Jaunie Covid-19 ierobežojumi īsumā

Pieaugot Covid-19 saslimšanas intensitātei Latvijā, valdība atbalstījusi stingrākus pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai. Piemēram, no 17. oktobra līdz 6. novembrim tiek aizliegti kolektīvie sporta treniņi iekštelpās, bet no trešdienas, 14. oktobra, tirdzniecības vietās obligāti būs jālieto sejas maskas.

Valstī tiek noteikti ierobežojumi arī amatiermākslas, interešu izglītības un amatieru sporta nodarbībām, uzlikt pienākumu kā apmeklētajiem, tā darbiniekiem nēsāt maskas iekštelpās, kur nav iespējams ievērot distanci un nav aizsargbarjeru. Noteikti ierobežojumi privātu pasākumu rīkošanai, kā arī noteikts darbalaika ierobežojums sabiedriskās ēdināšanas vietām līdz pusnaktij un apmeklētāju skaitu pie galdiņa iekštelpās samazināt līdz četriem cilvēkiem. Masku lietošana stājas spēkā no trešdienas, 14. oktobra, bet pārējie grozījumi - no sestdienas, 17. oktobra, valdības sēdē informēja veselības ministre Ilze Viņķele (AP). Ir paredzēts, ka noteikumu grozījumos ietvertie ierobežojumi būs spēkā līdz šī gada 6. novembrim, ņemot vērā Covid-19 klīnisko gaitu un to, ka visbiežāk inkubācijas periods ir piecas līdz septiņas dienas, trīs nedēļu posmā būtu iespējams izvērtēt šo pasākumu ietekmi uz slimības izplatības gaitu un nepieciešamības gadījumā šos pasākumus koriģēt.

 • Ņemot vērā to, ka vietās, attiecībā uz kurām šobrīd nav noteikti cilvēku skaita ierobežojumi, līdzīgi kā sabiedriskajā transportā, notiek lielāka cilvēku plūsma, tādēļ ir iespējams, ka kontaktā, kas varētu pārsniegt 15 minūtes, nonāk lielāks skaits cilvēku. Tādēļ ir jāparedz mutes un deguna aizsegu lietošana visām personām, izņemot bērnus līdz 13 gadu vecumam, kas uzturas minētajās vietās. Tas nozīmē, ka mutes un deguna aizsegi būs jālieto tirdzniecības vietās (veikalos, tajā skaitā, lielveikalos, pastā, benzīntankā un citās vietās, kur notiek tirdzniecība), dzelzceļa stacijās, autoostās, lidostās, kā arī kultūras vietās un reliģiskās darbības veikšanas vietās, ja tajās nenotiek pasākums (tajā skaitā organizētas reliģiskas darbības, kas veicamas pulcējoties), kas organizēts fiksētās, personalizētās sēdvietās, piemēram, mutes un deguna aizsegi būs jālieto muzeju, izstāžu zāļu, bibliotēku, reliģisko darbības u.tml. vietu apmeklētājiem, ja viņi turp ir devušies apskatīt muzeja ekspozīciju, izstādi, piedalīties dievkalpojumā.
   
 • Joprojām ir novērojama Covid-19 izplatība izglītības iestādēs. Līdz šim saslimšana ir konstatēta 59 izglītības iestādes, no tām 13 iestādēs ir novērojama iekšējā infekcijas izplatība (reģistrēti pieci un vairāk saslimšanas gadījumi). Kopumā visās izglītības iestādēs ir reģistrēts 261 saslimšanas gadījums, un 40% no tiem ir izglītības iestāžu darbiniekiem, tai skaitā pedagogiem. Tādēļ, lai mazinātu Covid-19 izplatību izglītības iestādēs, ir noteikts, ka no 2020. gada 26. oktobra līdz 30. oktobrim izglītības iestādēs vispārējās pamatizglītības programmas un vispārējās vidējās izglītības programmas apguve 7.–12. klasē notiek attālināti. Tieši šīs vecuma grupas izglītojamie ir saistīti ar augstāko Covid-19 izplatības risku. Šajā vecumā bērniem nav jānodrošina nepārtraukta pieaugušo uzraudzība, tādēļ tieši šai vecuma grupai noteikt attālinātās mācības ir optimālākais pasākums Covid-19 ierobežošanai izglītības iestādēs, skaidro Veselības ministrijā.
   
 • Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra rīcībā esošie dati, Covid-19 izplatība izglītības iestādēs arī ir saistīta ar interešu izglītības, tai skaitā sporta treniņu, sacensību apmeklēšanu. Lai ierobežotu Covid-19 izplatības riskus izglītības iestādēs un mazinātu to, ka pēc saskares ar inficētu personu interešu izglītības laikā izglītojamie ir spiesti atrasties mājas karantīnā un kavēt mācības, tiek paredzēts noteikt, ka klātienē notiek tikai individuālās interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmas apguve. Tāpat paredzēts noteikt, ka nenotiek nekādi starpreģionālie pasākumi interešu vai profesionālās izglītības ievirzes ietvaros, lai novērstu Covid-19 pārnešanu no augstas izplatības reģioniem.
   
 • Tas pats tiek attiecināts arī uz amatiermākslas nodarbībām. Noteikumu grozījumi paredz arī uz mēnesi apturēt kolektīvas amatiermākslas kolektīvu nodarbības klātienē un paredz iespēju nodarboties tikai individuāli. Tas nozīmē, ka persona darbojas individuāli vai viens treneris nodarbojas ar vienu dalībnieku. Minētais ir nepieciešams, jo šajos kolektīvos sapulcējas cilvēki no dažādiem darba kolektīviem, kā arī tajos piedalās cilvēki, kas pieder augsta riska grupai saistībā ar Covid-19 izraisītiem veselības traucējumiem. Tādēļ, pieaugot Covid-19 izplatībai, ir jāierobežo cilvēku pulcēšanos šādos kolektīvos, kā arī jāierobežo šo kolektīvu starpreģionālie pasākumi, skaidroja Veselības ministrijā.
   
 • Tā kā Covid-19 izplatība ir saistīta arī ar sporta kolektīvu darbību, noteikumi uz mēnesi aizliedz kolektīvas sporta nodarbības (treniņus) iekštelpās, nosakot to, ka kolektīvi amatieru sporta pasākumi var notikt tikai ārtelpās, neizmantojot ģērbtuves, bet iekštelpās notiek tikai individuālas sporta nodarbības. Ierobežojumi attiecībā uz amatiermākslas, interešu izglītības un amatieru sporta nodarbībām, kā arī nosacījums nēsāt maskas iekštelpās, kurās nav iespējams noteikt cilvēku skaita ierobežojumu, tiek noteikts uz mēnesi, jo sākot no divām nedēļām var sāk novērot efektu no ieviestā pasākuma un mēneša laikā novērtēt tā noturību. Gadījumā, ja mēneša laikā epidemioloģiskā situācija stabilizēsies, no šiem ierobežojumiem varēs atteikties, bet, ja rezultāta nebūs, šie pasākumi būs jāturpina, kā arī jāievieš vēl citi papildus pasākumi.

Pēc Nacionālo ziņu nodaļas žurnālistes Sarmītes Gaidules sniegtās informācijas. Vairāk skatīt ŠEIT

                    

 

 

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit