Vienkārši un loģiski - par iepakojuma atkritumiem skolās un bērnudārzos!

Vienkārši un loģiski - par iepakojuma atkritumiem skolās un bērnudārzos!

23. septembra apmācību diena Tartu notiek PACKGDEPO projekta ietvaros. Tas ir Igaunijas Vides ministrijas un Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas kopprojekts depozīta iepakojuma sistēmas paplašinātai pārrobežu ieviešanai.

Projekts tiek finansēts no Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas: Interreg Igaunijas-Latvijas programma 2014.-2020.

Aprites ekonomikas tēma ir vides izglītības neatņemama sastāvdaļa. Labs aprites ekonomikas piemērs ir iepakojuma atkritumu pārstrāde, t.sk. veiksmīgi strādājoša depozīta iepakojuma sistēma Igaunijā. 23. septembrī Tartu Dabas mājā notiks mācību diena bērnudārzu un skolu pedagogiem, iepazīstinot ar depozīta iepakojuma (kopumā iepakojuma atkritumiem) tēmu. Mācību diena ļauj gūt priekšstatu par iepakojuma dzīves ciklu, esošajiem (iepakojuma) atkritumiem saistītiem izglītojošiem materiāliem un apgūt jaunas idejas un metodes, kā kopā ar bērniem un skolēniem risināt iepakojuma, tajā skaitā depozīta iepakojuma tēmu, aprites ekonomikas kontekstā.

Mācību dienā piedalās skolotāji gan no Latvijas, gan Igaunijas. Prezentācijas un darbnīcas paredzētas igauņu un angļu valodās, tulkotas latviešu valodā.

Dienas kārtība:

  • 11.00- 11.15 Ierašanās, kafijas pauze
  • 11.15-12.15 Ekskursija Tartu dabas mājā*
  • 12.15-13.00 Pusdienas
  • 13.00-13.20 Pārskats par vides izglītības aktivitātēm PACKGDEPO projektā, Laurina Šinkejeva, Igaunijas Vides ministrija
  • 13.20-14.00 Par tēmu aprites ekonomika vides izglītībā - Krista Kupits, Vides ministrijas padomniece aprites ekonomikā
  • 14.00-15.15 Depozīta iepakojuma sistēma Igaunijā: metodes un instrumenti vides izglītībai, Kerttu-Liina Urke, Eesti Pandipakend
  • 15.15-15.25 Pārtraukums
  • 15.25-16.30 Darbnīcas (apraksts zemāk)

Darbnīcas bērnudārza audzinātājām
 

Iepakojumi zem mikroskopa

Darbnīcā tiek demonstrēts, kas notiek ar dažādiem materiāliem, tos atstājot dabā, un iepazīstina ar veidiem, kā tos vizualizēt skolēniem. Tāpat ar skolēniem runājam par mikroplastmasu un parādām, kā top "mikroplastmasas māksla". Tiks iepazīstināts arī ar atkritumu stendu, kas ilustrē dažādu atkritumu veidu ceļu un otrreizējās pārstrādes iespējas.

Iepakojumi kā atkārtoti lietojams materiāls

Tartu Dabas mājas hobiju klases vadītāji dalās ar praktiskiem padomiem, kā atkārtoti izmantot iepakojumu, piemēram, izgatavot praktiskus priekšmetus (piemēram, priekšautus, somas). Tāpat tiks ieviesta (iepakojuma) atkritumu māksla, kurā līdzās radošuma attīstīšanai mākslā, tas dos jaunu skatījumu uz to, kā vides jautājumu tēmas var pasniegt bērnam saprotamā veidā. Mēs dodam priekšroku radošām aktivitātēm, kurās izveidotos darbus var izjaukt un materiālus pielietot atkārtoti (neveidot vairāk atkritumu).

Darbnīcas skolu skolotājiem
 

Videi draudzīgs patēriņš – pārtika un iepakojums

Darbnīcā pievēršamies videi draudzīgam patēriņam. Seminārā tiks demonstrēta pārtikas rūpniecības ietekme uz vidi un to, kāda daļa no tās ir pārtikas iepakojums. Kā izvairīties no situācijas, kad maiss, kas pilns ar pārtiku, atstāj tikpat lielu maisu, kas pilns ar iepakojumu? Semināra saturs atbilst Igaunijas pamatskolas trešā līmeņa mācību programmai (bet ir informatīvs visiem skolotājiem).

Plastmasas etiķetes

Lielākā daļa iepakojuma ir izgatavoti no plastmasas. Šķietami līdzīgi materiāli var būt pilnīgi atšķirīgi pēc sastāva. Etiķetes uz iepakojumiem parāda, no kā iepakojums ir izgatavots un kā to var pārstrādāt. Darbnīcā tiks skaidroti plastmasas izplatītākie izmantošanas veidi un pārstrādes iespējas.

Dalība darbnīcā ir bez maksas. Apmācības tiek finansētas no Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas: Interreg Igaunijas-Latvijas programma 2014.-2020.

Reģistrācija līdz 19. septembrim. Reģistrācijas saite ŠEIT.

Par dalību seminārā tiks izsniegts sertifikāts (6 akadēmiskās stundas)!

Autobuss uz Tartu gaidīs pie “Latvijas Nacionālā opera un balets” ēkas, plkst. 06:50. Tiekamies 23. septembrī! Ja ir kādi jautājumi, lūgums rakstīt: santa.kristiana.steinbluma@varam.gov.lv

*Tartu dabas māja ir vides izglītības centrs ar bērnu interešu skolu, mācību centru (mācību programmas un skolotāju apmācības) un apmeklētāju centru. 2013. gadā celtajā mājā izmantotas vairākas videi draudzīgas tehnoloģijas (lietus ūdens savākšana, saules paneļi), māju ieskauj daudzveidīga parka zona Tartu pilsētas centrā. Tartu dabas nams ir Igaunijas Ekoskolu tīkla dalībnieks un tai pieder Zaļā biroja sertifikāts. Ekskursijas laikā tiek iepazīstinātas ar Tartu Dabas mājas vides izglītības aktivitātēm, kā arī izglītojošas organizācijas iespējām videi ilgtspējīgai dzīvei.