu mācību procesā, piemēram, skolēniem izstrādājot zinātniski pētnieciskos darbus.

Konkursa nolikums - atvērt šeit.
 

Konkurss “Atmasko dezinformāciju”
 

Dezinformācijas definīcija šī konkursa kontekstā ir nepatiesa, neprecīza vai maldinoša informācija, kas izveidota, pasniegta un virzīta ar mērķi tīši izraisīt kaitējumu sabiedrībai vai radīt peļņu.

Lai piedalītos konkursā ir jāiesniedz konkursa darbs, kas sastāv no divām daļām:

  • Apraksts vai stāstījums - teksta vai video formātā, kas iekļauj vienu dezinformācijas piemēru par sabiedriski nozīmīgu jautājumu, kas ir publicēts medijos, sociālajos tīklos vai citās interneta vietnēs, patstāvīgi to pārbaudot un pierādot dezinformācijas faktu;
  • padomi citiem jauniešiem kā atpazīt dezinformāciju, balstoties uz veikto analīzi.

Stāstījumā ir jāapraksta konkrēts piemērs, jāraksturo dezinformācijas avots, tostarp norādot saiti  un pievienojot ekrānšāviņu uz oriģinālo dezinformācijas avotu. Tāpat jāapraksta, kādā veidā informācija tika pārbaudīta, pamatojot savus secinājumus un norādot avotus informācijas pārbaudei.

Darbs ir jāiesniedz elektroniski kā teksta failu vai video, nosūtot to uz e-pastu office@humanrights.org.lv līdz 31. maijam plkst. 24.00. Darbam jāpievieno pieteikums brīvā formā, kurā jānorāda Dalībnieka (-u) vārds, uzvārds, skola, klase, e-pasta adrese un kontakttālrunis.

Video fails nedrīkst būt garāks par 15 minūtēm un tam ir jābūt izvietotam tīmekļa vietnē, no kuras to var lejupielādēt (piemēram, failiem.lv, google drive u.c.), nosūtot saiti uz to e-pastā kopā ar pieteikumu.

Darbā rezultāts nedrīkst pārkāpt vispārpieņemtās morāles un pieklājības normas, Latvijas likumus un būt pretējs konkursa mērķim.

Konkursā var piedalīties Rīgas 8.-12. klašu skolēni – individuāli vai komandā līdz 4 cilvēkiem. Viens Dalībnieks (komanda vai indivīds) drīkst iesniegt vienu Darbu.

Konkursa norises laiks ir no 2021. gada 6. aprīļa līdz 2021. gada 31. maijam.

Konkursa noslēgumā tiks apbalvoti trīs labākie Darbi. Uzvarētāji saņems dāvanu kartes uz izlaušanās spēli “Escape Room”. Balvu kopējais fonds ir 150,00 EUR.

Konkursa uzvarētāji tiks paziņoti 2021. gada 1. jūlijā Latvijas Cilvēktiesību centra mājas un Facebook lapā. Balvas tiks nosūtītas uz uzvarētāju e-pastu. 

Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu: office@humanrights.org.lv

Konkursu organizē Latvijas Cilvēktiesību centrs projektā "Kopā pret dezinformāciju un naida runu", kuru līdzfinansē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros. 

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit