Foto

Rīgas pašvaldība bezmaksas pārtikas pakas nodrošina visiem skolēniem, kas mācās attālināti

Turpinoties skolēnu mācībām attālināti, joprojām aktuāls ir jautājumus – kuriem skolēniem Rīgā pienākas bezmaksas pārtikas paciņas? Kā tās saņemt?

Rīgā pārtikas paciņas – visiem skolēniem, kas mācās attālināti
Rīgas pašvaldībā skolēnu bezmaksas pusdienu atbalsta veids ir pārtikas paciņas. Rīgas domes lēmums nosaka to, ka Rīgas pašvaldībā bezmaksas pārtikas pakas pienākas visiem skolēniem, kas mācības turpina attālināti. Rīgas domes pagaidu administrācijas 17. septembra sēdē akceptēja grozījumus lēmumā “Par izglītojamiem, kuru ēdināšanas izmaksas sedz Rīgas pilsētas pašvaldība”. Tie paredz segt ēdināšanas (pārtikas paku) izdevumus no pašvaldības budžeta līdzekļiem izglītojamajiem, kuri apgūst pamatizglītības vai vispārējās vidējās izglītības programmu Rīgas pašvaldības izglītības iestādēs attālinātā mācību darba organizācijas formā. Pašvaldības izglītības iestādēm sadarbībā ar ēdināšanas pakalpojuma sniedzējiem ir jāorganizē pārtikas paku komplektēšana atbilstoši normatīvo aktu prasībām un izsniegšana. Pārtikas paku izmaksas tiek segtas, nepārsniedzot maksu par pusdienām 1,42 eiro (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli) dienā.

Pakas Rīgā jāsaņem arī tiem, kas ir karantīnā, bet turpina mācības
Ja, reaģējot uz epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos un saslimstību ar Covid-19, kādā no Rīgas skolām noteiktai klašu grupai tiek noteikts pašizolācijas (karantīnas) periods, kad skolēni mācību vielu apgūst mājās attālinātā mācību darba organizācijas formā, tad skola sadarbībā ar ēdināšanas pakalpojuma sniedzēju organizē pārtikas paku izsniegšanu skolā izglītojamiem vai to likumiskajiem pārstāvjiem.

Paku izsniegšanas kārtība
Pirms paku izsniegšanas skola e-žurnāla sarakstē informē attiecīgās klases skolēnus un vecākus par datumu, laiku, vietu, kur pārtikas pakas tiks izsniegtas, par prasību ievērot 2 m distanci un lietot individuālos aizsardzības līdzekļus, par pārtikas pakas sortimentu un lūgumu vecākiem paziņot, ja pārtikas paku nevar vai nevēlas saņemt, jo nepieciešamo pārtikas paku skaitu skola pasūta ēdinātājiem pēc vecāku sniegtās informācijas saņemšanas.

Paku saturs – skolas mediķa apstiprināts
Drošības apsvērumu dēļ pārtikas pakas preču sortimentā nevar tikt iekļauti iecienīti pārtikas produkti, kuriem jānodrošina glabāšana vēsumā - noteiktā temperatūrā un veidā, kas neveicina produkta mikrobioloģisko bojāšanos. Taču pārtikas pakas preču sortimentā nevar tikt iekļauti neveselīgi produkti ar palielinātu cukura un sāls daudzumu, kā arī tādi, kas satur krāsvielas, garšas pastiprinātājus, konservantus, saldinātājus utt.
Pārtikas pakas ir jāveido saskaņā 13.03.2012. Ministru kabineta noteikumiem Nr.17, kas nosaka, kādam ir jābūt paciņu sastāvam. Piemēram, viens no noteikumiem, kas jāņem vērā paciņu gatavotājiem ir, ka pakai ir jābūt piemērotai glabāšanai istabas temperatūrā. RD Izglītības, kultūras un sporta departaments ir izstrādājis ieteikumus ar četru paku paraugiem, kas tiek nodoti skolu ēdinātājiem. Skolu ēdināšanas uzņēmumi ir tie, kas sastāda pakas saturu, pakas sastāvu apstiprina skolas mediķis un tālāk jau paku noformē skolu ēdinātāji. Vadoties no noteikumu prasībām, pārtikas pakas preču sortimentā jāiekļauj šādi produki:

  • maize (pilngraudu rupmaize, graudu/sēklu maize, baltmaize);
  • pilngraudu makaroni vai pilngraudu auzu pārslas, vai griķi, vai rīsi;
  • kartupeļi;
  • burkāni vai kāposti, vai konservēti zaļie zirnīši, āboli vai apelsīni;
  • piens, UHT;
  • cūkgaļas vai liellopu gaļas konservi, vai tunzivs eļļā konservi.

Pakas kopējo daudzumu aprēķina, reizinot 1 pusdienu uzturvērtību vērtību ar dienu skaitu, par kurām tiks izsniegta paka. Bet ir jāsaprot, ka paciņu saturs neaizstās siltas pusdienas, un to sastāvs ir tāds, ka ēdienreizes būs jāgatavo pašiem. 

Ja paciņu nesaņem?
Paciņu saņemšanu organizē skola, sazinoties ar vecākiem, un nodod informāciju par paciņu saņemšanas kārtību un laiku caur e-klase vai mykoob sistēmām, ko iestāde lieto. Skola arī nolemj, vai paciņas izsniegs reizi nedēļā vai pa ilgāku laika periodu, lai novērstu biežu pulcēšanos.

Ja pārtikas pakas tiks izsniegtas vēlākā laika posmā, skolai vecākiem jāsniedz informācija par apstākļiem, kuru dēļ pārtikas paku izsniegšana ir pārcelta uz vēlāku laiku (piemēram, izglītojamo skaits ir ļoti liels un nepieciešams laiks, lai pārtikas pakas nokomplektētu un nodrošinātu katrai klasei noteiktu laiku izdalei u.c.). Pretējā gadījumā rodas situācijas, kad vecāki sūdzas par pārtikas paku nesaņemšanu, bet attiecīgā skola nemaz neplāno šajā periodā tās izsniegt. Ir saprotamas bažas par drošības riskiem, bet jāņem vērā, ka atsevišķām ģimenēm šis atbalsts ir ļoti būtisks, turklāt ārkārtējā situācijā ir pieļaujama.

Ja tomēr kāds vecāks nav saņēmis ziņu par pārtikas paciņu saņemšanu, vispirms ir jāsazinās ar klases audzinātāju un jānoskaidrot, kāpēc tā. Ja skola ignorē šīs prasības, tad vecāki ir aicināti sazināties ar RD Izglītības un kultūras sporta departamentu: iksd@riga.lv vai 67026816.

Attēls: pixabay.com