Aizvadītajā mēnesī piecu cilvēku komanda, ko apstiprināja konkursa kārtībā Latvijas Alpīnistu savienība, piedalījās Erasmus+ mobilitātes “Drošība un daudzveidība kāpšanas sportā” projektā Bergenā, Norvēģijā.
Projekts ilga 10 dienas un tajā piedalījās arī Rīgas bērnu un jauniešu centra “Daugmale” kāpšanas sporta trenere Inese Pučeka.
“Viesojāmies vienā no lielākajām kāpšanas zālēm Ziemeļeiropā, ko plānots paplašināt līdz 2025. gada beigām, tādējādi tā kļūs par otro lielāko kāpšanas zāli pasaulē. Tajā saimnieko Bergen Klatreklubb - lielākais kāpšanas sporta klubs Norvēģijā. Kāpšanas zālē ir atsevišķa boulderinga zona, mācību zona, grūtās kāpšanas siena, kas ir vismaz 15 metru augsta, zemākas grūtās kāpšanas sienas ar automātiskajām drošināšanas sistēmām, bērnu stūrītis, iesildīšanās, kāpšanas trenažieru un sacensību maršrutu zonas. Algoti darbinieki zālē ir maz, taču lielu daļu zāles darbībā nodrošina brīvprātīgie palīgi, kuri palīdz skrūvēt maršrutus, piedalās treniņu organizēšanas procesā, vai darbojas administrācijā. Redzot, kā strādā šis lielais mehānisms, guvām ļoti vērtīgu pieredzi un dažādas atziņas, kuras ļoti gribētos ieviest arī Latvijā.
Uzzinājām par kluba drošības prasībām ne tikai kāpšanas procesā, bet arī darba vidē. Bijām vērot treniņprocesu gan bērniem un jauniešiem, gan cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī novērojām drošināšanas apmācības pieaugušajiem. Norvēģijā tikai pēc šādu kursu apguves cilvēki ir tiesīgi kāpt grūto kāpšanu un drošināt viens otru vai nu ar augšējo, vai apakšējo drošināšanu jebkurā Norvēģijas kāpšanas zālē. Pēc divu dienu apmācībām un veiksmīga eksāmena nokārtošanas kursantiem izsniedz “drošinātāja kartīti”, kuru jāuzrāda kāpšanas zāles administrācijai, tādējādi mazinot nelaimes gadījumu riskus, ka drošināšanas darbus veiktu kāds cilvēks ar nepietiekamām zināšanām. Šī ir sistēma, ko, manuprāt, būtu nepieciešams ieviest arī Latvijā.
Man bija ļoti interesanti izzināt arī maršrutu licēja darba ikdienu, maršrutu likšanas principus un drošības aspektus, paši piedalījāmies maršrutu likšanā sacensībām un novērojām sacensību norisi.
Viena no aizkustinošākajām lietām bija redzēt, ka boulderinga sacensībās piedalās arī 80 gadus vecs kungs, un gūst prieku no sportošanas, atmosfēras un draudzīgajiem bērniem un jauniešiem, kuri viņu atbalstīja un uzmundrināja kāpšanas laikā.“ stāsta Inese Pučeka.