Interesanta lasāmviela bērniem, metodisks materiāls pedagogiem

Interesanta lasāmviela bērniem, metodisks materiāls pedagogiem

Ansa Lerha-Pušakaiša grāmata "Pasakas par putniem" ir kopā lasāma bērniem un pieaugušajiem. Tā ir interesanta lasāmviela zinātkārajiem un metodiskais materiāls pedagogiem kompetenču izglītībā.

Skolotājs Anss Lerhis-Puškaitis (1859–1903) bija ne tikai izcils folklorists, kas izveidoja sava laika lielāko pasaku krājumu Eiropā, bet arī literāro pasaku žanra aizsācējs latviešu literatūrā.

Daudzās viņa sacerētajās pasakās galvenie varoņi ir putni, kuru savstarpējās attiecībās izceltas tādas morāles normas, kas joprojām aktuālas cilvēku sabiedrībā. Iespējams, Puiškaiša interesei par putniem ir saistība ar to, ka viņa dzimtas mājas ir Talsu “Cīruļi” un viņa dzimtas uzvārds radies no mājvārda, to vāciskojot uz Lerche. Līdzīgi cīruļiem, kas pirmie agri pavasarī atgriežas un priecē ļaudis ar savām melodiskajām dziesmām, Anss Lerhis-Puškaitis viens no pirmajiem ienesa jaunas vēsmas 19. gadsimta Latvijas izglītībā un kultūrā.

Grāmatā iekļautas 7 Ansa Lerha-Pušakaiša sacerētas pasakas, kas pirmo reizi publicētas 1890. un 1891. gadā. Tās komentējuši eksperti: folklorists Guntis Pakalns, literatūrzinātniece Inguna Daukste-Silasproge,  Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, Brocēnu vidusskolas skolotāja Mairita Neilande, Latvijas Nacionālā dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko, dabas izglītības speciāliste Aija Balandiņa, etnogrāfe Austra Ziļicka.

Grāmatā ir piecas daļas:

  • Anss Lerhis-Puškaitis. Pasakas par putniem ar valodas un satura skaidrojumu.
  • Parunāsim pa putniem.
  • Kā dzīvoja cilvēki laikā, kad tapa pasakas par putniem.
  • Par putniem Puškaiša pierakstītajās tautas pasakās.
  • Par Ansu Lerhi-Puškaiti.

“Pasakas par putniem” aktualizē vispārcilvēcisko vērtību nozīmi, aicinot tās meklēšanā iesaistīt bērnus un pieaugušos, kļūstot par vērīgu lasītāju, apgūstot, analizējot pasakās paustās atziņas un tādejādi veidojot savu vērtīborientāciju. Grāmatas dizaina mērķis ir veicināt diferencēta satura uztveramību, kas tiek panākta ar atšķirīgu grafikas režģu un viegli salasāma burtveidola starpniecību. Grāmatas funkcionālo ietvaru papildina rotaļīgi grafiski un tipogrāfiski elementi. Vāka zaļā krāsa veido saspēli ar rozā apvāku un izcirtumu putna silueta formā. Iekšlapām izmantots nekrītots papīrs. Grāmata izdota 2020. gada nogalē, latviešu valodā.

Informāciju apkopoja: Inese Šīmane, Tukuma muzeja Komunikācijas nodaļas vadītāja p.i. E-pasts: pr@tukumamuzejs.lv. Tālr.: 20247001.

Galerijas