Rīgas 88.vidusskolas dalība projektā "Y.E.A.H. – Jaunie eiropieši aktīvi un veseli"

Rīgas 88.vidusskola no 2017. līdz 2019.gadam piedalās Erasmus+ KA2 stratēģiskās skolu sadarbības partnerību projektā “Y.E.A.H.- Young Europeans, Active & Healthy” ("Y.E.A.H. – Jaunie eiropieši aktīvi un veseli").

Šajā projektā piedalās 6 partnerskolas - Gimnazium im.Mikolaja Siemiona w Krzconowie Polijā, Rīgas 88.vidusskola Latvijā, Prienau „Azuolo” progimnazija Lietuvā, Scoala Gimnaziala Sfantu Ilie Rumānijā, Instituto de Ensenanza Secundaria 8 de Marzo Spānijā un Agrupamento de Escolas de Idães Portugālē.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, cilvēku skaits Eiropā, kuri saskaras ar liekā svara problēmu, ir gandrīz dubultojies kopš 2008. gada. Satraucošā tendence tiek novērota arī skolās visos vecumposmos. 2016. gada oktobrī četras no projekta partnerskolām sadarbībā ar skolas medicīnas personālu veica pētījumu, kurā  tika secināts, ka gandrīz katram trešajam skolēnam pamatskolas līmenī ir liekais svars.

Projekts “Y.E.A.H. – Young Europeans – Active & Healthy” radās, lai uzlabotu šo situāciju un veicinātu jauniešus pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Tāpēc projekts pievērsās divām galvenajām jomām - sportam un veselīgam uzturam.

Galvenie projekta mērķi ir veicināt starptautisku draudzību; padziļināt izpratni par veselīga dzīvesveida nozīmi; veidot patstāvīgu skolēnu, kas domā patstāvīgi, organizē savu laiku un pārrauga savu darbu; veidot sapratni par Eiropas kultūru dažādību; veicināt skolēnu un skolotāju personisko attīstību.

Mērķu sasniegšanai tika īstenotas daudzas aktivitātes divu gadu garumā. Mūsu skolā tika veidots projekta logotips, notika plakātu un zīmējumu konkursi, tika veikti vairāki pētījumi par sporta vēsturi un apkopotas intervijas ar šobrīd slaveniem Latvijas sportistiem. Tika izveidota un tiek uzturēta projekta mājaslapa -  https://yeahlatvia.wixsite.com/home. Bioloģijas un dabaszinātņu stundās skolēni iepazina mikro un makro elementu nozīmi, sporta un sociālo zinātņu stundās tika pētītas tradicionālās rotaļas un spēles, angļu valodas stundās skolēni apkopoto projekta informāciju mācījās prezentēt angļu valodā. Šādi projektā tika iesaistīta plaša skolēnu un skolotāju grupa. Košākās skolēnu atmiņas ir par apmaiņas mācību braucieniem uz partnerskolām un atšķirīgas kultūras iepazīšana, dzīvojot vietējā ģimenē un redzot cilvēku ikdienas dzīvi pašu acīm. Daudzus skolēnus pārsteidza tas, cik līdzīga ir skolēnu ikdiena, lai arī kurā valstī viņi dzīvotu.

Pirmais projekta gads tika veltīts sportam. Apmaiņas brauciena laikā uz Lietuvu skolēni iepazina Olimpisko spēļu vēsturi, slavenu sportistu dzīvesstāstus, piedalījās pašu izveidotās skolu Olimpiskajās spēlēs un izbaudīja sporta aktivitātes iekštelpās. Tika veicinātas skolēnu pašvadības un darba organizēšanas prasmes. Pirmā mācību gada beigās skolēni devās uz Spāniju, kur iepazīstināja projekta dalībniekus ar partnervalstu slavenām rotaļām un tradicionālām spēlēm, kā arī apguva tādu ūdenssportu pamatus, kā laivošanu, braukšanu ar Sup-dēli, vindsērfingu un citus. Vienlaikus ar aktīvu sportošanu, skolēni izveidoja arī ieteikumus, kurus jāievēro, lai visi aktivitāšu dalībnieki tās izbaudītu un atbalstītu viens otru mērķu sasniegšanā.

Otrais mācību gads tika veltīts veselīgā uztura izpratnei un veselīga dzīvesveida veicināšanai skolēnu dzīvēs. Apmaiņas braucienā Rumānijā skolēni iepazina dažādu kultūru tradicionālos ēdienus, dažādu valstu līdzīgās un atšķirīgās iezīmes ēdienu izvēlē. Skolēni devās aktīvā pārgājienā, kura laikā internacionālās komandās iemācījās gatavot tradicionālos ēdienus brīvā dabā, ar kuriem cienāja arī apkārtējos iedzīvotājus un ģimenes. Šīs aktivitātes palīdzēja skolēniem attīstīt sadarbības prasmes, pārvarot kopīgus izaicinājumus un meklējot jaunus risinājumus mērķu sasniegšanai.

Pēdējais projekta apmaiņas brauciens bija uz Latviju 2019.gada maijā. Skolēni apkopoja iegūtās zināšanas, veidoja plakātus, kā arī internacionālās komandās veidoja īsfilmas veselīgu paradumu veicināšanai savu vienaudžu vidū. Īsā termiņā tika apgūtas video apstrādei nepieciešamās digitālās prasmes, veicinot jauna formāta ieviešanu mācību vidē – materiāla prezentēšanu video veidā.

Projekta laikā tika uzlabotas dalībnieku svešvalodu un IKT prasmes, uzlabota motivācija, veicināta skolotāju profesionālā attīstība, bagātināts mūsu skolas izglītības piedāvājums skolēniem, kā arī padziļināts Eiropas sadarbības izpratnes aspekts skolā. 

 

Projektu “Y.E.A.H. – Jaunie Eiropieši, Aktīvi un Veseli” līdzfinansē Eiropas savienības Erasmus+ programma EUR 16 580, 00 apmērā.