Vairāk nekā 80 Latvijas pedagogu diskutē par radošās domāšanas praksēm izglītībā

Vai laikmetīgā māksla un radošā domāšana ir jaunais mūsdienu instruments Latvijas izglītībā? 11. martā Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA) rīkotajā Skolotāju dienā, skolu pedagogi no visas Latvijas diskutēja un iepazina vērtīgus pasaules mākslas institūciju piemērus tam, kā veicināt un praktizēt radošumu mācību stundās.

2019. gada pavasara sesijas tikšanās reizē skolotājs un skolotāju profesionālā atbalsta persona, Raunas vidusskolas direktors Edgars Plētiens kopā ar RIBOCA Izglītības programmas vadītāju Ievu Laubi un mākslinieci, mākslas izglītības projektu autori Lindu Vigdorčiku vadīja sarunas un praktiskas nodarbības par laikmetīgo mākslu un mācīšanos. Tāpat tika aplūkoti vērtīgi pasaules mākslas institūciju piemēri radošās domāšanas raisīšanai un laikmetīgās mākslas integrēšanai mācību saturā. Kā vienu no aizraujošākajām dienas aktivitātēm pedagogi atzina viesošanos gleznotāja Kaspara Teodora Bramberga un mākslinieka, LMA Vides mākslas katedras vadītāja, asociētā profesora Kristiana Brektes darbnīcās.

Lai arī izglītībā bieži vien dominē tradicionāla pieeja mācību procesam, arvien aktuālāka un nepieciešamāka kļūst radošās domāšanas ieviešana mācību saturā, un laikmetīgā māksla ir veiksmīgs sākuma punkts diskusijām, zināšanu apmaiņai, iedvesmas veicināšanai, kā arī radošās un kritiskās domāšanas attīstībai.

„Radošā domāšana nav tikai mākslinieciska pašizpausme, tā ir spēja atkāpties no iemācītā un praktizētā, lai kritiskā, loģiskā un inovatīvā veidā rastu jaunas iespējas un risinājumus dažādām situācijām. Tā ir prasme reaģēt uz izaicinājumiem – vai tas būtu netradicionāls uzdevums stundā, profesijas maiņa vai atbildīgs lēmums, vadot savu uzņēmumu. Klases darbā to varam raisīt, iedrošinot bērnus un jauniešus eksperimentēt, sadarboties un caur diskusijām iepazīt citu skolas biedru skatījumu, lai saredzētu, cik daudzpusīgi varam risināt vienu un to pašu situāciju,” stāsta RIBOCA Izglītības programmas vadītāja Ieva Laube.

Kā jau iepriekš ziņots, RIBOCA1 izstādē, kas norisinājās no 2018. gada 2. jūnija līdz 28. oktobrim, piedalījās 104 mākslinieki no 30 valstīm, un to apmeklēja vairāk kā 55 000 interesentu. 2019. gadā notiek aktīva gatavošanās 2020. gadā paredzētajai 2. Rīgas Starptautiskajai laikmetīgās mākslas biennālei (RIBOCA2). Kā arī, sadarbojoties ar vietējām kultūras institūcijām, mākslas un citu jomu profesionāļiem, turpinās biennāles publisko pasākumu programma un Izglītības programma.

Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles pārstāve: Inese Dābola, e-pasts: inese@rigabiennial.com, tālrunis: +371 29147722, foto Filips Šmits un Pēteris Viksna

Galerijas