Digitālie mācību līdzekļi un tehnoloģijas izglītības procesā ir ienākušas uz visiem laikiem. Skolotāji arvien pilnveido savas digitālās prasmes, savukārt skolēni mācās informācijas tehnoloģijas izmantot jēgpilni. Sabiedrība Tilde ir apkopojusi datus par zinību resursa letonika.lv lietojumu 2021. gadā. Rīgas skolu skolotāji un skolēni ir starp aktīvākajiem Latvijā šī digitālā mācību līdzekļa izmantojumā.
Aizvadītajā gadā resurss letonika.lv (www.letonika.lv) ir palīdzējis mācībās 118 Rīgas skolās. Visaktīvākā, ņemot vērā skolēnu skaitu, ir bijusi RTU Inženierzinātņu vidusskola – skolas pedagogi un skolēni Letonikas resursus 2021. gadā ir izmantojuši vairāk nekā 8 000 reižu.
Savukārt Āgenskalna Valsts ģimnāzija šo resursu ir izmantojusi visbiežāk – 64 414 reizes. Starp aktīvākajām skolām ierindojušās arī Rīgas Valsts 3. ģimnāzija, Rīgas Valsts 2. ģimnāzija un Rīgas Centra humanitārā vidusskola. Rīgas 33. vidusskola ir bijusi aktīvākā no mazākumtautību skolām, izmantojot šo resursu 17 800 reižu.
Savukārt Emīla Dārziņa mūzikas vidusskola, Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskola un Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola ir starp aktīvākajām resursa izmantotājām Latvijas profesionālo izglītības iestāžu vidū. Letonika ir mācību līdzeklis, kas vairāk noder humanitāro mācību priekšmetu apguvei.
Tādēļ īpaši ir jāuzteic šo skolu latviešu valodas un literatūras skolotāji un bibliotekāri, kuri ir pilnveidojuši digitālās prasmes un spējuši veiksmīgi integrēt digitālos resursus mācību procesā. Tas nebūtu iespējams bez skolas vai pašvaldības atbalsta, nodrošinot iespēju, ka arī humanitāro priekšmetu stundās un mājas uzdevumu veikšanā skolotāji un skolēni var piekļūt digitāliem tiešsaistes materiāliem.
To, ka kvalitatīvs digitālais mācību saturs ir nepieciešams skolās, apstiprina arī dati par letonika.lv lietojumu: pagājušā gada laikā letonika.lv noderēja vairāk nekā 33 tūkstošiem skolotāju un skolēnu no 539 skolām visā Latvijā. Visvairāk tika pieprasīts tāds saturs kā daiļliteratūra, vārdnīcas, citi valodu resursi un dažādos formātos izmantojamas darba lapas. Īpaši latviešu valodas, literatūras un kultūrvēstures jomā.
Letonika šogad ir papildinājusi mācību materiālu klāstu, piedāvājot jaunas iespējas – tostarp radot pirmos latviešu literatūras virtuālos asistentus. Tas noteikti palīdzēs daudziem skolotājiem vēl efektīvāk izmantot IKT mācību procesā. Mācīties ar tehnoloģiju palīdzību ir iespējams aizraujoši un jēgpilni!
Informāciju sagatavoja: Anita Vasiļjeva, letonika.lv vadītāja, e-pasts: anita.vasiljeva@tilde.lv