Rīgas 210.pirmsskolas izglītības iestādē turpina apgūt filcēšanas prasmi

Tuvojoties mācību gada izskaņai, Rīgas 210.pirmsskolas izglītības iestādes darbinieki, filcēšanas ekspertes Astrīdas Babkovas vadībā, būs apguvuši jaunas prasmes - filcēšanu. Pateicoties sabiedrības integrācijas projekta “Mums kopā izdodas!”, ko finansē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, iespējām jau atkārtoti pirmsskolā organizējām filcēšanas darbnīcu pieaugušajiem.

30.aprīlī iestādē uzņēmām ciemiņus no Rīgas Bolderājas un Rīgas 197. pirmsskolas izglītības iestādēm, lai kopīgi turpinātu apgūt filcēšanas prasmi, izgatavojot putnus.

Latviešu tautas pasakā “Putni māca balodim ligzdu darīt”, centrālais tēls, protams, ir balodis, kuram trūka pacietības apgūt visas nepieciešamās zināšanas, lai izgatavotu sev un savai ģimenei drošu un stabilu ligzdu. Tad nu, lai arī mums, kas svarīgs filcējot neaizmirstos, darbnīcas vadītāja A.Babkova atgādināja:  “Filcēšana jeb vilnas velšana ir sena tehnika un rokdarbu metode vilnas šķiedras apstrādei, kuras procesā tiek veidoti dažādi izstrādājumi. Pastāv divi filcēšanas veidi - slapjā un sausā filcēšana. Sausajā filcēšanā darināmā priekšmeta formu veido, sausu šķiedru durstot ar filcēšanas adatu, līdz tā ieņem vēlamu formu. Šeit pamatprincips ir vienkāršs - jo ilgāk vilnu apstrādā ar adatu, jo vilna kļūst blīvāka un priekšmets samazina izmēru.

Slapjajā filcēšana - no vilnas izveido vēlamo formu, ja vēlas, apstrādā ar adatu. Pēc tam izmērcē siltā ziepju, šķidrā mazgāšanas līdzekļa ūdenī un ar rokām vai izmantojot palīgrīkus veļ, līdz sasniegts cerētais rezultāts. Filcēšanai ir nepieciešamas speciālas filcēšanas adatas, kuras iedalās smalkajās un rupjajās adatās (adatai ir acsskabardziņas, kas sausajā filcēšanā nodrošina vilnas savelšanu), speciālās aitas vilna un pamatne - sūklis. Filcēšanai izmanto izmazgātu un krāsotu vilnu, no kuras veido gabalus, nevis vērpj dziju. Latvijas aitu vilna ir rupjāka, kas vairāk piemērota lielu formu darbiem - čībām, somām, pirts cepurēm un rotaļlietām. Savukārt, Merino šķirņu aitu vilna ir smalka un piemērotāka smalkākiem darbiņiem - rotām.”

Klausoties A.Babkovas stāstījumā, filcēšanas darbnīcas telpā, salidoja putni – balodis, zīlītes, zvirbulīši. Nu tik aši pie bērniem! Spēlēties! Mācīties! Priecāties! Un, ja kādam, tāpat kā balodim, pietrūkst pacietības, tad arī no vienkāršām filcētām bumbiņām izdodas lielisks metodiskais materiāls attīstošām spēlēm bērniem. Sirsnīgs paldies A.Babkovai par mums nodotajām zināšanām filcēšanā, par idejām kā izmantot filcēto materiālu darbā ar bērniem un didaktisko spēļu aprakstiem!

Rīgas 210.pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Gunita Delijeva