Rīgas 25. vidusskolas skolēnu dalība ERASMUS+ projektā 2020. gada februārī

Rīgas 25. vidusskolas skolēnu dalība ERASMUS+ projektā 2020. gada februārī

2. februārī Rīgas 25.vidusskolas skolēnu grupa ar skolotājiem devās uz Grieķiju, kura ir jau ceturtā mobilitāte projekta Trans European Water Sustainability (TEWS) mobilitātē Grieķijā ietvaros. Šī ir pirmspēdējā projekta “Ūdens ilgtspējība” tikšanās, pirms noslēguma Portugālē.

Visu nedēļu mēs pavadījām Grieķijas pilsētā Veria, kura atrodas Centrālajā Maķedonijā, Grieķijas ziemeļos, izņemot dažas dienas, kad devāmies ekskursijās uz citām pilsētām.

Pirmā diena bija iepazīšanās ar viesģimenēm un pārējiem projekta dalībniekiem. Viesģimenes mūs kārtīgi pabaroja ar grieķu nacionālajiem ēdieniem un saldumiem. Par ēdienu mēs noteikti nevarējām sūdzēties.

Otrā diena arī tika pavadīta iepazīstot pārējo dalībvalstu skolēnus un apskatot pilsētu. Sākumā norisinājās atklāšanas pasākums, kurā katra valsts iepazīstināja ar savu pilsētu, valsti, savu skolu un pastāstīja par savas valsts ūdens piesārņojumu, kā arī tīra ūdens saglabāšanas iespējām. Mums - latviešiem likās neparasti, bet interesanti tas, ka jebkurā brīvā brīdī visi ceļas kājās, dejo, dzied un izklaidējas.

Trešajā dienā devāmies uz pilsētu Trikala, kura atrodas 3 stundu brauciena attālumā no Verias. Pa ceļam iegriezāmies klosteru zemē Meteorā. Tur atrodas seši nelieli klosteri iespaidīgu smilšakmens klinšu virsotnēs. Skats no augšas bija tiešām iespaidīgs un nervus kutinošs. Mēs apskatījām Svētā Stefana klosteri, kur mūs pat sagaidīja īstas mūķenes. Pēc klostera apmeklējuma devāmies uz Trikalu. Šī pilsēta savu nosaukumu ieguva no nimfas vārdā Trikke. Interesants fakts par šo pilsētu ir tas, ka pirmie iedzīvotāji Trikalā apmetās: aptuveni 3000 gadus pirms Kristus dzimšanas.    

Ceturtās dienas galvenais mērķis bija apskatīt pilsētu Saloniki, kura pēc lieluma ir otrā lielākā Grieķijā, bet no rīta mēs devāmies uz pilsētu Vergina. Senās Maķedonijas laikā līdz 410.gadam p.m.ē. šeit atradās pirmā galvaspilsēta Aigi. Verginā mums bija ekskursija Filipa II kapeņu muzejā. Pagājušā gadsimta  nogalē šeit tika atklātas neizlaupītas Senās Maķedonijas valdnieku pazemes kapenes, kuras ierakstītas UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.  Apmeklētāji var apskatīt 4 kapenes, ieskaitot Filipa II kapavietu, dažādus unikālus atradumus, piemēram, zelta vainagus, urnas, vairogus utt. Muzejs ir iekārtots zem zemes un tā konstrukcijas ir tiešām iespaidīgas.

Pēc muzeja apmeklējuma devāmies uz ūdens attīrīšanas iekārtu staciju pie pilsētas Saloniki, kas pēc izskata līdzinājās iekārtām, kuras bijām apskatījuši Rīgā vienu nedēļu pirms brauciena.  Pēc ūdens stacijas apmeklējuma bija laiks apskatīt lielo pilsētu - Saloniki. Šo pilsētu sauc par Grieķijas Ziemeļu galvaspilsētu, tā ir sena pilsēta ar bagātīgu vēstures mantojumu. Bijām jūras krastā pie Aleksandra Lielā pieminekļa, aplūkojām arī Balto Torni, tas ir viens no galvenajiem Saloniki arhitektūras simboliem. Tas ir asiņainais Osmaņu impērijas piemineklis. Rekonstruētais Bizantijas laiku tornis. Pēc tam devāmies apskatīt pašu pilsētu.

Piektā diena Grieķijā pagāja pārsvarā apskatot šī projekta galveno mērķi - ūdeni. Iesākām dienu pilsētā Naousa - ar parku un Svētā Nikolasa ūdens avotiem, kur varējām visi redzēt, kā ūdens nāk tieši no kalna un veido nelielus ūdenskritumus un veido upi, kas iet cauri parkam. Turpinājām savu ceļu apskatot Aristoteļa skolu. Tā ir vieta, kur nimfu kults pastāvēja gadsimtiem ilgi un kur krāšņo ainavu ieskautajā laikā slavenais filozofs Aristotelis pasniedza stundas izciliem studentiem 4.gs.p.m.ē. Tagad tur, protams, atrodas tikai drupas bet tās ir ar vēsturisku nozīmi – galu galā tur ievērojamais Aristotelis mācīja savu slavenāko skolēnu – Aleksandru Lielo. Viena no visskaistākajām vietām, kas šonedēļ tika apskatīta bija ūdenskritumi Edessā, kur varējām novērot ūdenskritumu arī pastāvot zem tā, kā arī iegrimt patīkamās emocijās par skaisto dabas skatu. Viena no visatraktīvākajām aktivitātēm bija tieši pie ūdenskrituma siltajā termālajā baseinā. Neskatoties uz stipro salu, un negaidītajām sniega pārslām, daudzi projekta dalībnieki devās peldē baudot brīnišķīgo skatu.

Pēdējā projekta diena noritēja uz ļoti pozitīvas nots. No rīta norisinājās oficiālais noslēguma pasākums skolā. Pārrunājām visas nedēļas notikumus, skatījāmies  foto un video materiālus, priecājāmies par brīnišķīgi pavadīto nedēļu, kā arī stāstījām par ūdens izmantošanu, piesārņošanu, par problēmas risinājumiem katrs savā valstī. Pusdienlaikā visi projekta dalībnieki devās uz grieķu nacionālās virtuves restorānu. Varam droši teikt, ka grieķu virtuve ir burvīga. Dienas gaidītākā daļa bija noslēguma balle. Visi dejoja, dziedāja, runājā par brīnišķīgi pavadīto nedēļu, atcerējās smieklīgos momentus. Lai arī tā bija nepilna nedēļa, ko pavadījām visi kopā, mēs ļoti sadraudzējāmies ar saviem grieķu draugiem. Šie cilvēki mums tiešām kļuva ļoti mīļi un tuvi, un atvadīties bija pats grūtākais. Zinam tikai to, ka šī nebija mūsu pēdējā tikšanās.

Materiālu sagatavoja 11.klases skolniece Alise Kokoreviča

Galerijas