Foto

Vairums bērnu pulciņos izvēlas apgūt mākslas un STEM programmas

Rīgas pašvaldības izglītības iestādēs interešu izglītības programmās iesaistīti kopumā 64 105 bērni. Vairums no tiem izvēlējušies ar mākslu un sportu saistītas programmas, kā arī tā dēvēto STEM priekšmetu programmas.

Interešu izglītību Rīgas domē saskata kā "daudzpusības pamatu jauno rīdzinieku turpmākajai dzīvei". Vienlaikus, pēc domē paustā, Rīgas piedāvājums ir plašākais Baltijā.

Dzied un dejo 55% skolēnu

Līdz ar privātā sektora īstenotajiem pulciņiem interešu izglītības programmas piedāvā arī Rīgas pašvaldības dibinātās izglītības iestādes. To vidū 101 skola, astoņas interešu izglītības iestādes, astoņas sporta skolas un deviņas mūzikas un mākslas skolas. Minētajās izglītības iestādēs pedagogi, no kuriem daudzi esot bijušie pulciņu audzēkņi, realizē teju 2000 programmas.

Kultūrizglītībā, proti, mūzikā un folklorā, dejās, vizuālajā un vizuāli plastiskajā mākslā un teātrī ir pieteikušies 35 016 bērni jeb 55% kopskaita. Sporta jomā, kas iekļauj individuālos sporta veidus, sporta spēles, tehniskos sporta veidus un galda spēles, kopumā iesaistījušies 14 978 bērni jeb 23% kopskaita.

Tehniskajā jaunradē, kas iekļauj datorzinības, programmēšanu, "LEGO" konstruēšanu un tehnisko modelēšanu, robotiku, elektroniku, 3D konstruēšanu, avio un raķešu kosmisko modelismu, auto modelismu, kuģu un jahtu modelismu ir pieteikušies 3967 jeb aptuveni 6%.

Savukārt vides izglītības programmās – dabaszinībās, arheoloģijā, ģeoloģijā, astronomijā, ķīmijā un vides pētniecībā – bērnu skaits ir 1710 jeb 2,7%. Tikmēr radošo industriju interešu izglītības programmās iesaistījušies 1659 bērni, kas ir 2,6% kopskaita.

Prioritārais – STEM virziens

Jau vairākus gadus Rīgā prioritāri atbalstāmais virziens interešu izglītībā esot STEM – zinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes, matemātika –, un dabaszinības jomas programmu daudzveidības un apjoma palielināšana. Kā norāda domē, kopumā STEM jomas programmās Rīgā reģistrēti 7784 audzēkņi jeb 12,14%.

Rīgas interešu izglītības iestādes piedāvā iespēju darboties ne tikai tematiskajās programmās un pasākumos, bet arī integrētās interešu izglītības programmās, piemēram, tādā programmā kā "Teātris" vienlaikus var apgūt skatuves runas mākslu, grimu, mūziku un citus aspektus. Audzēkņiem tiek nodrošināta arī iespēja elastīgi pāriet no pulciņa uz pulciņu, kas ļauj bērnam atrast sev atbilstošāko un interesantāko nodarbošanos.

Sporta, mākslas un mūzikas skolās interešu izglītības programmu galvenais uzdevums ir nodrošināt pamatiemaņu apguvi attiecīgajā sporta veidā, mūzikas vai mākslas jomā, lai sagatavotos uzņemšanai profesionālās ievirzes programmās, kurās vēlāk padziļināti un mērķtiecīgi attīstīt savu talantu attiecīgajā sporta veidā vai mūzikas instrumenta spēles prasmē.

Kā skaidro Rīgas domes pārstāvis Raimonds Grants, "visas Rīgas pašvaldības vispārizglītojošās skolas audzēkņiem piedāvā iespēju iesaistīties bezmaksas pulciņos, kuros atbilstoši skolas tradīcijām vai vērtībām dominē kultūrizglītības vai sporta programmu piedāvājums. Līdztekus tam ir iespēja apgūt informācijas tehnoloģiju prasmes un publiskās runas iemaņas, iesaistīties debašu, diskusiju un literārajos klubos un citviet."

Maksa variē

Ņemot vērā, ka pašvaldības dibinātajām izglītības iestādēm interešu izglītības programmu īstenošanai paredzēts valsts un pašvaldības finansiālais atbalsts, dalība daudzās nodarbībās ir bez maksas vai ar nelielu ikmēneša audzēkņu vecākiem noteiktu līdzmaksājumu. Tā apmērs ir atkarīgs no programmas un jomas. Lielākoties maksas amplitūda ir no 4 eiro līdz 15 eiro mēnesī jeb vidēji 4 eiro līdz 7 eiro mēnesī.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta apkopotā informācija liecina, ka šobrīd vēl ir pieejamas brīvas vietas, kur vecāki var pieteikt bērnus, kuri vēlas darboties sev interesējošā interešu izglītības programmā.

Kā vēstīts iepriekš, šogad 1. septembrī darbību sāka Rīgas pašvaldības interešu izglītības centri, piedāvājot iepazīt un izvēlēties sev noderīgas un saistošas nodarbības, kā arī aicinot uz Atvērto durvju dienu pasākumiem "Nāc un piedalies!".

Avots: delfi.lv

 

 

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit