Jāņa Akuratera muzejs Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a, 16. martā plkst. 18.00 aicina uz vijoļmūzikas koncertu “Mēness noktirne un krokusi”, kurā uzstāsies jaunā komponiste, vijolniece Elfa Lejniece un komponists un pianists Imants Zemzaris.
Elfa Lejniece mācās Emīla Dārziņa mūzikas skolas 8. klasē un apgūst vijoļspēli pie pasniedzēja Sanda Šteinberga. Viņa ne tikai apgūst šī instrumenta spēles meistarību, bet arī pati ir uzrakstījusi jau vairākus skaņdarbus vijolei. Kompozīciju viņa apgūst pie komponista Imants Zemzara. Koncertā Jāņa Akuratera muzejā viņa atskaņos trīs savus skaņdarbus: “Mēness noktirne” (2023), “Krokusi”(2019), “Nāriņas skumjas” (2019). Turklāt koncertā būs iespēja dzirdēt arī trīs Imanta Zemzara skaņdarbus – “Lībiešu dziesmas” (1974), “V. A. Mocarts un H. K. Andersens suvenīrindustrijas apstākļos” (2005), “Mēnesnīca” (2016). Kompozīcijas izpildīs paši autori – Elfa Lejniece (vijole) un Imants Zemzaris (klavieres).
Imants Zemzaris ir studējis Latvijas Valsts Konservatorijā kompozīcijas specialitātē Ādolfa Skultes klasē (1958–1969) un ieguvis komponista un mūzikas priekšmetu pasniedzēja kvalifikāciju. 1985. gadā iestājies Latvijas Valsts Konservatorijā asistentūrā, Pētera Plakida kompozīcijas klasē un 1988. gadā to absolvējis. Līdzās komponēšanai un mūzikas kritiķa un esejista darbībai Imants Zemzaris jau no 1972. gada ir strādājis par pedagogu. Sākotnēji viņš ir teorētisko priekšmetu pasniedzējs Rīgas 3. bērnu mūzikas skolā (1972–1976), taču kopš 1976. gada līdz šodienai – Emīla Dārziņa mūzikas skolā mūzikas teorijas nodaļā. Jaunajiem mūziķiem viņš pasniedz kompozīciju.
Jāņa Akuratera muzejā Imants Zemzaris ir veidojis gan īpašas kamermūzikas programmas, kā, piemēram, “Vēja ziedi” (2004), “Daugavas dziesmas” (2009), “Latvju Tangobāleliņš ciemos pie Argentīnas Tangokaraļa” (2013), gan piedalījies daudzos citos pasākumos, dzejnieka mājas Kamīnzāles atmosfēru sajūtot sev tuvu un piemērotu savu kompozīciju atskaņojumiem (arī pirmatskaņojumiem). “Ar patiesu ieinteresētību Zemzaris ir rosinājis arī Akuratera muzeja sadarbību ar Emīla Dārziņa mūzikas skolu, koncertprogrammās iesaistot gan savus kolēģus, gan arī audzēkņus. 16. martā koncertā pirmo reizi dzejnieka mājā sev līdzās viņš aicina mūzikas skolas audzēkni ne tikai kā izpildītājmākslinieci, bet arī kā komponisti,” stāsta Jāņa Akuratera muzeja vadītāja Maira Valtere.
Valtere turpina: “Šis koncerts būs arī kā “sveicinājums” Jāņa Akuratera vijolei. Arī dzejnieks prata spēlēt un mīlēja šo instrumentu. Savā dzejā viņš rakstīja: “Kā smarša vijoles skaņas plūst, / Tās skūpsta, aijā un glāsta. / Tās it kā pa nakti šurpu nāk, / Par mīlu, par ilgām tās stāsta.” Jāņa Akuratera vijole ir saglabājusies un aplūkojama muzeja ekspozīcijā dzejnieka kabinetā.”
Ieejas maksa – 2,00 EUR, skolēniem, studentiem, senioriem – 1,50 EUR.
Pasākums tiks fotografēts. Foto un videomateriāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.
Vairāk informācijas: Maira Valtere, Jāņa Akuratera muzeja vadītāja, tel.26703293, e-pasts akuraters@memorialiemuzeji.lv, akuratera.muz@inbox.lv