Otrdien, 22.janvārī, Rīgas 264.pirmsskolas izglītības iestādē “Zelta atslēdziņa”, Imantas 18.līnija 1, Rīgā, no plkst.13.00 līdz plkst.13.30 sadarbībā ar Izglītības iniciatīvu centru tiek uzsākta Globālās izglītības iniciatīva ar moto: “Kādā sabiedrībā dzīvosim rīt, atkarīgs no tā, kā dzīvojam un ko mācām saviem bērniem šodien!”.
Šāda iniciatīva Latvijā notiek pirmo reizi un ir viena no uzvarētājām Izglītības un zinātnes ministrijas izsludinātajā atklātajā projektu konkursā „Globālās izglītības tīkla Eiropā Globālās izglītības palielināšanas un inovāciju programmas finanšu instrumenta projektu atlase”, kuru finansē Izglītības un zinātnes ministrija un Globālās izglītības tīkls Eiropā – GENE un Eiropas Komisija.
Iniciatīvas mērķis ir veidot pedagogu izpratni par globālās izglītības tematiku un Ilgtspējīgas attīstības (IA) mērķiem, tādā veidā veicinot pedagogu profesionālo izaugsmi un viņu praktiskā pedagoģiskā darba kvalitātes paaugstināšanu. Lai to paveiktu, tiek plānots spert pirmo soli globālās izglītības izpratnes virzienā, apzinot tēmas aktualitāti un nepieciešamību ar to strādāt jau agrīnajā bērnu vecumā. Iniciatīva prioritāri tiek vērsta uz 4.IA mērķi – kvalitatīva izglītība.
Iniciatīvas laikā tiks izstrādāts profesionālās pilnveides kurss, kurā tiks apgūtas vairākas tēmas: globālā mijiedarbība, sociālais taisnīgums, globālā pilsonība un identitāte u.c.. Katrai tēmai tiks izstrādātas darba lapas, kas ļaus izprast konkrēto tēmu pilnīgāk. Nodarbības notiks laika periodā no 22.01.2019. līdz 30.04.2019. Nodarbībās tiks iekļauta gan teorētiskā izpratne, gan notiks arī praktiskais darbs. Iniciatīvas noslēgumā tiks izstrādāts plāns turpmākai iestādes darbībai šajā jomā, piemēram, atklāto nodarbību vadīšana savstarpējās mācīšanās veicināšanai un vietējās kopienas iesaistīšanai.
Īstenojot šo iniciatīvu mazākumtautību (PII), tiks sniegts nozīmīgs atbalsts mācību satura reformas procesā, jo sociālā kompetence un ar to saistītā solidaritāte, vienlīdzība, iekļaušana un sadarbība ir vienas no nozīmīgām jaunajā mācību saturā ietvertajām vērtībām. Tādēļ dalība šajā iniciatīvā PII pedagogiem, atbalsta personālam un bērnu vecākiem palīdzēs uzlabot izpratni par attīstības procesiem pasaulē un sasaisti ar Latvijā notiekošo un objektīvi uztver notiekošo Latvijā.
21.gadsimtā mūsu sabiedrībā ir notikušas straujas pārmaiņas, kas prasa no mūsu pedagogiem ne tikai jaunu prasmju, iemaņu, zināšanu un tehnoloģiju apguvi, bet vēl vairāk – prasmi ātri pielāgoties jaunai videi, atrast jaunas un efektīvas pieejas un metodes izglītības procesa īstenošanai un mērķi sasniegšanai.
2018. gada 14. augustā valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu “Par papildu valsts budžeta saistību uzņemšanos Globālās izglītības tīkla Eiropā Globālās izglītības palielināšanas un inovāciju programmas finanšu instrumenta īstenošanai Latvijā”. Līdz ar ziņojuma apstiprināšanu Latvijā tiek īstenota Globālās izglītības tīkla Eiropā – GENE īstenotā programma. Tās mērķis ir veicināt pilsonisko atbildību, izpratni par globālajiem procesiem un aktīvu līdzdarbošanos taisnīgas, iekļaujošas un ilgtspējīgas sabiedrības veidošanā.
Biedrība “Izglītības iniciatīvu centrs” (IIC) ir Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) vieni no dibinātājiem un biedrorganizācijām. IIC direktore Daiga Zaķe šobrīd ir LAPAS Padomes priekšsēdētāja. IIC visvairāk darbojas 4. IA mērķa ietvaros “Kvalitatīva izglītība”. IIC ir vairāk kā 15 gadu pieredze pedagogu tālākizglītības programmu izstrādē un īstenošanā visā Latvijas teritorijā.
Iniciatīva tiek īstenota ar Eiropas Komisijas, Globālās izglītības tīkla Eiropā – GENE un valsts budžeta līdzfinansējumu
Līguma Nr.2-2/2018/506