LU Botāniskajā dārzā aplūkojama izstāde “Dzīvie akmeņi - supersukulenti”

LU

LU Botāniskajā dārzā no 21.septembra līdz 30.septembrim būs apskatāma izstāde “Dzīvie akmeņi - supersukulenti”. Izstādē būs aplūkojami ne tikai litopši jeb dzīvie akmeņi, bet arī citi sukulenti no Kaktusu un citu sukulentu biedrības biedru kolekcijām.

LU Botāniskajā dārzā no 21.septembra līdz 30.septembrim dārza darba laikā katru dienu 10.00-19.00 būs apskatāma pusdienziedu dzimtas augu izstāde “Dzīvie akmeņi - supersukulenti”. Izstādi papildinās Kaktusu un citu sukulentu draugu biedrības „Gada augs 2018” – Parodia ģints kaktusi, kā arī citi kaktusi, sukulenti un sanpaulijas. Izstādes laikā nelielos daudzumos būs iespējams augus arī iegādāties, kā arī konsultēties ar speciālistiem par to kopšanu. Izstādes apmeklēšanai jāiegādājas ieejas biļete LU Botāniskajā dārzā.

Sukulentie augi ir pielāgojušies dzīvei vietās, kur trūkst mitruma, tādēļ tie uztver un saglabā sevī to nelielo ūdens daudzumu, kas ir pieejams augsnē, no rasas un retā lietus. Arī pusdienziežu dzimtai piederošie litopši jeb dzīvie akmeņi – izstādes galvenie varoņi – pieskaitāmi sukulentajiem augiem. Absolūtais vairākums šo augu dabā ir sastopami Dienvidāfrikā un tikai daži aug arī Austrālijā, Jaunzēlandē, Vidusjūras reģionā, Madagaskarā, Arābijas pussalā. Litopši miljonu gadu laikā ir pielāgojušies D-Āfrikas Karru reģiona tuksnešainā, kalnainā apgabala raksturīgajiem apstākļiem: sausumam, tiešiem Saules stariem, karstumam, sāļai augsnei un tam, ka bieži vien vējš, dzenājot smiltis, apber ar tām augus. Litopši neuzmanīgākam vērotājam var atgādināt oļus, kam par godu tie ieguvuši arī plaši zināmo apzīmējumu – dzīvie akmeņi. Pašlaik dzimtā iekļautas 116 ģintis ar vairāk nekā 1800 sugām. Mūsdienās eksotiskā izskata dēļ litopši kļuvuši arī par populāriem telpaugiem.

Izstādes ietvaros notiks arī 2 meistarklases, kurās katrs interesents aicināts papildināt savas zināšanas par sukulento augu kopšanu:

  • 22.septembrī plkst. 13.00 – meistarklase “Kā kopt kaktusus un citus sukulentus?”
  • 29.septembrī plkst. 13.00 – meistarklase “Dzīvo akmeņu jeb litopšu kopšana”

Par Latvijas Universitātes Botānisko dārzu

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs ir vecākais botāniskais dārzs Latvijā. Dārza 15 hektāru lielā brīvdabas teritorija, augu mājas un Tropu tauriņu māja nodrošina mājvietu ap 6000 dažādiem augiem, kā arī tauriņiem no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem, bet rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvā skaistu pastaigu un kulturālas izklaides vietu.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Septembrī dārzs apmeklētājiem būs atvērts no plkst. 10.00 līdz 19.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā septembrī: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.40 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 2.90, pieaugušajiem – EUR 3.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.

Informāciju sagatavoja: Agnese Reķe, LU Botāniskais dārzs