Līvija Baļčūne - 50 gadus uzticīga Rīgas 13. pirmsskolas izglītības iestādei “Ābecītis”

14. oktobra rīts Rīgas 13.pirmsskolas izglītības iestādē "Ābecītis"  bija satraukuma un pamatotas rosības pilns: audzēkņi un personāls gaidīja uz darbu atnākam vadītājas vietnieci Līviju Baļčūni. Tieši 50 gadus atpakaļ: 1969. gada 14. oktobrī Līvija Lācīte uzsāka darbu tobrīd Rīgas 13. bērnudārzā kā audzinātāja.

Visus 50  pedagoģiskā darba gadus viņa ir bijusi uzticīga savai pirmās darba vietas izvēlei, pirmsskolas vecuma bērnu audzināšanas un izglītošanas ideāliem, attīstot un lolojot savas iestādes vēsturisko vienreizību un unikālo tēlu sabiedrībā.

Beigusi Rīgas pedagoģisko skolu kā kvalificēta bērnudārza audzinātāja un augstāko pirmsskolas izglītību ieguvusi, studējot Liepājas Pedagoģiskajā institūtā Pirmsskolas pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē. Augstākās izglītības diploma ieraksts: “Pirmsskolas pedagoģijas un psiholoģijas pasniedzēja, pirmsskolas izglītības metodiķis”. Darba gaitas uzsākusi un ilgstoši strādājusi izcilu savas iestādes vadītāju un  tā laikmeta Latvijas pirmsskolas izglītības izcilnieku un profesionāļu vadībā: sportā Sofija Laizāne un Vija Ripa, matemātikas metodikā Marija Ērgle, fiziskajā audzināšanā un sportā audzinātāja Valda Ikere un muzikālajā audzināšanā Ģertrūde Banga.

Savu darba pieredzi ar bērniem grupā un ieinteresētību pirmsskolas pedagoģijas pārzinātājas profesionālismu apliecinājusi kā atpazīstama lekciju, semināru, praktikumu un kursu lektore, sniedzot ieskatu visiem interesentiem sev tuvās jomās: sadarbībā ar bērnu vecākiem, darbs jaukta vecuma grupā - ģimenes grupās, projekta realizācijā ”Soli pa solim”, mīksto rotaļlietu gatavošana, “Lego DACTA” konstruktora izmantošana.

Īstena savas darbavietas patriote un harizmātiska bērnudārza audzinātāja vairākām audzēkņu paaudzēm un viņu vecākiem. Viņas lolotie pirmie audzēkņi šobrīd bērnudārzā jau ir atgriezušies kā šī brīža audzēkņu vecvecāki – viņas darba mūžs bērnudārzā aptver trīs paaudzes.

Kopš 1991. gada paralēli darbam ar bērniem Līvija ir arī pirmsskolas izglītības metodiķe un nu jau vadītājas vietniece. Ir neskaitāmu populāri zinātnisku un pedagoģisku rakstu autore izdevniecības “Zvaigzne” sākumskolas un pirmsskolas izglītības metodiskajā žurnālā “Sākums”, žurnālā “Mans mazais”, kas vainagojies ar vairākiem autorizdevumiem: spēle ”Burtu pusītes”, krājumi ”Mācāmies rotaļājoties” un “Rotaļājamies un mācāmies”.

Esam pārliecināti, ka visi Latvijas pirmsskolas izglītības speciālisti ar lielu gandarījumu un pateicību vērtē Līvijas Baļčūnes izcilo sadarbības projektu ar izdevniecību “Eve”, kura izdevusi gadskārtu sērijas “Vai tu zini? Vai tu proti?” grāmatas “Rudens meta zelta vilni”, “Ziema nāca pār kalniņu”, “Zied ieviņa, zied lazdiņa” un “Saule brida rudzu lauku”, kas adresēts ne tikai pirmsskolas vecuma bērniem, bet arī ir izcils materiāls vecākiem, sagatavojot bērnu skolai.

2008. gadā Zemgales priekšpilsētas pirmsskolu metodiķu ievēlēta par  Rīgas pilsētas pirmsskolu metodiskā darba vadības padomes locekli un šai padomē aktīvi darbojusies divus vēlēšanu termiņus.

Līvija vienmēr spējusi aizstāvēt pirmsskolas izglītības darbinieku viedokli masu mēdijos, jo ilgstoši ir bijusi aktīva savas iestādes arodbiedrības biedre, Rīgas pilsētas arodbiedrības locekle, LIZDA padomes locekle un LBAS padomes locekle.

Ar savu personīgo piemēru un ikdienas rīcību spēj iedvesmot un iedrošināt mūsu pirmsskolas skolotājas ne tikai radošam darbam, bet atbalstīt arī mācību un karjeras plānošanā un izvēlē. Viņas iedvesmota par pirmsskolas pedagogu ir kļuvusi ne viena vien viņas audzēkne.

Reizēm apbrīnojama par radošumu, drosmi un degsmi pārmaiņu ceļā.

Latvijas pirmsskolas pedagogu saimē viņa ir godājama un atpazīstama.

Līvija Baļčūne ir principiāla, prasīga pret sevi un citiem,  ar augstu pienākuma apziņu, izcila savas - pirmsskolas izglītības  jomas līdere.

2011. gadā saņēmusi Rīgas pilsētas iedibināto Martas Rinkas balvas “Mūžs veltīts bērniem” nomināciju “Par ieguldījumu pirmsskolā”, valsts ordeņu kapituls 2019. gada maijā viņu iecēlis par Atzinības krusta V šķiras ordeņa kavalieri.

Svētku brīdi iemūžināja LNT komanda kas kopā ar mūsu kolektīvu izbaudīja gan svētku pārsteiguma brīdi kopā ar jubilāri, gan savā sižetā akcentēja pirmsskolas izglītības skolotājas darbu, gan iemūžinot svētku brīdi vēsturei saglabāja daudz jauku un mīļu vārdu, ko viņai teica  audzēkņi un kolēģi.

 Kopā ar Līviju  šai dienā svētku sajūtu baudīja gan kolektīvs, gan sirsnīgi aicinātas un mīļi gaidītas kursa biedrenes, kolēģes un sadarbības partneri.

Rīgas 13. pirmsskolas izglītības iestādes "Ābecītis" vadītāja A.Vilcāne

Galerijas

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit