Foto

Norisinājusies tiešsaistes konference “Sadarbība un kvalitāte pirmsskolā”

26. novembrī plkst.11.00 Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) organizēja tiešsaistes konferenci “Sadarbība un kvalitāte pirmsskolā”. Konferencē piedalījās izglītības iestādes, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmas – šo iestāžu vadītāji un vietnieki, kā arī valstspilsētu un novadu izglītības pārvalžu vadītāji un izglītības speciālisti.

Konferences mērķis bija aktualizēt sadarbības un kvalitātes nozīmi pirmsskolas izglītībā, pilnveidojot pirmsskolas izglītības pedagogu kompetenci izglītības iestādes un ģimeņu sadarbības veidošanā krīzes apstākļos un atbalsta sniegšanā vecākiem. 

Konferenci atklāja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. IZM un Izglītības kvalitātes valsts dienesta speciālisti informēja par aktualitātēm normatīvajā regulējumā un pirmsskolas izglītības vadītāju profesionālās darbības novērtēšanā, kā arī atgādināja svarīgāko par darbinieku testēšanu un epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanu. Tāpat bija iespēja uzzināt par monitoringa izvērtējumu – kā veicies ar pirmsskolas izglītības vadlīniju un kompetencēs balstīta satura īstenošanu pirmsskolas izglītībā 2020./2021. mācību gadā, salīdzinot ar iepriekšējā mācību gada rezultātiem.

Darba kārtībā bija iekļauti vairāki citi pirmsskolas izglītības speciālistiem svarīgi jautājumi – par pirmsskolas mācīšanās konsultantu lomu izglītības kvalitātes stiprināšanai pirmsskolā, par mūzikas nodarbību organizēšanu kompetenču pieejas un Covid-19 apstākļos, par to kā skolotājiem un vecākiem veiksmīgāk izmantot bērnu ar speciālām vajadzībām izvērtēšanas metodiku, kā pirmsskolas izglītības pedagogam palīdzēt pašam sev un citiem krīzes apstākļos.

Pirmsskolas izglītības speciālistiem bija iespēja iepazīties ar labās pieredzes stāstiem. Rīgas 215. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Daiga Kleine pastāstīja par izglītības iestādes sadarbības pieredzi Covid-19 pandēmijas apstākļos, par mācību procesa organizāciju un sadarbību āra vidē, kā arī par vecāku un izglītības iestādes sadarbības veiksmes formulu. Darot kopā, varam paveikt daudz!
 

Konsultatīvie centri kā resurss izglītības kvalitātes pilnveidei pirmsskolā
 

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla vērsa uzmanību uz pieejām, kuras tiek attīstītas Rīgas valstspilsētas pašvaldībā.

Balstoties uz Vispārējās izglītības likuma 24.panta piedāvātām iespējām, ka pirmsskolas izglītības konsultatīvo centru var izveidot kā pirmsskolas izglītības iestādes struktūrvienību, Rīgas valstspilsētas pašvaldībā jau 2017. gadā tika dibināti divi konsultatīvie centri, savukārt, 2021. gadā aktīvi darbojas jau seši konsultatīvie centri. Konsultatīvais centrs ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta izveidota struktūrvienība Rīgas pirmsskolas izglītības iestādē, kas sniedz Rīgas pilsētas pašvaldības izglītības iestādēm, bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un vecākiem konsultatīvu un metodisku palīdzību pirmsskolas vecuma bērnu izglītošanā.

RD IKSD Pirmsskolu nodaļas galvenā speciāliste - eksperte Jana Buboviča iepazīstināja ar Konsultatīvā centra galvenām funkcijām un uzdevumiem.

1.) Organizē pedagoģiski metodiskos atbalsta pasākumus, pedagogu profesionālās pieredzes apmaiņu un labās prakses pārnesi:

 • sniedz konsultācijas, t.sk. nodrošina individuālu metodisko un pedagoģisko palīdzību pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem par īstenotā mācību satura jautājumiem;
 • organizē un vada seminārus-praktikumus;
 • sadarbībā ar Rīgas izglītības un informatīvi metodiskos centru izstrādā un vada pedagogu, skolotāju palīgu profesionālās kompetences pilnveides programmas;
 • konsultē sociālpedagoģiskajos jautājumos;
 • vada supervīzijas.

2.) ​Organizē darba grupas, seminārus par pirmsskolas izglītības mācību saturu.

 • No 2017. gada līdz 2020. gadam konsultatīvie centri sadarbībās ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm aktīvi darbojās starpkonferenču radošajās grupās. Starpkonferenču periodā darbojās 32 mērķgrupas, tās popularizēja labās prakses piemērus.
 • Konsultatīvie centri organizē seminārus pedagogiem, skolotāju palīgiem par pirmsskolas izglītības mācību saturu, piemēram, «Bērns lingvistiski neviendabīgā vidē pirmsskolā, ko darīt?», «Bērna pašvadīta mācīšanās pirmsskolā.», «Pirmsskolas pedagogu sociāli emocionālā kompetence»; «Digitālās caurviju prasmes pirmsskolas vecuma bērniem» u.c.
 • Konsultatīvie centri organizē seminārus iestāžu vadību komandām «Bērna sūdzības iesniegšanas un izskatīšanas kārtība (BSIIK)».

3.) Konsultē un sniedz metodisko palīdzību bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un vecākiem pirmsskolas izglītības programmas apguvei obligātā izglītības vecuma bērniem.

 • Organizē un vada Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju profesionālās kompetences pilnveides programmu (12h);
 • Konsultē Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējus bērnu audzināšanas un izglītošanas jautājumos;
 • Sniedz metodisku palīdzību bērnu vecākiem pirmsskolas izglītības programmas apguvei obligātā izglītības vecuma bērniem (izglītošana ģimenē).

4.) Sniedz atbalstu izglītības, t.sk. iekļaujošās izglītības, kvalitātes vadības nodrošināšanai Rīgas valstspilsētas pašvaldības izglītības iestādēs.

5.) Nodrošina proaktīvu un konsultatīvu pedagogu profesionālās kompetences pilnveides atbalstu.

 • Ārējie vērtētāji - pedagogu profesionālās darbības kvalitātes novērtēšana (3.kvalitātes pakāpe);
 • Sniedz atgriezenisko saiti pedagogiem par novadīto rotaļnodarbību kvalitāti atbilstoši novērtējuma kritērijiem, kā arī, ja nepieciešams, nodrošina proaktīvu profesionālās kompetences pilnveides atbalstu gan pedagogam, gan iestādes administrācijai;
 • Konsultatīvā centra vadītājas ir mācīšanās konsultanti - eksperti pirmsskolām.
   

Pirmsskolas izglītības konsultatīvo centru kontakti Rīgā
 

Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde “Madariņa”, Dagmāras iela 3, Rīga
Tālr. 67848884
e-pasts: kcrpiimada@riga.lv

Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde “Mārdega”, Tallinas iela 64, Rīga
Tālr. 67848929
e-pasts: kcmardega@riga.lv

Rīgas 13. pirmsskolas izglītības iestāde “Ābecītis”, Altonavas iela 1, Rīga
Tālr.67848885
e-pasts: kcr13pii@riga.lv

Rīgas 273. pirmsskolas izglītības iestāde, Ilūkstes iela 101, k-4, Rīga
Tālr. 67848837, 25446247
e-pasts: kcr273pii@riga.lv.

Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde “Blāzmiņa”, Skuju iela 14, Rīga
Tālr. 67474528
e-pasts: kcblazmina@riga.lv.

Rīgas 239. pirmsskolas izglītības iestāde, Akadēmiķa Mstislava Keldiša iela 32, Rīga
e-pasts: kc239pii@riga.lv.

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit