Valsts izglītības informācijas sistēmu sasaistīs ar Iedzīvotāju, Sodu un Psihologu reģistriem

Valsts izglītības informācijas sistēmu sasaistīs ar Iedzīvotāju, Sodu un Psihologu reģistriem

Valsts izglītības informācijas sistēma (VIIS) tiks sasaistīta ar Iedzīvotāju reģistru, Sodu reģistru un Psihologu reģistru, to paredz otrdien valdības pieņemtie aktualizētie "Valsts izglītības informācijas sistēmas noteikumi".

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) skaidro, ka jaunie noteikumi skars izglītības programmu licencēšanu un akreditācijas procesu, iepriekš sodītās personas, kurām jāsaņem atļauja strādāt par pedagogu, psihologus, eksāmenu kārtotājus un pretendentus uzņemšanai izglītības iestādēs.

Paredzēts, ka informāciju par izglītības iestādē nodarbināto pedagogu, kā arī privātpraksē strādājošu pedagogu sodāmību, sistēma iegūs no Sodu reģistra. VIIS būs ieraksts, kas apliecinās atļauju personai strādāt par pedagogu.

Sistēma arī uzkrās ziņas par izglītojamo vērtējumiem vispārējās izglītības mācību priekšmetos. Ņemot vērā, ka 12.klašu vērtējumi tiek atspoguļoti arī sekmju izrakstā, minētās ziņas ir nepieciešamas augstākās izglītības iestādēm uzņemšanas procesa elektroniskai nodrošināšanai. Pēc eksāmenu nokārtošanas ziņas par centralizēto eksāmenu rezultātiem tiks uzkrāta sistēmā un tiks izmantotas, personai iestājoties augstākās izglītības iestādēs, paredz noteikumi.

Kā piebilst IZM, informācija par izglītojamo vērtējumiem nepieciešama arī pašai ministrijai, lai tā veiktu funkcijas izglītības monitoringa jomā.

Datu nodošana VIIS paredzēta, izmantojot elektronisko žurnālu tehniskās iespējas. Tiks izveidota VIIS un elektronisko žurnālu elektroniskā saskarne, kas nodrošinās ērtāku datu nodošanu VIIS, nenodarbojoties ar manuālu datu ievadi.

Lai izglītības iestādēm savlaicīgi tiktu sniegta korekta informācija par izglītojamiem, kuriem mācību procesā nepieciešams papildu atbalsts un mācību satura pielāgošana, ar 2019.gada 1.septembri informācija par valsts un pašvaldību pedagoģiski medicīnisko komisiju atzinumiem VIIS tiks nodota tiešsaistes režīmā. Kā norāda IZM, ja šādu atzinumu neiesniedz, izglītības iestāde nav informēta par izglītojamam nepieciešamo atbalstu un nevar nodrošināt kvalitatīvus izglītības pasākumus atbilstoši izglītojamā speciālajām vajadzībām.

Tāpat sistēmā tiks iekļautas ziņas par to, ka izglītojamais ir no trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes.

Informācija par personas vispārējās un pamatizglītības ieguves gaitu, profesionālās izglītības gaitu, studējošā izglītības gaitu tiks glabāta 75 gadus. Ziņas netiks dzēstas arī par pedagoģisko un akadēmisko personālu, jo šie dati tiek klasificēti kā glabājami pastāvīgi.

Ievērojot informācijas personisko raksturu, minētie ieraksti nebūs publiski, bet būs pieejami uzraugošajām instancēm un izglītības iestādēm.

Izmaiņas arī paredz, ka Izglītības kvalitātes valsts dienests vairs nesagatavos un neizsniegs izglītības iestāžu eksaminācijas centru un izglītības programmu akreditācijas lapas, tā mazinot administratīvo slogu un taupot resursus.

Informācija: Silvija Reinberga, LETA.