Ikvienam bērnam, kas Latvijā ieradies bēgļu gaitās no Ukrainas, ir iespējas iegūt izglītību valsts valodā vai mazākumtautību valodā pirmsskolas izglītības un pamatizglītības pakāpē. Nepilngadīgiem Ukrainas civiliedzīvotājiem ir tiesības turpināt arī iepriekš uzsāktās profesionālās izglītības ieguvi, apgūstot profesionālās vidējās izglītības programmu – to nosaka grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas šodien, 15. martā, apstiprināti valdībā.
Latvija ir uzņēmusi jau vairāk nekā 700 bērnu un jauniešu, un daļa no viņiem jau veiksmīgi uzsākuši izglītības procesu dažādos Latvijas novados. Bērnus uzņem izglītības programmā viņa vecumam atbilstošā klasē vai pirmsskolas izglītības grupā, izstrādājot individuālo izglītības programmas apguves plānu un nosakot nepieciešamos atbalsta pasākumus (individuālās konsultācijas, atbalsta personāls, latviešu valodas apguve, ukraiņu valodas apguve (ja iespējams), logopēda, izglītības psihologa, sociālā pedagoga atbalsts).
Pirmsskolas izglītību ukraiņu bērniem ir tiesības iegūt tās pašvaldības izglītības iestādē, kuras administratīvajā teritorijā atrodas bērna uzturēšanās vieta. Ja pusotra gada vecumu sasniegušajam bērnam nav iespējams nodrošināt vietu pašvaldības bērnudārzā un bērns apgūst pirmsskolas izglītības programmu privātā izglītības iestādē, pašvaldība šim privātā pakalpojuma sniedzējam sedz izmaksas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un apmērā.
Nozīmīgs atbalsts pieredzes apmaiņai izglītības jomā ir Latvijā esošā Rīgas Ukraiņu vidusskola, kur jau 1993.gadā mācību priekšmeti tika apgūti valsts valodā. Lai saglabātu un attīstītu ukraiņu valodu un kultūru, skolā tika izveidots ukraiņu priekšmetu bloks „Ukrainistika”(ukraiņu valoda un literatūra, Ukrainas vēsture, tautas mācība, ukraiņu kultūras elementi mājturībā, dejās, mūzikā un vizuālā mākslā).
Latvijā tiek strādāts, lai sadarbībā ar Ukrainas pusi nodrošinātu skolēniem arī attālināto mācību izvēles iespējas, ja vecāki šādu risinājumu uzskata par piemērotāko. Jau šobrīd Ukrainas puse nodrošina skolēniem iespējas izmantot dažādus elektronisko resursus.
Nepilngadīgie Ukrainas civiliedzīvotāji, iegūstot izglītību, nekārto attiecīgajā izglītības pakāpē noteiktos valsts pārbaudes darbus. Ar izglītības iestādes vadītāja rīkojumu 1. – 8.klases un 10. – 11.klases skolēnu pārceļ nākamajā klasē bez nosacījumiem, ar tiesībām mācīties atkārtoti tajā pašā klasē. 9. un 12.klases skolēnam, kurš izglītības iestādes noteiktajā kārtībā un laikā nokārto mācību priekšmetos (kursos) noteiktos pārbaudījumus, tādējādi apliecinot izglītības programmā ietverto prasību izpildi, izsniedz attiecīgu izglītības dokumentu – apliecību, atestātu vai diplomu. Ja skolēns neizpilda minētās prasības, viņam ir tiesības mācīties atkārtoti tajā pašā klasē.
Arī iegūstot profesionālo izglītību, nepilngadīgie Ukrainas iedzīvotāji nekārto attiecīgajā izglītības pakāpē noteiktos valsts pārbaudes darbus, izņemot profesionālās kvalifikācijas eksāmenu.
Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumam Ukrainas civiliedzīvotāji ir tiesīgi strādāt par pedagogu, neņemot vērā normatīvajos aktos pedagoga profesijai noteiktās prasības, ja viņi piedalās tikai nepilngadīgu Ukrainas civiliedzīvotāju izglītības procesa īstenošanā. Lai strādātu par pedagogu, kas ir reglamentēta profesija, jebkurā Latvijas izglītības iestādē, Ukrainas civiliedzīvotājiem būs jāveic profesionālās kvalifikācijas atzīšana.
Avots: izm.gov.lv