Skolēni īsteno pilsoniskas iniciatīvas programmā “Jaunais pilsonis”

Skolēni īsteno pilsoniskas iniciatīvas programmā “Jaunais pilsonis”

Šī gada sākumā Latvijas Pilsoniskā alianse, ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu, aicināja Latvijas skolu 7.–12. klašu skolēnus pieteikties dalībai izglītības programmai “Jaunais Pilsonis”.

Programmai 2021./2022. mācību gada pavasara semestrim pieteicās arī pamatskolas “Būsim”, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas un Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas skolēni.

Lai pēc pandēmijas palīdzētu bērniem izprast savas emocijas un tās pārvaldīt, kā arī stiprinātu spēju sadarboties ar citiem, pamatskolas “Būsim” 7. klase īstenoja pīnīšu tamborēšanas darbnīcas – margu izrotāšanu. Darbnīcas kalpoja kā metode kopībdarbības veicināšanai un apkārtējās vides uzlabošanai. Lai ikvienam ieinteresētajam skolēnam nodrošinātu materiālu pieejamību dalībai pīnīšu tamborēšanas darbnīcā, skolēni organizēja ziedošaas kampaņu, aicinot 1. līdz 6. klases skolēnus  un viņu tuviniekus ziedot dziju.

Savukārt Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas 7.a klase veica vides sakopšanu Vecdaugavas dabas liegumā un izglītojošā lekcijā izzināja dabas lieguma nozīmi, iepazina lieguma teritorijā mītošos augus un dzīvniekus. Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvji skolēnus izglītoja par vides piesārņošanu un tās negatīvo ietekmi uz dzīvniekiem, stāstot, ko praktiski ikvienam sabiedrības pārstāvim iespējams darīt, lai mazinātu vides piesārņojumu.

Turpretī Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas 9.d, 9.e, 9.f klases skolēni izveidoja personisko mērķu sasniegšanas dienasgrāmatu, kas kalpos kā palīgs jauniešiem, pabeidzot pamatskolu, plānojot karjeru vidusskolas posmā un tālākā dzīvē. Šī dienasgrāmata ir veidota ar atziņām un ieteikumiem, kā izvirzīt un sasniegt mērķus “peer to peer” jeb jaunietis jaunietim.

Šogad programmā “Jaunais Pilsonis” 1. vietu ieguva Siguldas Valsts ģimnāzijas 7.e klase, 2. vietu Rīgas Centra Daiļamatniecības 7.a klase un 3. vietu Valmieras Valsts ģimnāzijas 11.c klase.

Programmas norises laikā nodarbības notika gan attālināti, gan klātienē, tajās lektori ar skolēniem diskutēja par dažādiem ar pilsoniskās sabiedrības jautājumiem,  lai paaugstinātu viņu izpratni par pilsoniskā aktīvisma nozīmi un kritisko domāšanu un, vienlaikus, mudinātu jauniešus būt pilsoniski aktīviem. Ņemot vērā aktuālo situāciju, diskutēts arī par karu Ukrainā un apspriestas iespējas, kā šajā situācijā iesaistīties, atbalstīt un būt aktīvam pilsonim. Kopumā visā Latvijā novadītas 30 nodarbības 31 klasei – no tām 18 klases pamatskolas posmā, 11 – vidusskolas un 2 kursi no vidējās profesionālās izglītības iestādēm.

Papildu informācija: www.nvo.lv

Katrīna Sakalauska, Sabiedrisko attiecību speciāliste Latvijas Pilsoniskā alianse. E-pasts: katrina@nvo.lv 

https://www.facebook.com/CivicAllianceLatvia/

Galerijas