25. oktobrī notiks tiešsaistes lekcijas tradicionālajā vijoļu spēlē

25. oktobrī notiks tiešsaistes lekcijas tradicionālajā vijoļu spēlē

Svētdien, 25. oktobrī visā pasaulē būs vērojamas tiešsaistes lekcijas latviešu un tuvāko kaimiņtautu tradicionālajā vijoļspēlē. Skaidrojam, kā piedalīties.

Visas festivāla norises būs skatāmas tiešraidē biedrības “Skaņumāja” sociālā tīkla Facebook kontā. Turpat pieejama arī visa aktuālā informācija par festivāla norisi.

Meistarklasēm un paraugdemonstrējumiem būs iespējams sekot līdzi arī tiešraides platformā ZOOM – ej.uz/dziva_muzika_ZOOM. Festivāla pirmā daļa, kurā savās prasmēs dalīsies tuvāko kaimiņtautu vijolnieki, sāksies 12.00 pēc Latvijas laika un ilgs apmēram līdz pulksten 15.00. Savukārt otrajā daļā no pulksten 16.00 pēc Latvijas laika izcilākās latviešu tradicionālās vijoļspēles meistares ne vien pašas spēlēs, bet arī izklāstīs etnomuzikoloģijas pētījumus par tradicionālo vijoļu spēli Latgalē un Vidzemē.

Dažas dienas pēc festivāla video būs pieejams arī sociālā tīkla YouTube “Skaņumājas” kontā. Festivāla dalībnieki ir piekrituši, ka filmētie materiāli būs brīvi pieejami interneta vidē, lai tos varētu izmantot tradicionālās mūzikas izglītības jomā neierobežotu laiku. Apstrādātie mācību materiāli būs ērti pieejami no jebkuras laika zonas visā pasaulē.

Festivāla tēma par tradicionālo vijoļu spēli tiks turpināta arī 2021. gadā, kad Rīgā un Smiltenē tiks organizēti  klātienes pasākumi un vijoļu spēles svētku koncerts. Tajos savu dalību apsolījis arī tautas mūzikas vijolnieks Jānis Ciguzis no Smiltenes, kurš dažādos mūzikas sastāvos visu mūžu spēlējis ballēs un sarīkojumos.

Ierobežotam cilvēku skaitam iespējams festivāla norises Rīgā apmeklēt arī klātienē. Lai to izdarītu, nepieciešams reģistrēties saitē ej.uz/dzivamuzika2020. Festivāla norises vietā tiks ievēroti epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, ko klātienes dalībnieki apņemas ievērot

Tautas mūzikas festivāla "Dzīvā mūzika" 2020 programma:

Svētdien, 25. oktobrī Rīgā un tiešsaistē visā pasaulē (Koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga”, Krāsotāju ielā 12)

12.00 Ārvalstu dalībnieku tiešsaistes lekcijas un demonstrējumi:

12.00  Gaila Kirdiene "Lietuviešu tradicionālā vijoļspēle. Repertuārs un stili";

12.40  Helina Pihlapa "Dienvidigaunijas tradicionālā vijoļspēle";

13.20  Dmitrijs Paramonovs "Vijole krievu tradicionālajā mūzikā";

14.00 Matss Edens "Senie Zviedrijas tradicionālās vijoles spēles stili, lietojot skordatūru".

16.00 Latvijas dalībnieku lekcijas un demonstrējumi:

• Liene Brence "Tradicionālā vijoļspēle Vidzemē un Latgalē: repertuārs un individuālie stili";

• Lauma Bērza "Jāņa Ciguža muzicēšana";

• Asnate Rancāne "Andreja Rancāna devums Zemeļlatgales tradicionālās mūzikas pārmantošanā";

• Ilga Reizniece "Vijoļspēle un vijolēšana".

Festivālu organizē biedrība “Skaņumāja” ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Latvijas nacionālā kultūras centra un Smiltenes novada Kultūras centra atbalstu. Dalība lekcijās bez maksas.

 

Sagatavoja: Jānis Dzimtais,

festivāla “Dzīvā mūzika”

sabiedrisko attiecību speciālists.