Pirmsskolu tikšanās ar Ģimenes atbalsta centru

Publicitātes attēls

Pirmsskolu tikšanās ar Ģimenes atbalsta centru

31. martā notika Zemgales priekšpilsētas pirmsskolu izglītības iestāžu vadītāju un metodiķu sapulce ar Pārdaugavas rajona Ģimenes atbalsta centra vadītāju Janu Pūķi.

Tikšanās laikā tika pārrunāts par ģimenes lielo lomu bērnu audzināšanā. Sociālais dienests var būt kā atbalsts ģimenei krīzes situācijās un dažādu problemātisku jautājumu risināšanā, tomēr pats svarīgākais - mīlēt bērnu, ir pašas ģimenes rokās. Ja vecākam pašam nebija iespēja augt atbalstošā ģimenē, tad viņam ir sarežģīti izprast kādas būtu bērna pilnvērtīgas attīstības vajadzības, kā arī ir lielākas grūtības veidot drošu piesaisti ar savam bērnam, jo pašam bērnībā nav bijusi iespēja mīlestību saņemt un iegūt paraugu emocionāli veselīgas ģimenes izveidei. Aizvien biežāk mūsdienās ģimenēs ir novērojama pāraprūpe, kas ir arī viens no vardarbības veidiem, jo tas liedz bērnam attīstīties un spēt darīt lietas, kuras būtu atbilstoši viņa vecumam un attīstībai. 

J.Pūķe turpinājumā sniedza informācija par sadarbības formām ar citām bērnu tiesību aizsardzības institūcijām kā pašvaldības policija un Bāriņtiesa. Tika pastāstīts kā tiek risinātas situācijas, kad ģimenē notiek vardarbība. Šis ir viens no tiem gadījumiem, kad sociālie darbinieki risina situācijas, kad sociālās problēmas var skart situētas ģimenes. Nereti ģimenēm ir nepieciešams atbalsts bērnu aprūpes un audzināšanas jautājumos. Sociālais dienests palīdz ģimenēm atjaunot funkcionēšanas spējas un sniedz atbalstu, lai bērns augtu ģimenē. Reizēm Sociālais dienests arī var būt kā starpnieks starp izglītības iestādi un ģimeni, lai runātu par bērna veselības stāvoklim atbilstošāku izglītības iegūšanas veidiem. Tika informēts arī par dažādiem pakalpojumiem, kuru var izmantot ģimene, piemēram, dienas un krīžu centri, kā arī pakalpojums “Atelpas brīdis”, ja ģimenēs aug bērns ar nozīmīgiem funkcionāliem un garīgās attīstības traucējumiem.

Sapulce bija nozīmīga, lai uzsvērtu sadarbības nepieciešamību starp izglītības iestādēm un ģimenes atbalsta centru, tādejādi nodrošinātu bērnu labklājību un drošību. Tika apspriesti dažādi atbalsta veidi un pakalpojumi, kas pieejami ģimenēm, lai palīdzētu tām pārvarēt grūtības un nodrošinātu bērniem drošu un atbalstošu vidi. Savlaicīga atbalsta sniegšana ģimenēm mazina fiziskas un seksuālas vardarbības riskus, kā arī ir mazāki novārtā pamešanas riski bērniem.

Informāciju sagatavoja: Rīgas 13.pirmsskolas izglītības iestādes “Ābecītis” Konsultatīvā centra vadītāja Mārīte Grīviņa-Krauze.