Foto

LĪBIEŠU TAUTAS DZIESMU GRĀMATAS UN SKAŅU DISKA ATVĒRŠANA

„Igauņu folklorists Oskars Loritss (Oskar Loorits) (1900–1961) ķērās pie lībiešu tautasdziesmu mērķtiecīgas pierakstīšanas, tomēr diemžēl krietni par vēlu – tikai 1920. gados. Lielākā daļa no senākā mantojuma, tostarp mītiskās dziesmas, nelabvēlīgo ārējo apstākļu dēļ bija jau izplēnējušas.

Taču katrs piedzimst tad, kad piedzimst. Loritss tomēr paspēja noķert lībiešu folkloru aiz pašas astes, pierakstot ticējumus, pasakas, tautasdziesmas. Viņa 1936. gadā publicētie 645 lībiešu tautasdziesmu teksti atspoguļo Kurzemes lībiešu garīgo pasauli, kuras pamatā ir mīlestība uz jūru, dzimto zemi, uz brīnumaini skaistajiem mākoņiem virs galvas. Lasītāji šeit var iepazīties ar nelielu, bet nozīmīgu daļu no O. Loritsa savāktajām lībiešu tautasdziesmām.” raksta Dr. habil. philol. Janīna Kursīte.

Biedrība „Mazirbes draugu kopa” sagatavojusi izdevumu, kurš veltīts lībiešu kultūras darbinieka Pētera Damberga (1909–1987) 110 gadu atcerei un filologa, lībiešu kultūras pētnieka Tenu Karmas (1924–2014) 95 gadu atcerei.

Izdevumā ievietoti raksti par lībiešu tautasdziesmu vākumiem, publikācijām, P. Damberga un T. Karmas dzīves gaitām. Dr. art. Laila Niedre, valodniece ievada lasītāju un klausītāju lībiešu tautasdziesmu pasaulē, atklāj teicējus, dziedātājus un muzikālā mantojuma vēsturi.

Grāmatā publicētas tautas dziesmas lībiešu un latviešu valodā, notis ar dziesmu vārdiem lībiešu valodā.

Pievienots arī skaņu disks, kur lībiešu kultūras darbinieces un valodas mācītājas Zoja Sīle un Dagmāra Ziemele lasa grāmatā publicētās tautasdziesmas, Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis „Līvlist” un Ventspils lībiešu dziesmu ansamblis „Rāndalist” izpilda dziesmas, kā arī skan senie folkloras krātuves ieraksti.

Lībiešu tautas dziesmu izdevumu atbalsta VKKF, Latvijas valsts meži un Kurzemes plānošanas reģions.

Atvēršanas pasākumā piedalīsies Dr. habil. philol. Janīna Kursīte un Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis „Līvlist”.

Galerijas

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit