Lai nodrošinātu epidemioloģiski drošus pakalpojumus Covid-19 pandēmijas ierobežošanai, valdība noteikusi vakcinācijas pienākumu atsevišķās jomās, arī izglītībā nodarbinātajiem. Noteikumi paredz, ka no 15.novembra nodarbinātie un pakalpojuma sniedzēji izglītības procesā un tā nodrošināšanā varēs piedalīties tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet skolēniem, tāpat kā līdz šim, tiks veikts rutīnas skrīninga tests.
Līdz 2021. gada 15. novembrim darbinieki savus darba pienākumus varēs veikt ar testēšanas sertifikātu. Tiem izglītības iestāžu darbiniekiem, kas oktobrī būs uzsākuši vakcināciju, tests darba vajadzībām tiks apmaksāts no valsts budžeta. Vairāk nekā mēnesi ilgais pārejas periods – līdz 15. novembrim – izraudzīts, lai personai būtu iespējams pabeigt pilnu vakcinācijas kursu, kas ir 4 nedēļas, kā arī, lai vakcinācijas sertifikāts stātos spēkā (14 dienas).
Atgādinām, ka šobrīd ikvienam iedzīvotājam ir nodrošinātas plašas un daudzveidīgas iespējas par brīvu vakcinēties, tādējādi uzņemoties atbildību par savu un apkārtējo veselību un drošību. Vakcinēties var pie saviem ģimenes ārstiem, vakcinācijas punktos, nedēļas nogalēs darbojas vakcinācijas punkti tirdzniecības centros, tiek organizēta arī izbraukuma vakcinācija, kas notiek bez iepriekšēja pieraksta un kuras organizēšanā iesaistās pašvaldības un vakcinācijas pakalpojumu sniedzēji.
Uz vakcināciju līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte), potēšanas pase (ja tāda ir). Pusaudžiem no 12 līdz 13 gadiem vakcinācijas laikā nepieciešama mātes vai tēva (vai cita likumiskā pārstāvja) klātbūtne, kā arī šādi dokumenti: likumiskajam pārstāvim – pase vai personas apliecība, kā arī apliecinošs dokuments par bērnu (ieraksts par bērnu pasē vai dzimšanas apliecība, vai nepieciešamības gadījumā – notariāli apstiprināta pilnvara).
Plašāka informācija par vakcinēšanās iespējām izlasāma Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē.
Līdz 2021. gada 4. oktobrim izglītības nozarē vakcinācijas aptvere ir apmēram 77%. Svarīgi atcerēties, ka līdz ar sabiedrības plašu vakcināciju un kolektīvās imunitātes izveidošanos būs iespējams pārskatīt Latvijā noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus, kas savukārt veicinātu ekonomikas augšupeju un uzlabotu iedzīvotāju ikdienu.
Lai kopīgi uzvarētu Covid-19 infekciju un atgrieztos pie pirmspandēmijas dzīves apstākļiem, Latvija par efektīvāko stratēģiju izvēlējusies vakcināciju kombinācijā ar drošības pasākumu ievērošanu (masku valkāšanu noteiktās vietās, nedrūzmēšanos, roku regulāru mazgāšanu, telpu regulāru vēdināšanu u.c.). Vakcinēšanās – tā ir atbildība gan pašiem pret sevi, gan saviem tuviniekiem un sabiedrību kopumā, lai izvairītos no smagas Covid-19 gaitas vai pat nāves. Tā ir iespēja palīdzēt nenoslogot veselības aprūpes sistēmu, lai ārstu aprūpi un pakalpojumus turpinātu saņemt arī ar Covid-19 nesaistīti pacienti.
Avots: izm.gov.lv