Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas ir Eiropas Savienības (ES) mēroga programma. To sadarbībā ar pedagogiem īsteno Eiropas Parlamenta birojs Latvijā. Programma norit mācību gada garumā, un šis ir jau sestais EP Vēstnieku skolas darbības gads, kurā piedalās arī Rīgas 25. vidusskola. Aktīvākajām EP Vēstnieku skolām ir iespēja piedalīties EUROSCOLA pasākumā Eiropas Parlamentā Strasbūrā.
Šajā mācību gadā Rīgas 25. vidusskolai kopā ar Jēkabpils Valsts ģimnāziju un Salaspils 1. vidusskolu tika dota iespēja 15. novembrī pārstāvēt Latviju EUROSCOLA 2022 pasākumā. Visa Latvijas komanda sasēdās kopā, jo pa ceļam jau bija sadraudzējušies; visiem bija līdzi Latvijas karodziņi, lai apliecinātu savu esamību un piederību Latvijai.
Kā pirmā jauniešus uzrunāja Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola. Pasākumā laikā tika dota iespēja iepazīstināt pārējos ar savu delegāciju, savu valsti un uzdot jautājumus. Ar interesi varēja klausīties citu valstu jauniešu runās. Darba gaitā sarunas vadīja Eiropas Parlamenta viceprezidente Katarina Barleja. Valstu delegācijām tika dota iespēja uzdot viņai jautājumus, kas interesē tieši jauniešus. Latvijas delegācija uzdeva jautājumu par Baltijas valstu drošību. "Eiropa izrādīs savu solidaritāti visos brīžos, kad Baltijai to vajadzēs," sacīja K. Barleja.
Visa pasākuma laikā tika apspriestas tādas aktuālas tēmas kā enerģijas krīze, vai Eiropa ir gatava ziemai un kā gatavoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2024. gadā. Apsprieda arī cilvēktiesību jautājumus un Eiropas Savienības vērtības. Sarunas ar jauniešiem vadīja Alejdu Hernandesu Aliadesu. Pēc pusdienām bija iespēja balsot kā īstiem Eiropas Parlamenta deputātiem, kas izraisīja ļoti lielu interesi starp jauniešiem. Visiem bija iespēja izteikt viedokli par dažādiem jautājumiem un nobalsot.
“Bija patiesi iedvesmojoši būt vidē, kurā sapulcējušies jaunieši no dažādām ES valstīm ar atšķirīgām kultūrām. Vidē, kur katram ir iespēja izteikties par nozīmīgām tēmām un tikt uzklausītam,” atzina 10.b klases skolniece Elīza.
“Darbs Parlamentā bija lieliska iespēja mūsu grupai paust savus uzskatus un zināšanas par pasaulē aktuālajām tēmām. Tas deva izpratni par Eiropas Parlamentu un tā kārtību,”, pauda Harijs no 11. klases.
“Man šī pieredze, darbojoties Eiropas Parlamentā, noderēs nākotnē. Bija viegli sadarboties ar saviem vienaudžiem,” uzsvēra Kārlis no 11. klases.
“Es guvu spēcīgāku pārliecību par ES gatavību šī gada ziemai un sapratu to, ka ES valstis saskaras ar ļoti līdzīgām problēmām, kuras ir labāk atrisināt ar kopējiem spēkiem. Sarunas man deva lielāku motivāciju iet vēlēt Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kuras norisināsies 2024. gadā,” pārliecināts ir Deivids no 11. klases.
“Ļoti interesants un ar piedzīvojumiem pilns brauciens. Ceļš bija garš, bet nebija garlaicīgs, jo bija jauks un pozitīvs kolektīvs. Eiropas Parlamentā ieguvu lielu pieredzi un izjutu, kā ir sēdēt, klausīties un spriest par svarīgiem jautājumiem,” tā Aleksandrs no 10 klases.
Pēc visiem pasākumiem Parlamentā varēja kopīgi doties apskatīt Strasbūras vecpilsētu. Tai ir ļoti interesanta vēsture, jo pilsētas arhitektūru veidojusi gan Vācija, gan Francija. Nākamajā dienā sākās ceļš uz mājām. Pa ceļam latvieši apskatīja Elzasas reģionu, apmeklēja Mažino līniju (milzīgu franču nocietinājumu līniju, par kuru gan zināja no vēstures stundām, bet tik grandiozus nocietinājumus 30 m dziļumā gan nebija iedomājušies). Pa ceļam iebrauca arī Porsche muzejā Štutgartē, apmeklēja baroka laikā celtu Ludvigsburgas pili, Kolmāru, Rotenburgu – autentiski saglabājušos viduslaiku pilsētu, kas nav bijusi izpostīta karos, izstaigāja grandiozo Konigšteinas cietoksni, Vogēzu kalnus un pasakainās Bastejklintis.
Interesanti vēstures fakti, darbs Eiropas Parlamentā, viduslaiku pilsētiņas, gleznainas ainavas, sarunas ar draugiem un skolotājiem – tāds bija šis ceļojums. Paldies ikvienam, kas to padarīja tik skaistu un baudāmu! Paldies skolotājai Rudītei Liepiņai, skolotājam Tālivaldim Mežim, Jēkabpils direktora vietniecei Dacei Druveniecei, skolotājai Anitai Vanagai un gidam, vēstures skolotājam Tomam Gulbim!
"Kopumā šis pasākums un diskusijas bija iespaidīgas! Pārstāvēt savu valsti starptautiskās diskusijās par aktuālām problēmām jauniešiem ir pieredze, kas dod neaprakstāmu drosmi uzdrīkstēties un runāt. Tie esam mēs, kas veido nākotni!" pārliecināts ir Valters Plaudis no 12. klases.
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments pateicas par šo pieredzes stāstu!